Milžiniško masto tarptautiniame finansiniame nusikaltime minimas ir Lietuvos vardas: nuostoliai siekia beveik 300 mln. eurų

2024 m. lapkričio 28 d. 15:57
Lrytas.lt
Europolas kartu su Europos prokuratūra bei 16 šalių teisėsaugos institucijoms išaiškino didelį nusikalstamą tinklą, susijusį su pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sukčiavimu. Tarptautinis tyrimas, kodiniu pavadinimu „Admiral 2“, atskleidė sudėtingą PVM sukčiavimo schemą, susijusią su populiarių elektroninių prekių prekyba, dėl kurios apskaičiuota, kad PVM nuostolis siekia 297 mln.
Daugiau nuotraukų (1)
Operacijos dieną buvo sulaikyti 32 asmenys, konfiskuotas didelis kiekis išmaniųjų telefonų ir kitų elektroninių prietaisų, kurių vertė – daugiau nei 47,5 mln. eurų, taip pat kelis prabangius automobilius bei 126 965 eurus grynųjų pinigų.
Be to, buvo įšaldytos 62 banko sąskaitos, kurių bendra vertė viršija 5,5 mln. Kol kas tai preliminarūs tyrimo rezultatai, per ateinančias dienas ir savaites jie gali keistis.
Tyrimas atskleidė, kad nusikalstamas tinklas naudojo tą patį modus operandi ir iš dalies tą pačią organizaciją bei infrastruktūrą, kaip ir anksčiau vykusios kitos operacijos „Admiral“ tirti nusikaltėliai. 2022 m. lapkritį paskelbtas tyrimas laikomas didžiausiu kada nors išaiškintu PVM sukčiavimu ES – šiuo metu padaryta žala siekia 2,9 mlrd eurų.
Europos prokuratūra užmezgė ryšius su asmenimis ir įmonėmis, tirtomis operacijos „Admiral“ metu bei Baltijos šalyse įsikūrusiais įtariamaisiais. Šio nusikalstamo tinklo nariai vykdė didžiulį PVM sukčiavimą karuseliniu būdu – sudėtingą nusikalstamą schemą, kuria pasinaudojama ES taisyklėmis dėl tarpvalstybinių sandorių tarp valstybių narių, nes jos neapmokestinamos PVM.
Sudėtinga apgaulės grandinė
Tyrimo duomenimis, įtariamieji iš 15 ES valstybių narių įsteigė įmones, kurios veikė kaip teisėtos elektronikos prekių tiekėjos. Jie pardavė daugiau nei 1,48 mlrd. eurų vertės populiarių elektroninių prietaisų per internetines parduotuves ES vartotojams.
Nors pirkėjai sumokėjo PVM už pirkinius, parduodančios įmonės savo mokestinių įsipareigojimų neįvykdė. Dingdami jie išvengė mokėtinų sumų atitinkamoms nacionalinėms mokesčių institucijoms. Kitos sukčiavimo grandinėje dalyvaujančios įmonės vėliau reikalavo grąžinti PVM mokestį iš šių nacionalinių mokesčių institucijų, todėl apskaičiuota, kad prarasta apie 297 mln. eurų.Tada iš šios nusikalstamos veiklos gautos pajamos buvo pervestos į trečiųjų šalių bakuose esančias sąskaitas.
Tarptautinis nusikaltėlių tinklas
Europos prokuratūra įtaria, kad šioje sudėtingoje sukčiavimo schemoje dalyvauja daugiau nei 400 įmonių, kurios, kaip manoma, taip pat buvo panaudotos pajamoms, gautoms iš prekybos narkotikais, įvairių rūšių elektroninių nusikaltimų ir investicinio sukčiavimo, plauti.
Tyrimas taip pat atskleidė galimą Rusijos organizuoto nusikalstamumo ryšį, o tai rodo, kad tam tikri Rusijos nusikalstami tinklai galėjo būti susiję su šiuo tinklu. Įrodymai rodo, kad šios grupuotės į nusikalstamą veiką įnešė turtą mainais už periodinius mokėjimus ir darė įtaką tam tikriems jos valdymo aspektams.
Tarpvalstybiniai veiksmai
Šią savaitę Europos prokuratūros vadovaujama tarptautinė akcija baigėsi daugiau nei 300 kratų 16-oje šalių, o Latvijoje ir Lietuvoje sulaikyti 36 asmenys. Vien Latvijoje prie tyrimo prisidėjo daugiau nei 200 Muitinės ir mokesčių policijos, Valstybės policijos bei Korupcijos prevencijos ir kovos su korupcija biuro tyrėjų bei kriminalinės žvalgybos pareigūnų.
Europolas parėmė šį tyrimą, teikdamas analitinę pagalbą rengiantis operacijos dienai, paskirdamas keturis teismo medicinos ekspertus ir specialistą su mobiliuoju biuru. Specialistas atliko kryžminius patikrinimus, teikė ekspertizę, koordinavo ir stebėjo paieškose dalyvaujantiems lauko tyrėjams sukurtas Virtualios komandos paskyras. Padedama Europolo ir nacionalinių teisėsaugos institucijų, Europos prokuratūra sujungė organizuoto nusikalstamumo tinklus ir įgyvendino suderintą tyrimo strategiją, siekdama išardyti šį sudėtingą sukčiavimo tinklą.
Tyrime dalyvavo šios šalys: Austrija, Belgija, Bulgarija, Kipras, Čekija, Estija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Lenkija, Nyderlandai, Slovakija, Ispanija. Prie tyrimo taip pat prisidėjo Europolas, Europos Sąjungos bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūra, Europos prokuratūra.
Parengta pagal „Europol“ info.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.