Pats investavo apie 7 tūkst. eurų
N. Jakubauskas sako, kad atidarydamas sporto klubą labiausiai norėjo padidinti bendruomenės aktyvumą, sportą, sveiką gyvenseną, padėti jaunimui rasti veiklos vakarais. Pats sportavęs didžiąją dalį savo gyvenimo, matydamas, kad Pelėdnagių jaunimas vakarais tiesiog neturi ką veikti, pamanė, kad sportas būtų puiki išeitis užimti vietos jaunimą. Ir ne tik jaunimą – sportuoti ateina ir darbingo amžiaus žmonės, ir senjorai. Vyriausiai klubo lankytojai yra 85 metai, o galimybė mankštintis su sporto vingrybes gerai išmanančiu treneriu yra tikrai ne taip jau dažnai pasitaikanti proga.
Sporto klube yra dalis sporto inventoriaus iš paties N. Jakubausko asmeninės įrangos, dar nemažai treniruoklių jis pirko už savo pinigus, taip pat rašė projektus ir gavo finansavimą papildomai įrangai.
„Pirmus metus apskritai klube visi sportavo nemokamai. Dabar nario mokestis yra, tačiau jis labai nedidelis. Galų gale mano idėja buvo ne verslo įstaigą atidaryti – „Ištvermė“ yra ne pelno siekianti organizacija ir tikslai buvo visai kiti nei privačių sporto klubų“, – sako pašnekovas.
Aprodydamas sporto klubo patalpas jis pasakoja, kad prieš įsikuriant Pelėdnagių ambulatorijos pastate reikėjo ir nemažai padaryti – įrengti atskirus įėjimus, atskirti patalpas pastatant pertvaras, suremontuoti lietų leidžiantį stogą.
Akivaizdu, kad patalpoms labai reikia bent jau kosmetinio remonto, tačiau ko jose netrūksta – tai pačios įvairiausios sporto įrangos ir užsidegusio bei norinčio padėti trenerio.
Visa tai pelėdnagiškiai įvertino, o sužinoję, kad sporto klubas užsidaro, nes nebepajėgia pakelti mokesčių naštos, labai nusivylė ir neslepia dėl to liūdesio.
Skolos siekia tūkstančius „Kiek susirenkam per vasarą iš nario mokesčio, išmokam skolas, susidariusias už šildymą, bet paskui vėl prasideda šildymo sezonas, ir ratas sukasi iš naujo.
Nėra jokių projektų, kurie leistų apmokėti šildymo mokesčius, o savivaldybė nepadeda – sako, jei padės mums, visi norės pagalbos, o visiems pinigų tiesiog neužteks“, – sako N. Jakubauskas ir priduria, kad pagalbos prašė iš rajono tarybos, prašymą rašė ir Pelėdnagių seniūnas E. Pagirskas, tačiau prašymas buvo atmestas.
Tiesa, sporto klubui nereikia mokėti patalpų nuomos mokesčio – tai, žinoma, vis šiokia tokia pagalba. Tačiau kai žiemą už šildymą ateinančios sąskaitos pasiekia ir 500 eurų, jų tiesiog nėra už ką sumokėti.
„Dabar uždariau klubą, jaunimas vėl gatvėse vakarais rūko, geria, narkotikai prasidėjo, vandalizmas.
O ateidavo jie čia vakarais, sportuodavo, varžydavosi vieni su kitais, turėjo tikslų, buvo užsidegę…
Važiuodavome į varžybas, į renginius, visi mus žinojo – pamatę iš toli šaukdavo: „Ooo, Pelėdnagiai atvažiavo!“, buvome matomi bendruomenės nariai ne tik Kėdainiuose, bet ir kituose miestuose“, – atsimindamas šypsosi N. Jakubauskas.
Tačiau čia pat surimtėja ir sako, kad jam liūdna, jog vieno žmogaus pastangų palaikyti bendruomenės dvasią tiesiog nepakanka.
„Kalbėjausi su meru, prašiau, kad atvažiuotų, apžiūrėtų, kaip mes čia gyvename, kaip viskas atrodo, bet jis per penkerius metus taip ir neatvažiavo.
Įkūriau veiklą iš socialinių paskatų, norėtųsi, kad savivaldybė kažkiek padėtų. Viską darau ne tam, kad užsidirbčiau, o tam, kad bendruomenei padėčiau“, – sako pašnekovas.
Su „Panevėžio energija“ nesitarė
Tiesa, paaiškėjo, kad su šilumą tiekiančia bendrove AB „Panevėžio energija“ N. Jakubauskas taip ir nesitarė dėl skolos apmokėjimo. Tiesiog mokėdavo susikaupusią skolą dalimis tiek, kiek išgalėjo, tačiau skola kaupiasi nuo pat 2022 metų, tad šilumininkams neliko nieko kito, kaip tik perduoti klubo savininką antstoliams.
„Pelėdnagių sporto klubo „Ištvermė“ skola pradėjo augti nuo pat Šilumos pirkimo-pardavimo sutarties su AB „Panevėžio energija“ sudarymo pradžios (2022–04-01).
Su vadovu Nerijum Jakubausku buvo bendrauta telefonu, elektroniniu paštu buvo siunčiami įspėjimai dėl neapmokėtos skolos.
„Panevėžio energija“, kaip socialiai atsakinga įmonė, atidėliojo veiksmus dėl kreipimosi į teismą, tačiau skolai augant ir jos dydžiui priartėjus prie 2 000 eurų, buvo nuspręsta pradėti priverstinį įsiskolinimo išieškojimą teisminiu keliu.
Skolininkas gavo iš teismo pranešimą apie pradėtą bylą, procesinius dokumentus, tačiau į tai nesureagavo ir nesikreipė į teismą dėl Taikos sutarties sudarymo.
Įsigaliojus Teismo įsakymui bei nesulaukus jokios informacijos iš skolininko, minėtas dokumentas buvo pateiktas antstoliui vykdyti“, – informavo įmonė.
Meras: sporto klubo vadovas iniciatyvos nerodo pats
Savivaldybė sako, kad pernai dėl asociacijos Pelėdnagių sporto klubo „Ištvermė“ veiklos į rajono savivaldybės administracijos direktorių kreipėsi Pelėdnagių seniūnas. Tačiau savivaldybė, išanalizavusi situaciją, teigė, kad atleisti Pelėdnagių sporto klubo „Ištvermė“ nuo patalpų šildymo mokesčio negalima, nes sporto klubas yra sudaręs paslaugų teikimo sutartį su kitu paslaugų teikėju.
Tačiau savivaldybė sako, kad paprastai nevyriausybinės organizacijos dalyvauja projektinėse veiklose ir taip paįvairina bei praturtina savo gyvavimą.
Tuo tarpu meras Valentinas Tamulis sakosi, kad nesilankė sporto klube todėl, kad iniciatyvos tam nerodė… pats N. Jakubauskas. Nors pastarasis sako priešingai – kiek su meru susitikdavęs, tiek vis kviesdavęs apsilankyti.
„Kai meras buvo susitikęs su Nerijumi Jakubausku, buvo pasakyta, kad meras galėtų apsilankyti klube, tačiau konkrečių detalių nebuvo sutarta. Gerbiamas N. Jakubauskas iniciatyvos nerodė, tai susitikimas ir neįvyko“, – taip teigia savivaldybė.
Siūlo kreiptis į sporto tarybą
Rajono tarybos narys Arnas Argustas sako bendravęs su N. Jakubausku ir situaciją apie sporto klubą žinantis. Vis dėlto jis pabrėžia, kad pradedant tokią veiklą reikėtų turėti kažkokį veiklos planą ir strategiją, nors ir stebisi, kaip čia išeina, kad Pelėdnagių ambulatorijos patalpose įsikūrusiam sporto klubui reikėtų atskirai mokėti patalpų nuomos mokestį savivaldybei ir papildomus mokesčius kitoms paslaugas teikiančioms įmonėms, kaip, šiuo atveju, „Panevėžio energijai“.
„Tikrai pagal Savivaldos įstatymus nėra taip, kad savivaldybė visas bendruomenes ir organizacijas galėtų remti, nes tiesiog neužtektų pinigų tiek. Bet vėlgi – mes turime sporto tarybą, galėtų jis parašyti prašymą, kreipimąsi. Juk tam Sporto taryba ir sukurta, galėtų visi sėsti ir ieškoti būdų, kaip padėti šiam sporto klubui.
Aš visiškai suprantu, kad skolos didelės, bet jos didelės vienam žmogui, o savivaldybės mastu nėra tai tokie milžiniški pinigai.
Projektų yra tiek vietinių, savivaldybės lygmens, tiek valstybės lygiu. Finansavimą gauti galima. Jis turi daug veiklos, bendruomenė aktyvi, jie daug kur važiuoja, yra matomi – tai labai svarbus kriterijus rašant projektus. Bet reikia sėsti ir rašyti projektus.
Tai būtų galimybė išsaugoti klubą ir veiklą.
Be abejonės, tai yra labai gera idėja, iniciatyvus žmogus, kuris tikrai daug daro vardan bendruomenės, sporto, aktyvumo, jaunimo, jie daug veiklų daro, yra matomi. Tačiau taip jau yra, kad turint tokią veiklą, reikia ir rašyti projektus, ir bendradarbiauti su tarybos nariais, krašto politikais. To papildomo finansavimo pritraukimo ieškoti reikia pačiam, kitaip tiesiog nelabai pavyks.
Bet pirmiausia reikia kreiptis į tarybos narius, į Sporto tarybą“, – sako A. Argustas.
Jam antrino ir kita krašto politikė Lina Šlamienė. Ji taip pat bendravo tiek su „Ištvermės“ įkūrėju, tiek su meru, kuris, tiesa, sakė, jog situaciją taip pat pasiaiškins ir pasinagrinės, ir griežtai nenoro padėti tikrai nebuvo matyti.
Vis dėlto vienas dalykas yra aiškus – kad ir kaip ten bebūtų, valdant organizaciją reikia dirbti ir nemažai popierinio darbo – kreiptis raštais ir prašymais į politikus, bendruomenes, ieškoti kontaktų ir galimybių vystyti savo veiklą.
„Ko gero, Nerijui geriausias variantas būtų kreiptis raštu į merą, savivaldybės administraciją, savivaldybės tarybos narius ir Sporto tarybą. Juolab kad dabar yra toks metas, kai yra dėliojamas strateginis planas, kitų metų biudžetas.
Tokiu atveju visos grandys žinos, kokia yra situacija ir bus galima ieškoti sprendimų.
Klubo įkūrėjas kaip tik turi progą garsiai ir plačiai kalbėti apie tai, kaip jis gali padėti bendruomenei. Be abejo, norai ir pažadai turėtų būti pamatuoti.
Bet kuriuo atveju šią problemą išspręsti tikrai norisi. Iniciatyva graži, gera, Nerijaus motyvacija ir noras dirbti yra, žmonėms tai reikalinga“, – reziumavo L. Šlamienė.