Daugelyje įmonių turėtų keistis darbo tvarka – tokiam piktnaudžiavimui vietos neliks

2024 m. gruodžio 30 d. 08:40
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia dėmesį į naujausią Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) praktiką, kurioje pabrėžiama aiškios ir nedviprasmiškos nuotolinio darbo organizavimo tvarkos būtinybė, rašoma VDI pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (2)
LAT 2024 m. spalio 8 d. nutartyje civilinėje byloje Nr. e3K-3–176-684/2024 buvo detaliai aptarti nuotolinio darbo ypatumai ir darbdavio atsakomybė už šios darbo formos organizavimą.
LAT konstatuoja, kad pagal Darbo kodeksą (DK 52 str.) nuotolinis darbas yra darbo organizavimo forma, kuri reikalauja iš darbdavio aiškiai apibrėžtos darbo tvarkos.
Tokia tvarka turėtų apimti:
  • darbo funkcijų organizavimo ypatumus;
  • bendravimo su darbuotoju būdus;
  • darbo laiko apskaitos taisykles;
  • darbo vietai keliamus reikalavimus;
  • suteikiamų darbo priemonių naudojimo tvarką;
  • kompensacijas už nuotoliniu būdu patirtas išlaidas.
Pasak LAT, darbdavys privalo supažindinti darbuotojus su šiomis taisyklėmis ir užtikrinti jų laikymąsi. Tokios tvarkos nebuvimas gali sukelti konfliktų dėl darbo santykių tęstinumo ir riboja darbdavio galimybes kontroliuoti darbuotojo atliekamą darbą.
Darbdavio atsakomybė ir darbuotojo teisės
LAT pabrėžia, kad nuotolinio darbo organizavimo specifika reikalauja suderinti darbdavio kontrolės mechanizmus ir darbuotojo teisę į privatumą. Darbdavys gali fiksuoti darbuotojo darbo laiką ir užtikrinti, kad atliekamos funkcijos atitinka keliamus reikalavimus, tačiau ši kontrolė neturi pažeisti darbuotojo duomenų apsaugos ar kitų teisių.
„Darbdaviams svarbu suprasti, kad aiškiai apibrėžtos nuotolinio darbo taisyklės ne tik padeda užtikrinti darbo efektyvumą, bet ir apsaugo nuo galimų konfliktų ar teisinių ginčų, taigi tinkamai parengta ir darbuotojams pristatyta tvarka tampa garantu, kad darbo santykiai vyks sklandžiai“, – akcentuoja VDI Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė-Dulkė.
Rizikos dėl neapibrėžtos nuotolinio darbo tvarkos
LAT taip pat pažymi, kad darbdaviui, nesukūrus aiškios tvarkos, kyla rizika, kad darbuotojas nesupras lūkesčių, kaip jis turėtų dirbti nuotoliniu būdu, ar net ims piktnaudžiauti – pavyzdžiui, tvarkys asmeninius reikalus darbo metu.
Be to, ginčų atvejais darbo santykius reglamentuojančios sąlygos gali būti interpretuojamos darbuotojo naudai (DK 6 str. 2 d.).
VDI ragina darbdavius peržiūrėti ir atnaujinti nuotolinio darbo tvarką, ją įtvirtinti vietiniuose norminiuose teisės aktuose ir užtikrinti, kad darbuotojai būtų supažindinti su šiomis taisyklėmis. Tai padės ne tik užtikrinti sklandų nuotolinio darbo organizavimą, bet ir išvengti konfliktinių situacijų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.