Už įspūdingą sumą išpirko „Independence“ – tapo Lietuvos nuosavybe

2024 m. gruodžio 6 d. 09:05
Papildyta
Suskystintų gamtinių dujų (SGD) laivas-saugykla „Independence“ (angl. „Nepriklausomybė“), prieš dešimtmetį atplaukęs į Klaipėdos uostą, penktadienį, gruodžio 6-ąją, tampa Lietuvos valstybės nuosavybe. Terminalo operatorė valstybės valdoma „KN Energies“ saugyklą už maždaug 140 mln. eurų išpirks iš Norvegijos įmonės „Hoegh LNG“.
Daugiau nuotraukų (19)
Iki šiol SGD terminalas buvo registruotas Singapūro laivų registre ir turėjo šios šalies vėliavą. Penktadienį po nuosavybės perėmimo ceremonijos bus iškelta Lietuvos trispalvė.
Terminalas į Klaipėdos uostą atplaukė 2014 m. spalio 27 d.
Baltijos regiono lyderiai: „Independence“ yra mūsų bendro įsipareigojimo saugumui simbolis
Ceremonijoje dalyvavę Baltijos regiono valstybių – Lietuvos, Lenkijos, Estijos bei Latvijos – prezidentai pabrėžė „Independence“ reikšmę Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą bei jo sukelto geopolitinio nestabilumo pasaulyje kontekste.
„Manau, kad visi besididžiuodami galime pasakyti – Klaipėdos terminalas jau tapo mūsų jungtine energetinės nepriklausomybės deklaracija. Dabar tai mūsų bendra pareiga užtikrinti energetinės infrastruktūros Baltijos jūros regione atsparumą“, – kalbėjo Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda.
Stiprios regioninės partnerystės poreikį akcentavo ir Lenkijos vadovas Andzej Duda, primindamas, kad Ukraina prieš Rusiją kovoja jau daugiau nei 1 tūkst. dienų.
„Tai yra dar viena istorinė Vidurio ir Rytų Europos regionų akimirka. (...) Šiandien mes visi galime įvertinti laiku priimtą sprendimą diversifikuoti energijos išteklių importą ir užtikrinti mūsų regiono energetinį saugumą bei ekonominį pajėgumą“, – sakė A.Duda.
„Dabar stovime kartu dar stipresni ir vieningesni nei bet kada anksčiau. Esame gerai pasiruošę Rusijos provokacijoms ir sabotažo aktams, tam skirtos mūsų bendras tikslas saugoti ir plėtoti kritinę infrastruktūrą. (...) Terminalas „Independence“, jau su Lietuvos vėliava, (...) ir kiti strateginiai projektai užtikrins tvirtą visų regiono valstybių atsaką į Rusijos veiksmus“, – tikino jis.
Estijos prezidentas Alar Karis ir Latvijos vadovas Edgars Rinkēvičs savo ruožtu taip pat teigė, kad, nors rusiškų dujų importas į Europos Sąjungą (ES) vis dar išlieka, Baltijos valstybės ir toliau sieks mažinti bendrijos priklausomybę nuo agresorės gamtinių išteklių.
„Kartu mes formuojame pirmąją Baltijos gynybos liniją“, – pabrėžė Estijos lyderis.
D.Grybauskaitė: esame saugūs tiek, kiek saugūs mūsų kaimynai
Buvusi prezidentė bei Lietuvos SGD terminalo projekto iniciatorė Dalia Grybauskaitė prisiminė, kad „Independence“ projektas buvo pradėtas sunkiais ekonominiais laikais, kai Rusija, naudodamasi energetiniais ištekliais, siekė parklupdyti Lietuvą, paveikti jos politinę sistemą.
„Sprendimą priėmėme sunkiais ekonominiais laikais, buvo gilioje ekonominėje krizėje. (...) Bet po 2010-ųjų buvo visiškai aišku – mes nebegalime visiškai priklausyti nuo rusiškų energijos išteklių, ypač gamtinių dujų“, – ceremonijoje kalbėjo D.Grybauskaitė.
„Po dešimties metų šis laivas jau plaukioja su mūsų vėliava. (...) Mes galvojome ne tik apie save – nes mūsų nepriklausomybė ir saugumas priklausė nuo to, kiek saugūs yra mūsų kaimynai“, – akcentavo buvusi šalies vadovė.
Kadenciją baigianti ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kalbėjo, kad gruodžio 6-oji ir jai pačiai turi simbolinę reikšmę.
„Tai man labai simbolinė diena daugeliu aspektų. (...) Viešojoje erdvėje kalbama, kad (nuo projekto pradžios – ELTA) praėjo daugiau nei dešimt metų – bet iš tiesų jau skaičiuojama daugiau nei 14 metų, kai mūsų Vyriausybė, kurios nare buvau ir aš, priėmė sprendimą vystyti šį projektą“, – tikino I.Šimonytė.
„Buvo labai gili krizė, girdėjome daugybę kritikos ir daugybė žmonių sakė – jūs darote kažką visiškai beprotiško. Daug kas sakė: „Tiesiog nueikite pas „Gazprom“ (Rusijos valstybinis koncernas – ELTA) ir paprašykite gerų kainų!“ (...) Bet tai visada buvo apie mūsų saugumą, nepriklausomybę ir Rusijos įtakos Lietuvos vidiniams procesams ribojimą – mes padarėme tokį kišimąsi neįmanomą“, – apibendrino laikinoji premjerė.
Naujosios „Independence“ savininkės „KN Energies“ generalinis direktorius Darius Šilenskis pabrėžė, kad Lietuvos nuosavybės perėjęs terminalas įžengia į naują veiklos etapą.
„Šią ypatingą dieną sveikiname jus visus – šio istorinio įvykio architektus ir liudininkus. Kartu mes rašome Lietuvos istoriją“, – ceremonijoje kreipėsi „KN Energies“ vadovas.
Laivo išpirkimui yra gauta paskola iš Šiaurės investicijų banko (ŠIB). Pagal sutartį, šią sumą Norvegijos bendrovei „KN Energies“ galės išmokėti iki 2044 m.
Po nuosavybės teisių perėmimo, „Hoegh LNG“ įmonė Lietuvoje dešimtmečiui taps „Independence“ operatore.
„KN Energies“ vadovas D. Šilenskis yra sakęs, kad nuo „Independence“ atvykimo, atmetus išlaikymo išlaidas, jo sukuriama nauda Lietuvos ekonomikai ir dujų vartotojams siekia apie 160 mln. eurų per metus.
SGD terminalą įrašius į Lietuvos laivų registrą, šalies laivynas padidės net 30 proc.
Nuo terminalo veiklos pradžios Klaipėdos uoste apsilankė 79 skirtingi SGD gabenantys laivai-dujovežiai. Daugiausiai dujų atgabenta iš Norvegijos ir JAV. Dujos atkeliavo ir iš Afrikos šalių – Trinidado ir Tobago, Nigerijos, Egipto, Pusiaujo Gvinėjos, Alžyro.
„Independence“ naudojasi penkios valstybės – Lietuva, o taip pat kitos Baltijos jūros regiono šalys – Lenkija, Latvija, Norvegija ir Estija. Daugiau nei pusę pajamų SGD terminalas surenka iš užsienio klientų.
Kiekviena SGD terminalu besinaudojanti tiek Lietuvos, tiek užsienio įmonė moka išdujinimo paslaugos mokestį.
Daugiau kaip dvejus metus „KN Energies“ dalis – SGD terminalo išlaikymo kaštai – saugumo dedamojoje yra lygi nuliui, tai terminalo eksploatacijos kaštus saugumo dedamojoje Lietuvoje taip pat sumažina iki nulio.
Esant poreikiui, laivas-saugykla „Independence“ gali visiškai patenkinti Lietuvos dujų rinkos paklausą.
Skaičiuojama, kad maksimalus SGD terminalo nominalus pajėgumas yra 33 teravatvalandės (TWh) per metus. Dujų sistemos operatorės „AmberGrid“ duomenimis, 2023 m. Lietuvoje suvartotas dujų kiekis siekė 14,9 TWh dujų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.