Naujosios valdžios pažadai: nuo mokesčių, pensijų kaupimo tvarkos pokyčių iki kasmet didinamo NPD Žada mažinti ir biurokratiją

2024 m. gruodžio 4 d. 09:25
Ignas Dobrovolskas, Dominykas Datkūnas
Naujai besiformuojantis Ministrų kabinetas planuoja didinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumą, suvienodinti sąlygas Lietuvos ir užsienio investuotojams bei mažinti biurokratizmo naštą. Tokie tikslai numatyti trečiadienį registruotoje būsimos Vyriausybės programoje.
Daugiau nuotraukų (3)
„Didinsime pajamų mokesčių progresyvumą ir įgyvendinsime solidarumo bei teisingos mokestinės naštos paskirstymo principą. (...) Siūlome sieti gyventojų pajamų mokesčio tarifą su gyventojų gaunamų pajamų dydžiu nepriklausomai nuo šių pajamų šaltinio. Labiausiai pasiturintys asmenys turėtų daug svariau prisidėti prie viešųjų paslaugų finansavimo“, – rašoma Vyriausybės darbų programoje.
Atskirai išskiriami būsimos Vyriausybės planai gerinti verslo mokestinę aplinką. Tarp pažadų – pelno mokesčio lengvatos į įmonės modernizavimą reinvestuojamam pelnui, paprastesnės mokestinės prievolės mažam ir pradedančiam verslui ir geresnės sąlygos viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms įmonėms.
„Sieksime supaprastinti viešųjų pirkimų procesus ir reguliavimą (...) kad verslui, ypač smulkiajam, būtų lengviau dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Skatinsime inovatyvius pirkimus, trumpinsime pirkimo procedūras, padarysime paprastesnius reikalavimus būtiniausiems ir skubiausiems pirkimams“, – įsipareigoja naujoji Vyriausybė.
Valdančioji dauguma žada peržiūrėti esamas mokestines lengvatas ir įsivertinti jų naudą pagal mokestinės politikos teisingumo kriterijų.
„Didelė dalis šių lengvatų yra reikalingos, nes leidžia didinti „į rankas“ gaunamas pajamas mažiausiai uždirbantiems asmenims, bet kai kurios lengvatos yra nepagrįstos ir iškreipia mokestinės politikos teisingumą“, – aiškina programos rengėjai.
Pristatomi vietos ir užsienio investicijų skatinimo planai
Investicijų skatinimo politikai skirtame dokumento skyriuje, būsimasis Ministrų kabinetas įsipareigoja vienodomis sąlygomis teikti finansinę paramą Lietuvos ir užsienio investuotojams.
„Investuok Lietuvoje“ vienodomis sąlygomis aptarnaus tiek užsienio, tiek nacionalinius investuotojus, investuojančius pagal žaliojo koridoriaus sąlygas stambiems investiciniams projektams“, – nurodo valdantieji.
Programoje minimas siekis vykdyti ekonomikos plėtrą visoje šalyje ir mažinti regioninę atskirtį tarp savivaldybių su ES struktūrinių fondų parama vietos ekonomikos plėtojimui.
„Ypatingą dėmesį skirsime tolygiai regionų plėtrai, gerai apmokamų darbo vietų išlaikymui ir kūrimui bei stiprių, tarptautiniu mastu konkurencingų, ekonomiką transformuojančių sektorių vystymui“, – pažymima dokumente.
Valdančioji dauguma nurodo, kad aukštos pridėtinės vertės investicinius projektus įgyvendinančioms įmonėms bus supaprastinta sklypų suteikimo tvarka, taip pat numatoma plėsti reikalingų sklypų infrastruktūrą.
„Konsoliduosime valstybės valdomus laisvus žemės sklypus ir išpirksime reikalingus privačius sklypus, kad būtų užtikrinta pakankama tokių sklypų pasiūla investicijoms“, – rašoma Vyriausybės programoje.
„Padėsime savivaldos institucijoms ir įstaigoms išvystyti tokiems investiciniams projektams reikalingą sklypų infrastruktūrą. (...) Gerinsime prisijungimo prie elektros tinklų sąlygas, optimizuosime prisijungimo procedūrų trukmę“, – teigia naujasis Ministrų kabinetas.
Tarp pažadų – kova su biurokratizmu
Socialdemokratų, „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ Vyriausybė žada atsižvelgti į verslo patiriamas problemas ir mažinti jam tenkančią administracinę naštą. Tarp sprendimo būdų – skaitmeninių priemonių platesnis panaudojimas viešajame sektoriuje ir lengvesnės statybos leidimų išdavimo sąlygos.
„Palengvinsime statybos leidimų išdavimo, projektų derinimo ir gamybinių objektų pridavimo sąlygas. (...) Spartinsime ir supaprastinsime investuotojų įsikūrimo, pramoninių teritorijų planavimo, kitų reikalingų leidimų išdavimo procedūras socialiai reikšmingiems verslo projektams: aukštos pridėtinės vertės gamybai, žaliosios ekonomikos investicijoms“, – nurodo dokumento autoriai.
Valdantieji pasižada gerinti verslo klientų aptarnavimo kokybės standartus viešojo sektoriaus įstaigose ir institucijose. Tarp būsimų darbų – stambius investicijų projektus koordinuojančių asmenų paskyrimas.
„Stambiems vietos ir užsienio investicijų projektams paskirsime konkrečius asmenis, kurie užtikrins sėkmingą projektų priežiūrą, koordinavimą, kuo spartesnį ir sklandesnį vietos ir užsienio investuotojų stambių projektų įgyvendinimą ir institucijų veiksmų koordinavimą“, – pažymi naujoji Vyriausybė.
Programoje taip pat pabrėžiamas poreikis tikslinti kai kuriuos teisės aktus, siekiant įtvirtinti galimybę pratęsti strategiškai svarbių investicijų sutarčių terminus, „jei poreikis tikslinti terminus kyla dėl valstybės ar savivaldybių įstaigų ir institucijų veikimo ar neveikimo“.
Ketina kasmet didinti NPD, panaikinti automatinį įtraukimą į antrą pensijų pakopą
Būsimoji Gintauto Palucko Vyriausybė numato panaikinti automatinį įtraukimą į antrą pensijų pakopą bei sugrąžinti nuostatą, kad pensijos priklausytų nuo turimo darbo stažo. Įregistruotoje Ministrų kabineto programoje taip pat planuojama kasmet didinti neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) ir jį maksimaliai artinti prie minimalios mėnesinės algos (MMA).
„Spartinsime senatvės pensijų didinimą. „Sodros“ pensija bus ir toliau indeksuojama, atsižvelgiant į darbo užmokesčio augimą, siekiant priartinti pajamų pakeitimo normą prie ES šalių vidurkio. Nustatysime socialiai priimtiną balansą tarp „Sodros“ rezervo kaupimo ir pensijų didinimo. Sieksime sugrąžinti aštuonioliktosios Vyriausybės panaikintą nuostatą, kad pensijos dydis priklauso nuo turimo darbo stažo (...) ir ištaisysime dabartinės išankstinės pensijų sistemos ydas“, – teigiama Vyriausybės programoje.
„Panaikinsime automatinį įtraukimą į II pensijų pakopą. Kiekvienam sudarysime galimybes neribotam laikui sustabdyti II pensijų pakopos įmokas; sulaukusiems pensinio amžiaus žmonėms sudarysime galimybes laisvai pasirinkti pensijų fondų išmokų formas“, – tvirtinama dokumente.
Tarp Ministrų kabineto prioritetų taip pat išskiriamas siekis didinti Šalpos pensijų bazę iki minimalaus vartojimo poreikių dydžio (MVPD), socialinės atskirties mažinimas, jau minėtas NPD didinimas.
„Asmenims su negalia, pensinio amžiaus žmonėms, kurie neįgijo būtino stažo socialinio draudimo pensijai, sieksime laipsniškai didinti Šalpos pensijų bazę iki minimalaus vartojimo poreikių dydžio (toliau – MVPD). (...) Sieksime panaikinti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatą, kad asmuo turi dirbti pagal darbo sutartį ne mažiau kaip du trečdalius maksimalios darbo laiko trukmės, o užimti pagal individualią veiklą asmenys – uždirbti ne mažiau nei MMA. NPD kasmet didės, siekiant jį maksimaliai priartinti prie MMA“, – rašoma dokumente.
Skatins apmokamą studentų praktika, liberalizuos streikų tvarką
Vyriausybė kitoje kadencijoje ketina skatinti, kad studentų praktika būtų apmokama. Taip pat, tarp esminių pokyčių išskiriamas darbuotojų streikų tvarkos liberalizavimas.
„Viešajame sektoriuje skatinsime, kad studentų praktika būtų apmokama. ES lygmeniu sieksime, kad gerėtų skaitmeninių platformų darbuotojų darbo sąlygos. Persvarstysime ir liberalizuosime streikų tvarką, kuri šiuo metu – griežčiausia Europos Sąjungoje bei ieškosime galimybių, kad kiekvienos valstybės ar savivaldybės valdomos įmonės valdyboje atsirastų darbuotojų atstovas, atitinkantis valdybos nariams keliamus kompetencijos reikalavimus“, – planuoja Ministrų kabinetas.
Didesnė finansinė parama šeimoms, būsto įsigijimui, gimstamumo skatinimas
Būsimas Ministrų kabinetas taip pat numato skirti didesnę finansinę paramą šeimoms, įvesti nemokamą pradinių klasių maitinimą, plėsti regioninio būsto jaunoms šeimoms programą. Ketinama užtikrinti tenkinamą kokybiško socialinio būsto poreikį, didinti jo pasiūlą, sutvarkyti nuomos rinką.
„Užtikrinsime didesnę finansinę paramą šeimoms: sieksime didinti vaiko priežiūros išmokas, didinsime vaiko pinigus, plėsime paramą didesnius socialinius įsipareigojimus turinčioms šeimoms: daugiavaikėms, vaikus su negalia auginančioms, vienišų tėvų šeimoms. Per kelerius metus įvesime nemokamą pradinių klasių mokinių maitinimą, svarstysime dalies būsto paskolos palūkanų kompensavimą, gimus vaikui ar įsivaikinus. Plėsime regioninio būsto jaunoms šeimoms programą“, – rašoma Vyriausybės programoje.
„Sieksime didinti paramą apsirūpinant būstu mažas pajamas gaunantiems ir pažeidžiamiems asmenims, sukursime sąlygas sparčiau gerinti būsto kokybę ir energinį naudingumą, užtikrinsime tikslinę paramą jaunoms šeimoms. Užtikrinsime, kad būtų tenkinamas kokybiško socialinio būsto poreikis; kad būstas būtų suteikiamas būtent tiems žmonėms, kuriems jo labiausiai reikia.
Sieksime, kad didėtų savivaldybės būsto ir socialinio būsto pasiūla ir prieinamumas. Sutvarkysime būsto nuomos rinką, įstatymiškai suderinsime nuomininkų ir savininkų interesus. Taip pat plėsime būsto nuomos kaštų dalies kompensacijos mechanizmą“, – planuoja Ministrų kabinetas.
Vyriausybė numato ir skatinti gimstamumą – to siekiant ketinama plėsti universalią paramą kiekvienam vaikui, mažinti mokestinę naštą vaikus auginančioms šeimoms.
„Skatinsime gimstamumą. Norime, kad šalies gyventojų skaičius ne mažėtų, o didėtų, kad šeimos norėtų ir galėtų išlaikyti bei deramai išugdyti kuo daugiau vaikų. Vaikų gimimas neturi riboti nei vieno iš tėvų profesinių siekių, mokymosi, karjeros pasiekimų, jų kultūrinių interesų ir gyvenimo kokybės ar būti šeimos pajamų mažėjimo priežastimi.
Plėsime universalią paramą kiekvienam vaikui, mažinsime mokestinę naštą vaikus auginančioms šeimoms ir sudarysime galimybę dirbti abiem tėvams, užtikrindami jų mažamečiams vaikams tinkamą nemokamą priežiūrą ikimokyklinėse įstaigose ir aktyvaus laisvalaikio organizavimą“, – įvardijami būsimi Vyriausybės darbai.
Vyriausybės programa Seimui turėtų būti pateikta ketvirtadienį. Naujasis G. Palucko Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai pastarajai programai pritars parlamentas – tą valdantieji viliasi padaryti gruodžio 12 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.