Daugpilyje – didelis nedarbas
Statistikos duomenimis, spalio mėn. nedarbo lygis Daugpilyje viršija 10 proc. ir yra vienas didžiausių Latvijoje. Pastaruoju metu čia užsidarė keletas didelių gamybos įmonių, todėl gyventojai karjeros galimybių ėmė ieškoti ir Lietuvoje.
„Buvusiai darbovietei susidūrus su sunkumais ir atleidus daugumą darbuotojų, darbo neturėjau 9 mėnesius. Galimybės Visagine sudomino, nes yra arti Daugpilio, tad nereikia keisti gyvenamosios vietos. Be to, čia didesnis atlyginimas, taip pat patrauklios papildomos naudos, pavyzdžiui, nemokamas transportas ar kompensacija pietums, sporto salė. Šiuo metu mokausi dirbti su įranga. Baigęs mokymus pradėsiu dirbti savarankiškai“, – sako prieš tris savaites „Visagino linijoje“ įrengimų operatoriumi įsidarbinęs Aleksejs Sokolovs iš Daugpilio.
Pasak jo, daugeliui jo tautiečių taip pat patraukia darbas modernioje gamykloje, aiškus procesas siekiant karjeros ir vakarietiška vidinė kultūra.
Kvalifikuotų specialistų deficitas
„Augant gamybos apimtims atsiranda ir poreikis padidinti darbuotojų skaičių. Tačiau dėl nepalankios demografinės situacijos šalies regionuose ima trūkti aukštesnės kvalifikacijos specialistų, galinčių dirbti su modernia įranga. Su tuo susiduriame ne tik mes, bet ir kitos SBA grupės įmonės arčiau didžiųjų miestų, pavyzdžiui, „Klaipėdos baldai“ ar „Inno Line“. Tad specialistai iš Latvijos, kurių dalis „Visagino linijoje“ šiuo metu sudaro maždaug 10 proc. darbuotojų, suteikia galimybę verslui augti“, – teigia „Visagino linijos“ vadovas Andrius Lickan.
Pasak jo, maždaug 80 000 gyventojų turintis Daugpilis yra pramonės ir geležinkelių miestas, todėl iš čia lengviau pritraukti reikiamų kompetencijų darbuotojus: įrengimų operatorius, elektrikus, automatikus. Paskelbus apie atvirų durų dienas „Visagino linijoje“, norinčiųjų susipažinti su įmone pilnas autobusas prisiregistruodavo per porą dienų. Nauji darbuotojai apmokomi, kiekvienam skiriamas mentorius, kuris padeda adaptuotis ir moko dirbti savarankiškai.
Vien verslo pastangų nepakanka
„Visagino linijos“ vadovo teigimu, reikalingi kompleksiniai sprendimai valstybės mastu, kad darbo rinka regionuose būtų aktyvi ir verslai čia galėtų augti.
„Bendradarbiaujame su Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centru, suteikiame galimybes studentams atlikti praktiką, dalyvauti pameistrystės programose, savo darbuotojams organizuojame kvalifikacijos kėlimo kursus. Taip pat bendradarbiaujame su Užimtumo tarnyba, tačiau dėl gyventojų migracijos į didžiuosius miestus vis mažiau turime galimybių pritraukti talentingų darbuotojų“, – teigia Andrius Lickan.
Pasak jo, situaciją galėtų palengvinti ženklesnė parama besikuriantiems regionuose, gerinamos viešosios pasaugos ir kompleksinis požiūris į vis sudėtingesnę demografinę padėtį nuo didmiesčių atitolusiuose rajonuose.