Kaip Eltai teigė VRK patarėja Indrė Ramanavičienė, didžioji dalis lėšų – 41,8 mln. eurų – buvo skirta rinkimų komisijų narių darbo užmokesčiui, dar 27,4 tūkst. buvo panaudota socialinio draudimo įmokoms – darbdavio mokamai socialinių įmokų sumai apmokėti.
„Tai yra didžiausia rinkimų išlaidų dalis, siekianti beveik 80 proc., tačiau įspūdingas ir dirbusiųjų rinkimuose skaičius. Iš viso bent vienuose rinkimuose šiemet dirbo apie 20 tūkstančių rinkimų komisijų narių“, – komentare raštu Eltai teigė I.Ramanavičienė.
Kiek daugiau kaip 6,4 mln. eurų kainavo rinkimų dokumentų spausdinimas, specialių išankstinio balsavimo metu naudojamų hologramų gamyba, balsadėžių plombos, specialiosios priemonės, skirtos balsuoti rinkėjams su negalia, savivaldybių rinkimų komisijose ir 1895-se apylinkių rinkimų komisijose naudotos kanceliarinės prekės ir pan. Taip pat iš šios sumos buvo apmokėtos ir visos organizuojant balsavimą užsienyje patirtos išlaidos.
Beveik 2,3 mln. VRK skyrė informacinių technologijų paslaugoms, dar 1 mln. eurų – transporto paslaugoms. Didžioji dauguma jų buvo skirta apmokėti už degalus apygardų ir savivaldybių rinkimų komisijoms ir organizuojant balsavimą rinkėjų namuose, ligoninėse, socialinės globos įstaigose, kariniuose vienetuose bei bausmių atlikimo vietose.
Kiek daugiau nei 288 tūkst. eurų buvo panaudoti ryšių paslaugoms, 721 tūkst. eurų – rinkimų viešinimui bei debatų laidoms, apie 62 tūkst. eurų buvo skirta rinkimų ir referendumo organizavimą stebėti atvykusių užsienio valstybių rinkimų organizatorių bei tarptautinių organizacijų atstovų apgyvendinimo, transporto ir maitinimo išlaidoms padengti.
VRK sutaupė 3,8 mln. eurų
Šiais metais rinkėjai prie balsadėžių buvo kviečiami penkis kartus: gegužės 12 d. vyko pirmasis prezidento rinkimų turas bei referendumas dėl pilietybės, gegužės 26 d. – pakartotinis balsavimas šalies vadovo rinkimuose, birželio 9 d. – rinkimai į Europos Parlamentą (EP), o spalio 13 ir 27 dienomis – Seimo rinkimai.
2024 m. VRK buvo skirta beveik 64,7 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Didžioji dalis – 52,7 mln. eurų – buvo skirti balsavimų organizavimui, dar beveik 2,2 mln. eurų institucijos išlaikymui, 6 mln. eurų – partijų asignavimams.
Tiesa, nepaisant didelių išlaidų, komisijai pavyko ir sutaupyti 3,8 mln. eurų – jie liks valstybės biudžete.
ELTA primena, kad 2025 m. vyks treji pirmalaikiai savivaldybių metų rinkimai Jonavoje, Joniškyje ir Panevėžyje.