Pastatų statybos ir energetikos projektus valdančios įmonės UAB „Viconus“ partneris, projektų direktorius Darius Kvedaravičius pabrėžia, kad tinkamas planavimas ir procesų valdymas yra raktas į sklandų projekto įgyvendinimą bei ilgalaikę sėkmę.
Technologijos ir žmonių trūkumas: šiuolaikinių statybų iššūkiai Statybų sektorius per pastaruosius dešimtmečius patyrė reikšmingą transformaciją – vis svarbesnė tampa skaitmenizacija ir pažangios technologijos. Tačiau šie pokyčiai neatsiejami nuo senų sektoriaus iššūkių. Pasak D.Kvedaravičiaus, vis dar susiduriama su kompetentingų specialistų trūkumu.
„Viskas keliasi į virtualią erdvę, o statybų procesas generuoja vis daugiau skaitmeninių duomenų. Į šią sritį įsitraukia net IT sektorius. Vis dėlto gabūs darbuotojai dažnai renkasi IT ar fintech sektorius, todėl statybose jų trūkumas jaučiamas kaip niekad stipriai“, – sako D.Kvedaravičius.
Anksčiau buvo baiminamasi, kad technologijos išstums mažiau kvalifikuotus darbuotojus. Vis dėlto, realybė kitokia – technologijos sukuria naujas darbo vietas.
„Su skaitmenizacija darbuotojų poreikis tik auga. Pavyzdžiui, dirbant su modernia mūrijimo mašina reikia ne tik mūrininko, bet ir pagalbininko bei IT specialisto ir tinkamos infrastruktūros“, – pastebi projektų direktorius.
Technologijų ignoravimas gali kainuoti ne tik finansinius išteklius, bet ir reputaciją
Modernūs skaitmeniniai sprendimai leidžia statybų projektams išsiskirti tikslumu, sumažinti klaidų riziką ir pagerinti kokybę. Vis dėlto ne visi vystytojai ryžtasi investuoti į technologijas.
„Skaitmenizacija, pažangūs sprendimai ir žmonių darbas kainuoja. Deja, ši nauda dažniausiai tampa akivaizdi tik užbaigus projektą bei turint jų tęstinumą. Tokios investicijos ilgame laikotarpyje atsiperka, tačiau projekto pradžioje jas įvertinti sunku“, – teigia D.Kvedaravičius.
Pašnekovo teigimu, vystytojai, kurie ignoruoja statybos projektų priežiūros svarbą, dažnai susiduria su skaudžiais padariniais. Statybų priežiūros trūkumas dažnai tampa brangiai kainuojančia klaida: projektai stringa, išbrangsta ar net sustoja dėl nepadarytų namų darbų.
„Esame matę projektų, kurie dėl netinkamos priežiūros virsta miesto vaiduokliais. Taupant inovacijoms ar renkantis pigiausią rangovą, kyla grėsmė užstrigti darbams ar įsivelti į teisminius ginčus“.
Vienas iš projektų, kuriame inovacijos padeda išvengti tokių situacijų, yra „Memelio miesto“ projektas Klaipėdoje, kurio apimtis siekia 30 tūkst. kvadratinių metrų.
„Projektavimas 3D aplinkoje, esamos situacijos skanavimas ir panašūs sprendimai leido išvengti delsimo ir klaidų, nes problemos buvo išspręstos dar projektavimo etape iki rangovo pasirinkimo“, – dalinasi D.Kvedaravičius.
Tinkamai prižiūrimi projektai padeda užtikrinti sėkmingą ir operatyvų jų įgyvendinimą. O taip pat – išvengti problemų, kurios brangiai kainuoja tiek finansų, tiek reputacijos prasme.
„Dėl šios priežasties mūsų komanda orientuojasi į skaitmeninius sprendimus. Pabaigus projektą, paaiškėja, kad investicija į modernią statybų priežiūrą nebuvo didelė, o nauda – labai aiški – nuolatinė techninių aspektų kontrolė, tvarumas ir kokybė“, – įsitikinęs UAB „Viconus“ atstovas.
Patarimai renkantis statybų priežiūros tiekėją Patikimas statybų priežiūros tiekėjas – raktas į sklandų ir sėkmingą projekto įgyvendinimą.
D.Kvedaravičius akcentuoja, kad verta atidžiai įvertinti ne tik tiekėjo sėkmingus projektus, bet ir tai, kaip buvo sprendžiamos iškilusios problemos.
„Patariu neapsiriboti tik įmonės portfolio peržiūra. Svarbu sužinoti, kokius iššūkius jie yra sprendę ir kaip tai darė. Tikroji patirtis atsiskleidžia ne sėkmės istorijose, o gebėjime susidoroti su netikėtumais. Įmonės, kurios atvirai dalijasi savo patirtimi, neslepia klaidų ir sugeba iš jų mokytis, dažnai tampa patikimiausiu partneriu“, – sako D.Kvedaravičius.
Jis dalinasi klausimais, kuriuos verta užduoti tiekėjui:
1. Kokia patirtis su panašiais projektais? Tai padės įvertinti, ar statybų priežiūros tiekėjas turi reikiamos patirties jūsų projekto specifikai.
2. Kaip sprendžiamos iškilusios problemos? Tai leis suprasti, ar tiekėjas geba kūrybiškai ir profesionaliai reaguoti į iššūkius.
3. Kas bus atsakingas už projekto priežiūrą? Statybų priežiūros kokybė tiesiogiai priklauso nuo atsakingų žmonių kompetencijų, todėl būtina įvertinti komandos kvalifikaciją.
4. Kokius įrankius ir technologijas naudoja įmonė? Pažangios technologijos užtikrina didesnį tikslumą ir leidžia efektyviau valdyti procesus.
5. Ar turi klientų atsiliepimų? Atsiliepimai suteikia vertingos informacijos apie įmonės reputaciją ir požiūrį į klientus.
Kaip ateityje keisis statybų priežiūra?
Ieškant tiekėjo šiandien, verta atsižvelgti ir į sektoriaus ateities tendencijas. Pasak D.Kvedaravičiaus, ateityje statybų priežiūra taps dar labiau integruota su pažangiais technologiniais sprendimais.
„Ateityje skaitmenizacija padės taupyti laiką ir kaštus. Tačiau tuo pačiu reikės investuoti į specialistų mokymus bei pritraukti talentus, kurie gebėtų dirbti su naujausiomis technologijomis. Taigi, kvalifikuotų darbuotojų poreikis niekur nedings“, – pažymi pašnekovas.
Nepaisant skaitmenizacijos pažangos, kritiškai svarbi išliks ir statybų priežiūra. „Tai bus kertinis aspektas užtikrinant naujų technologijų pritaikymą praktikoje. Klaidos ir delsimai, kurių galima išvengti, taps nepateisinami.
Todėl dabar, kaip niekada anksčiau, svarbu investuoti į modernią statybų priežiūrą. Tai ne tik apsauga nuo nuostolių, bet ir indėlis į tvarią, kokybišką urbanistikos plėtrą“, – teigia D.Kvedaravičius.