Premjeras apie kabelių jūros dugne nutraukimą: grėsmes regione suvaldyti Baltijos ir Skandinavijos šalys sieks bendrai

2024 m. gruodžio 30 d. 16:08
Ūla Klimaševska
Šventiniu laikotarpiu nutrūkus dar vienam kabeliui Baltijos jūroje, prieš tai lapkričio mėnesį jau užfiksavus panašų incidentą, premjeras Gintautas Paluckas sako, kad Baltijos ir Skandinavijos valstybės kuria bendrą veiksmų planą grėsmėms regione suvaldyti.
Daugiau nuotraukų (1)
Premjeras teigia prieš Kalėdas su Baltijos šalių premjerais aptaręs regionui kylančias grėsmes – anot G. Palucko, regione didėja energetikos objektų sabotažų, kuriuos vykdo nedraugiškos valstybės, rizika, o papildomos apsaugos reikės ir Lietuvai Baltijos jūroje įsirengus naujus vėjo parkus.
„Veiksmų planas yra ruošiamas ir jis bus derinamas ne tik tarp trijų Baltijos valstybių, bet taip pat ir su Skandinavijos valstybėmis tam, kad būtų galima užtikrinti pirmiausia tam tikrą stebėseną – tai yra kur kokie laivai manevruoja, kokios keliamos rizikos, kad būtų galima užtikrinti prevenciją, žiūrint į ateitį, taip pat ir technologinėmis priemonėmis“, – žurnalistams pirmadienį sakė G. Paluckas.
Pasak jo, grėsmėms suvaldyti reikės imtis kompleksinių priemonių.
„Patruliavimas tradiciniais laivybos maršrutais (...) šiek tiek disciplinuotų tuos laivus, kurie mėgintų vieną ar kitą sabotažo aktą daryti. Kalbant apie ateitį, vis tiek reikalingos tam tikros automatizuotos, technologinės priemonės, kurios galbūt netgi jūros dugne, prie kabelio turėtų daviklius ir galėtų pranešti, jeigu kažkoks įtartinas judėjimas vyksta“, – pabrėžė G. Paluckas.
Kaip vieną iš problemų, aptariamų su sąjungininkėmis, G. Paluckas išskyrė pažeistos infrastruktūros atkūrimo kaštus, kurie didina galutines kainas gyventojams.
„Atkurti pirminę būklę arba žalą, kuri įvairiais atvejais, jeigu tai yra elektros perdavimo kabelis, gali kainuoti šalių ekonomikoms nuo dešimčių iki šimtų milijonų eurų per didesnę kilovatvalandės kainą“, – tikino ministras pirmininkas.
ELTA primena, kad trečiadienį nustojo veikti Baltijos jūroje esantis povandeninis elektros kabelis jungiantis Suomiją ir Estiją.
Suomiją ir Estiją jungia du „EstLink“ kabeliai – 350 MW ir 650 MW jungtys. Gruodžio 25 d. 12.26 val. dėl avarijos buvo išjungta nuolatinės srovės 650 MW jungtis „EstLink 2“. Estijos ir Suomijos sistemų operatoriai „Elering“ ir „Fingrid“ atlieka darbus ir bando surasti gedimo vietą Baltijos jūroje.
Preliminariais Suomijos pareigūnų duomenimis, pagrindinė elektros jungties „EstLink 2“ gedimo versija – sabotažas, kadangi gruodžio 25 d. be elektros jungties buvo nutraukti dar 3 kabeliai jūroje.
Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas socialiniame tinkle „X“ paragino užkirsti kelią Rusijos šešėlinio laivyno laivų keliamai rizikai.
Pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys Europos Sąjungos (ES) lygmeniu taip pat siūlė kelti klausimą dėl sankcijų įvedimo vadinamajam Rusijos šešėliniam laivynui.
Lapkritį Baltijos jūroje fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos. Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.