G. Nausėda: euras saugo Lietuvą nuo pasaulinių finansinių sukrėtimų

2024 m. gruodžio 16 d. 10:50
Dominykas Datkūnas
Prezidentas Gitanas Nausėda, kalbėdamas apie euro naudą Lietuvos ekonomikai, pabrėžė, jog bendra Europos Sąjungos (ES) valiuta užtikrina stabilumą finansiškai neramiais laikais ir reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos ekonomikos augimo per pastarąjį dešimtmetį.
Daugiau nuotraukų (6)
„Per pastaruosius 23 metus Lietuvos BVP vienam gyventojui išaugo nuo mažesnio nei 40 proc. iki beveik 90 proc. O per pastaruosius 10 metų, euro įvedimo metais, pajamų konvergencija tik paspartėjo“, – pirmadienį Lietuvos banko metinėje ekonomikos konferencijoje kalbėjo G. Nausėda.
Šalies vadovas atkreipė dėmesį, kad Lietuva sugebėjo atlaikyti 2020 m. COVID-19 pandemijos sukeltus ekonomikos iššūkius be didesnių ekonominių nuostolių, skirtingai nei 2009 m.
„Šiuo metu euras saugo mus nuo pasaulinių finansinių sukrėtimų. Nors 2009 m. krizė, įvykusi prieš įsivedant šią valiutą, lėmė didelį mūsų ekonomikos nuosmukį, 2020 m. buvome daug geriau pasirengę“, – nurodė prezidentas.
„Apsaugota euro zonos ir galėdama pasikliauti anticikline fiskaline politika, Lietuva sugebėjo išgyventi pandeminę krizę nesumažėjus BVP (bendrajam vidaus produktui – ELTA)“, – aiškino jis.
Prezidentas: Europa turi tapti konkurencingesnė
Valstybės vadovo teigimu, Europa šiandien patiria konkurencingumo iššūkių, kuriuos tik stiprina prastėjanti geopolitinė aplinka. G. Nausėda tikina, kad Europa turi pasitikti šiuos iššūkius bendromis finansinėmis ir politinėmis priemonėmis.
„Europai skubiai reikia tapti konkurencingesne, o mūsų vidaus rinkai reikia daugiau laisvės ir mažiau kliūčių. (...) Vis dėlto taip pat turime pripažinti, kad Europos konkurencingumo klausimas neegzistuoja vakuume. Besikeičianti geopolitinė ir ekonominė aplinka nuolat keičia mūsų tikrovę ir mes negalime sau leisti jos ignoruoti“, – teigė prezidentas.
„Artimiausioje ateityje turėsime daugiau kalbėti apie žaliavas, naujas technologijas ir inovacijų spragas. Turėtume tinkamai reaguoti į priešiškus trečiųjų šalių veiksmus, turėtume labiau priartėti prie taupymo ir investicijų sąjungos, taip pat prie bendros ES skolos, ypač gynybos srityje“, – pažymėjo jis.
G. Nausėda išskirtinę svarbą skyrė gynybos pramonės ir karinių pajėgumų stiprinimo temai, vadindamas ją esmine dabartinėje geopolitinėje aplinkoje.
„Dabartinėje geopolitinėje situacijoje Europos gynybos pramonė yra mūsų raktas į priekį. Kad taptume saugūs ir galėtume labiau padėti Ukrainai jos kovoje už laisvę, turėtume skirti dėmesį trūkstamiems pajėgumus ir daug investuoti į tokias svarbias sritis kaip oro ir priešraketinės gynybos sistemos bei amunicija“, – siūlė šalies vadovas.
Pirmadienį Vilniuje vyksta LB metinė ekonomikos konferencija, kurios metu planuojama aptarti Europos ekonominio atsparumo temas.
Taip pat šia konferencija centrinis šalies bankas nori paminėti ir artėjančias dešimtąsias euro įvedimo Lietuvoje metines, kurios bus švenčiamos 2025 m.
Konferencijoje dalyvauja Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė Christine Lagarde, Finansų ministras Rimantas Šadžius bei Ukrainos nacionalinio banko valdytojas Andriy Pyshnyy.
Euras Lietuvoje įvestas 2015 metų sausio 1 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.