Visgi, anot ministro, stiprinant atsaką į sabotažus iššūkių regiono šalims gali kelti tarptautinės teisės apribojimai.
„Dabar yra sustiprinta priežiūra ir patruliavimas – pirmiausia kalbant apie „NordBalt“ kabelį, t. y. Lietuvos ir Švedijos elektros jungtį. Mums tai yra labai svarbi jungtis elektros rinkos prasme“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė Ž. Vaičiūnas.
Kaip pažymėjo politikas, Baltijos šalys turi imtis ne tik stebėsenos, tačiau susidaryti ir konkrečius veiksmų planus.
„Kas įmanoma, darome visus žingsnius tiek dvišaliu, tiek daugiašaliu lygmeniu. Aš manau, kad tai yra tos pamokos, kurios yra išmoktos, ir tas atsakas ateityje tikrai turėtų būti stipresnis“, – pabrėžė ministras.
Anot jo, reagavimas sabotažus regione gali būti vykdomas trimis lygmenimis – atskirų valstybių, dvišalių kontaktų ir Europos Sąjungos (ES) ar NATO aljanso lygiu.
„Visi tie formatai yra galimi. Čia yra toks tarptautinis klausimas, turime daug ir tarptautinės teisės niuansų, kaip tarptautiniai vandenys ir visa kita. Tai yra pakankamai komplikuota situacija“, – pridūrė Ž. Vaičiūnas.
Ministras pakartojo, kad kabelių jūroje nutraukimas nestabdys atsijungimo nuo rusiškų elektros tinklų ir sinchronizacijos su Vakarais projekto.
„Kadangi mes sinchronizuojamės su kontinentinės Europos tinklais per Lenkiją, (...) įvairūs buvo scenarijai, taip pat ir sinchronizacijos su Šiaurės šalimis, tokiu atveju tai būtų buvusi grėsmė. Šiuo atveju, kadangi sinchronizacija per Lenkiją, tai techninės grėsmės tokios nėra“, – tikino Ž. Vaičiūnas.
„Be abejo, mes kalbame apie visos sistemos saugumą ir stabilumą, tai netekus tokių jungčių yra tam tikrų iššūkių su rezerviniais pajėgumais, tai daugiau yra tokia netiesioginė įtaka sinchronizacijos projektui“, – kalbėjo jis.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę nustojo veikti Baltijos jūroje esantis povandeninis elektros kabelis jungiantis Suomiją ir Estiją.
Suomiją ir Estiją jungia du „EstLink“ kabeliai – 350 MW ir 650 MW jungtys.
Gruodžio 25 d. 12.26 val. dėl avarijos buvo išjungta nuolatinės srovės 650 MW jungtis „EstLink 2“.
Estijos ir Suomijos sistemų operatoriai „Elering“ ir „Fingrid“ atlieka darbus ir bando surasti gedimo vietą Baltijos jūroje.
Preliminariais Suomijos pareigūnų duomenimis, pagrindinė elektros jungties „EstLink 2“ gedimo versija – sabotažas, kadangi gruodžio 25 d. be elektros jungties buvo nutraukti dar 3 kabeliai jūroje.
Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas socialiniame tinkle „X“ paragino užkirsti kelią Rusijos šešėlinio laivyno laivų keliamai rizikai.
Pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys Europos Sąjungos (ES) lygmeniu taip pat siūlė kelti klausimą dėl sankcijų įvedimo vadinamajam Rusijos šešėliniam laivynui.
Lapkritį Baltijos jūroje fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos.
Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos.