Pasiūlymas buvo pristatytas ketvirtadienį, kai baigėsi preliminarių pasiūlymų dėl „Thames Water“, kurią slegia beveik 19 mlrd. svarų sterlingų skola ir kuriai ateinančiais metais gali pritrūkti grynųjų pinigų, teikimo terminas.
Jungtinės Karalystės investuotojas į infrastruktūrą „Covalis“ planuoja išparduoti milijardinį sunkumų patiriančios vandentiekos bendrovės turtą – galimai įskaitant ištisus regionus, tokius kaip Temzės slėnis – ir tada viešajam pardavimui pasiūlyti likusį turtą, teigia su pasiūlymu susipažinę asmenys.
Investicinės bendrovės „Covalis“ įkūrėjas ir vyriausiasis investicijų pareigūnas – lietuvių verslininkas Žilvinas Mecelis.
JK vyriausybė vandentiekos įmonėje turėtų „auksinę akciją“, suteikiančią vietą valdyboje ir kitas teises. Susitarus dėl sandorio, „Covalis“ iš anksto skirtų apie 1 mlrd. svarų sterlingų, pridūrė „FT“ šaltiniai.
Londone įsikūrusi investicinė bendrovė surinktų dar 4 mlrd. svarų sterlingų iš turto pardavimo, refinansavimo ir įtraukimo į biržos sąrašus, numatyto po dvejų ar trejų metų.
„Thames“ reikia milijardų svarų sterlingų investicijų, kad galėtų teikti vandens ir kanalizacijos paslaugas savo 16 mln. vartotojų Londone ir jo apylinkėse, įskaitant 3,25 mlrd. svarų sterlingų, kad galėtų toliau tęsti veiklą ir iki 2030 m. įgyvendinti infrastruktūros patobulinimus.
„Suez“, sudaręs sutartis dėl vandentiekos turto valdymo Prancūzijoje, o JK turintis 5000 darbuotojų, pagal su „Covalis“ pasirašytą susitarimą veiktų kaip veiklos partneris ir neturėtų jokių „Thames Water“ akcijų.
„Suez“ patvirtino, kad sudarė „išskirtinį“ susitarimą su „Covalis“ dėl „neįpareigojančio pasiūlymo“ konsultuoti ir padėti „Thames Water“.
„Šiame etape „Suez“ veikla apsiriboja konsultacine misija, siekiant užtikrinti projekto sėkmę ir spręsti konkrečius iššūkius, su kuriais susiduria „Thames Water“, – pridūrė bendrovė.
„Thames“ įspėjo, kad jos senstantis turtas kelia „pavojų visuomenės saugumui“, o dabartiniai investuotojai – tarp kurių yra pensijų fondai „Omers“ ir „USS“, taip pat Kinijos ir Abu Dabio valstybiniai turto fondai – paskelbė verslą „neinvestuotinu“. Jie pareiškė, kad atsisakys nuosavybės teisių, potencialiai prisiimdami 5 mlrd. svarų sterlingų nuostolį.
Galutiniai pasiūlymai turės būti pateikti sausio mėnesį, kai reguliavimo institucija „Ofwat“ susitars, kokiu mastu vandentiekos bendrovėms bus leista didinti sąskaitas. „Thames Water“ paprašė iki 2030 m. sąskaitas padidinti 53 proc. Pasak „FT“ šaltinių, „Covalis“ mano, kad jo pasiūlymas veiktų ir su ne tokiu dosniu „Ofwat“ susitarimu, jei tik būtų pasiekta nuolaidų dėl baudų ir kapitalo investicijų tempo.
Kiti galimi viešojo konkurso dalyviai – Honkonge įsikūrusi „CK Infrastructure Holdings“, kuriai jau priklauso „Northumbrian Water“, ir „Castle Water“, kurios vienas iš savininkų yra Konservatorių partijos iždininkas Grahamas Edwardsas.
„Castle Water“ perimtų kontrolinį akcijų paketą ir planuoja ilgainiui įtraukti „Thames Water“ į biržos sąrašus. Škotijoje įsikūrusi „Castle Water“ 2017 m. įsigijo „Thames Water“ ne namų ūkių padalinį ir šiuo metu aptarnauja šimtus tūkstančių įmonių, labdaros organizacijų ir viešojo sektoriaus grupių.
„Covalis“ pasiūlymo sėkmė priklausys nuo to, ar „Thames Water“ gaus 3 mlrd. svarų sterlingų paskolą, kuri suteiktų bendrovei likvidumo ir neleistų kitąmet pritrūkti grynųjų pinigų.
Vandentiekos bendrovė susitarė dėl paskolos su grupe vyriausių „A klasės“ kreditorių, įskaitant JAV rizikos draudimo fondus „Elliott Management“ ir „Silver Point“. Paskolos palūkanų norma yra 9,75 proc., už ją atlyginama esamai vadovybei, o jos grąžinimo terminas sueina po dvejų su puse metų.
Konkuruojančią, pigesnę paskolą pasiūlė grupė žemesnio rango „B klasės“ obligacijų turėtojų. „Covalis“ priklauso dalis „Thames Water“ B klasės obligacijų.
„Covalis“, „Castle Water“ ir „Thames Water“ atsisakė pateikti komentarus.