Šios taisyklės, kurios taip pat bus taikomos nuomojamoms patalpoms ir kempingams, priimtos remiantis nacionalinio saugumo sumetimais. Vis dėlto turizmo ekspertai išreiškė susirūpinimą dėl privatumo ir įspėjo, kad dėl to gali vėluoti registracija viešbučiuose.
Nauji reikalavimai apima vyresnių nei 14 metų asmenų pasų duomenis, gyvenamosios vietos adresus ir mokėjimo būdus. Kaip rašo BBC, šie duomenys bus perduodami Vidaus reikalų ministerijai.
Ispanijos viešbučių ir turistų apgyvendinimo įstaigų konfederacija (CEHAT) pareiškė, kad nerimauja dėl naujojo įstatymo poveikio savo narių verslui ir svarsto galimybę imtis teisinių veiksmų, kad užginčytų taisykles.
Ispanija yra antra pagal populiarumą kelionių kryptis tarp Europos turistų: 2023 metais šalyje apsilankė 82 milijonai svečių, iš kurių 17 milijonų atvyko iš Jungtinės Karalystės.
Naujųjų taisyklių – oficialiai žinomų kaip Karališkasis dekretas 933/2021 – taikymo pradžios data buvo nukelta iš spalio 1 d. į gruodžio 2 d., kad pramonė turėtų daugiau laiko pasiruošti.
Tiek turistai, tiek Ispanijos gyventojai privalės pateikti apie save išsamią informaciją, įskaitant telefono numerius, el. pašto adresus ir keliautojų skaičių.
Įmonės turės užsiregistruoti Vidaus reikalų ministerijoje, kasdien siųsti surinktus duomenis ir trejus metus saugoti skaitmeninį informacijos įrašą. Už pažeidimus gresia baudos nuo 100 iki 30 000 eurų.
„Airbnb“ jau pranešė, kad patalpų savininkai, nuomojantys būstą per įmonės svetainę, privalės užsiregistruoti Ispanijos vyriausybės institucijose ir rinkti duomenis apie savo klientus.
Vidaus reikalų ministerija pareiškime pabrėžė, kad šios taisyklės „pateisinamos bendrais interesais, siekiant užtikrinti piliečių saugumą tvyrant terorizmo ir kito organizuoto nusikalstamumo grėsmei“.
Tačiau konfederacija CEHAT atkreipė dėmesį, kad toks pakeitimas „kelia rimtą pavojų sektoriaus gyvybingumui“.
Ji teigė, kad turistams ir Ispanijos piliečiams teks atlikti „sudėtingas ir varginančias administracines procedūras, o tai pablogins jų kelionės patirtį“.
Konfederacija pridūrė, kad viešbučių savininkai yra priversti laikytis „painių ir neproporcingų taisyklių“, kurios prieštarauja kitoms Europos direktyvoms, susijusioms su duomenų apsauga ir mokėjimo sistemomis.
Kelionių žurnalistas Simonas Calderis BBC paaiškino, kad Ispanijos vyriausybė yra susirūpinusi dėl organizuoto nusikalstamumo ir terorizmo, todėl „paprasčiausiai nori žinoti... kas atvyksta ir išvyksta, kur apsistoja ir kokius automobilius nuomojasi“.
Tikimasi, kad daugelis apgyvendinimo ir automobilių nuomos paslaugų teikėjų automatizuos duomenų rinkimą registruodamiesi internetu.
S.Calderis svarsto, kad, įsigaliojus taisyklėms, laukia „nemažai stovėjimo eilėse“, tačiau pridūrė, kad šiuo metu yra „ne turistų sezonas“, tad įmonės turės progą apsiprasti su sistema.
Gibraltare gyvenanti tinklaraščio „The Flyaway Girl“ kelionių turinio kūrėja Penelopė Bielckus sakė, kad naujosios taisyklės „prideda dar vieną popierizmo sluoksnį, kuris gali atrodyti kaip prievolė, kai viskas, ko norisi per kelionę, tai atsipalaiduoti“.
Ji sutiko, kad jos „gali šiek tiek sulėtinti registraciją, nes teks tvarkyti daugiau dokumentų“.
Vis dėlto moteris pridūrė, kad nors Ispanijoje duomenų rinkimas „atrodo griežtesnis“ nei kitur, viešbučiai ir automobilių nuomos įmonės jau ir taip renka didžiąją dalį iš keliautojų prašomos informacijos.
„Vis dar stebime, kaip tai paveiks tokius dalykus, kaip paskutinės minutės viešbučių užsakymai ar automobilių nuoma, – pridūrė ji. – Tikimės, kad tai nesukels didesnių problemų, bet tikrai reikia žiūrėti, ar neįvyks kokių pokyčių.“