„Realios grėsmės, netgi nutraukus tokius kabelius, energetiniam saugumui nėra. Tiesiog perdavimo sistemos operatoriai turi akyliau įsivertinti, kokie yra papildomi generacijos pajėgumai“, – LRT radijo laidoje kalbėjo ministras.
„Lietuvoje yra tokie generacijos pajėgumai kaip 7-as, 8-as, 9-as blokai, taip pat kiekviename iš miestų: tiek Panevėžyje, tiek Kaune, tiek Vilniuje, yra papildomos generacijos, kurios galėtų būti aktyvuojamos, esant poreikiui. Tikrai esame saugūs“, – pridūrė jis.
Vis dėlto, anot Ž. Vaičiūno, siekiant užkirsti kelią panašiems incidentams būtina imtis griežtesnių priemonių, tarp kurių – griežtesnis patruliavimas ir didesnis dėmesys kabelius kertantiems laivams.
„Yra tam tikras priemonių diapazonas, kurios gali būti taikomos. Pirmiausia tai yra patruliavimas, tai yra laivų, kurie kerta šiuos kabelius, didesnis, akylesnis stebėjimas. Yra ir tam tikrų techninių priemonių tam, kad būtų galima nustatyti greičiau tokius pažeidimus arba jų faktą“, – teigė energetikos ministras.
Kaip skelbta anksčiau, Kalėdų dieną pranešta, jog nustojo veikti Baltijos jūroje esantis povandeninis elektros kabelis jungiantis Suomiją ir Estiją.
Suomijos sistemos operatorius „Fingrid“ paskelbė, kad povandeninis elektros kabelis „EstLink 2“, kuriuos perduodama elektra Estijai, nustojo veikti 12 val. 26 min. vietos laiku.
Pranešama, jog kita šalių sistemas jungianti jungtis – „EstLink 1“ – veikia kaip įprasta.
Pareigūnai neatmeta sabotažo scenarijaus.
Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas socialiniame tinkle „X“ paragino užkirsti kelią Rusijos šešėlinio laivyno laivų keliamai rizikai.
ELTA primena, kad lapkritį Baltijos jūroje fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos.
Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos.