Anksčiau patvirtinta ir vėliau tobulinta parama nutraukiama, vietoj jos bus bandoma ieškoti naujų būdų gerai apmokamas darbo vietas kuriančiam verslui pritraukti.
Šiuo metu jau parengtas miesto tarybos sprendimo projektas, kuriuo naikinama 2019-aisiais savivaldybės įvesta piniginė paskatos naujų darbo vietų – paslaugų centrų ir informacinių technologijų (IT) verslo – kūrimui.
Pagal ją paslaugų centrus Klaipėdoje kuriantiems arba plečiantiems investuotojams galėjo būti kompensuojama iki 19,2 tūkst. eurų biuro nuomos išlaidų, tačiau tik tokiu atveju, jeigu jie per metus sukuria bent po 20 darbo vietų ir jas išlaiko dvejus metus.
2020-aisiais tokios sutartys pasirašytos su keturiomis įmonėmis, bet po metų paaiškėjo, kad nė viena iš jų reikiamų darbo vietų skaičiaus nesukūrė.
„Kaip svarbiausia to priežastis buvo išskirta reikalingų specialistų Klaipėdoje trūkumas ir jaunimo emigravimas į didesnius Lietuvos miestus ar užsienį, ieškant platesnių karjeros galimybių“, – teigiama paskatą nutraukti siūlančiame sprendimo projekte, kuris pradedamas svarstyti Tarybos komitetuose.
Anot dokumento, 2021 metais tvarka patobulinta – paskata už naujai sukurtą darbo vietą beveik padvigubėjo iki 1,8 tūkst. eurų, o finansavimas vienai įmonei siekė iki 36 tūkst. eurų.
Bet ir tai didelio efekto nesukėlė: 2022–2024 metais pasirašytos tik keturios sutartys su dviem IT paslaugų centrais, įkurta 18 darbo vietų, savivaldybė tam skyrė beveik 21 tūks. eurų.
Viena įmonė savo įsipareigojimų neįvykdė, todėl sutartis su ja nutraukta.
Per šiuo metus negauta nei viena paraiška, kuria verslas prašytų paramos kuriant aukštos pridėtinės vertės darbo vietas.
Sprendimo projekte įvardijamos tokio vangumo priežastys – esą investuotojai Klaipėdoje pasigenda ne tokios paramos, o specialistų.
„Paskatos dydis nėra tiek reikšmingas, kad nusvertų jų sprendimą investuoti ir kurti naujas darbo vietas būtent šiame mieste. Daugelis jų, svarstydami galimybę kaip lokaciją verslui, pirmiausia analizuoja darbo rinkos situaciją – specialistų pasiūlą, kalbinių ir profesinių kompetencijų lygį.
Pažymima, kad specialistų rengimas neatitinka šiuolaikinių investuotojų poreikių. Pirmiausia turi būti užtikrintos reikalingų specialistų rengimo programos aukštojo mokslo ir kitose švietimo įstaigose, atliepiančios darbdavių poreikius“, – skelbia vienas iš motyvų nutraukti dabartinę paramą.
Taip pat nurodoma, kad siekiant pritraukti investicijas į miestą bei skatinti čia veikiančių verslų plėtrą reikėtų ne vienos priemonės, mažinti biurokratiją, pasitelkti rinkodarą investuotojams pritraukti.
Taip pat pabrėžiama, jog šiuo metu peržiūrima ir atnaujinama Klaipėdos miesto ekonominės plėtros strategija iki 2030 metų, kurios vienas iš tikslų pritraukti trūkstamus darbuotojus.
„Nagrinėjamas ir Klaipėdos miesto patrauklumą skatinančių tikslinių sričių verslams ir talentams sąlygų gerinimo klausimas, tikslingai orientuotas į svetingumo ir IRT paslaugų sritis, siekiant prisidėti prie miesto ekonomikos diversifikavimo“, – teigiama sprendimo aiškinamajame rašte.