Paviešintuose žinomų įmonių susirašinėjimuose – šiurkštūs pažeidimai: reikalavo netaikyti pirkėjams nuolaidų Skirtos įspūdingo dydžio baudos

2024 m. lapkričio 14 d. 12:17
Lrytas.lt
Konkurencijos taryba pripažino, kad bendrovė „Giantera“, oficiali prekės ženklo „Dr. Ohhira“ produkcijos atstovė Lietuvoje, ir 19 šios produkcijos platintojų susitarė neparduoti maisto papildų bei kosmetikos priemonių mažesnėmis nei tiekėjos nurodytomis kainomis ir netaikyti vartotojams nuolaidų ar akcijų. Už sudarytą draudžiamą susitarimą įmonėms iš viso skirta 1 415 520 Eur baudų.
Daugiau nuotraukų (2)
Tyrimo metu Konkurencijos tarybos ekspertai išsiaiškino, jog 2015–2022 m. „Giantera“ kartu su vaistinėmis, klinikomis ir kitais platintojais – „Apotheka Pharma“ vaistine (apotheka.lt), „Bio Sala“ (livin.lt), „Bioklinika“ (newcrush.com), „Filmais ir kvapais“ (aromama.lt), Universiteto vaistine (universitetovaistine.eu), „Eko 123“ (eko123.lt), „Creator Japonicus“ (japoko.com), Operos vaistine (sveikatospasaulis.lt), „Alatona“ (vitaminoza.lt), „Newglow“ vaistine, Pilėnų vaistine, „Urticae“ vaistine, klinika „Unavita“, įmonių grupei „Entafarma“ priklausančiomis „Entafarma“ ir Mano vaistine (manovaistine.lt) bei įmonių grupei EV priklausančiomis „Azeta“ vaistine, „Azeta“, EVD ir „Euroapotheca“ (eurovaistine.lt) – siekė išlaikyti aukštesnes „Dr. Ohhira“ maisto papildų ir kosmetikos priemonių pardavimo kainas.
„Giantera“ platintojams kėlė reikalavimus griežtai laikytis jos nurodytų kainų ir prekės ženklu „Dr. Ohhira“ pažymėtoms prekėms netaikyti jokių nuolaidų ar akcijų.
Paviešinti ir susirašinėjimai
Susirašinėdami su platintojais „Giantera“ atstovai ne kartą išsakė įmonės poziciją, kad visi turi taikyti vienodą kainodarą ir nemažinti kainų galutiniams vartotojams (kalba netaisyta):
„Mes nuo pat savo darbo pradžios Lietuvos rinkoje, t. y. jau 10 metų, laikomės tokios strategijos, kad tiek mes, tiek mūsų partneriai nesiūlome nuolaidų – nei už naujienlaiškio prenumeratą, nei dirbant su influenceriais, nei jokiais kitais atvejais. Pas mūsų nebūna nei akcijų, nei išpardavimų, nei specialių kainos pasiūlymų [...] Tai esminė nuostata ir jos keisti neketiname“.
„Dr. Ohhira“ produkcijos tiekėja stebėjo platintojų taikomas kainas, įspėdavo dėl sutartų kainų nesilaikymo, grasindavo sustabdyti prekių tiekimą. Patys platintojai taip pat stebėjo vieni kitų taikomas kainas ir, pamatę mažesnes, informuodavo „Gianterą“.
Vieno iš platintojų darbuotoja rašė: „Sveiki, [...] Mačiau [...] šiuo metu vykdo akciją, ir mes norėtumėme tokius aktyvumus turėti su Dr.Ohhira“.
„Gianteros“ darbuotoja atsakė: „Labas, [...] Pasakysiu atvirai – šiandien labai bloga diena, todėl kad pirmą kartą per 10 metų partneriai užsiėmė savivale ir gerokai mus pavedė prieš visus likusius mūsų klientus ir vartotojus. [...] nesuderinę su mumis pasileido absoliučiai neadekvačią akciją ir dėl kurios aš visą dieną esu priversta teisintis emailais ir telefonu. Atrodo, viską su jais išsiaiškinome, akcija bus atšaukta [...]. Produktų tiekimą jiems laikinai sustabdėme.“
Skirtos didžiulės baudos
Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė akcentavo, kad bendrovės, sudariusios draudžiamą susitarimą, siekė išvengti tarpusavio konkurencijos ir išlaikyti aukštesnį kainų lygį.
„Susitarimas dėl kainų visame platinimo tinkle yra sunkus konkurencijos taisyklių pažeidimas, užkertantis kelią ne tik prekių platintojams vykdyti savarankišką kainų politiką, tarpusavyje konkuruoti ir ieškoti efektyviausio verslo modelio, bet ir vartotojams įsigyti prekes mažesnėmis kainomis“, – sakė J.Ivanauskienė.
Atsižvelgdama į bendrovių pajamas, pažeidimo pavojingumą ir trukmę, Konkurencijos taryba pažeidėjoms skyrė atitinkamo dydžio baudas: „Gianterai“ – 398 600, „Bio Salai“ – 187 720, „Filmams ir kvapams“ – 100 950, Universiteto vaistinei – 56 580, „Apotheka Pharma“ vaistinei – 37 890, Pilėnų vaistinei – 28 000, „Newglow“ vaistinei – 22 070, „Alatonai“ – 18 100, „Bioklinikai“ – 12 380, Operos vaistinei – 7 910, „Eko 123“ – 5 840, „Creator Japonicus“ – 2 460, „Urticae“ vaistinei – 1 390, klinikai „Unavita“ – 720 Eur.
„Entafarma“ įmonių grupė, kurią sudaro bendrovės „Entafarma“ ir Mano vaistinė, nuo pat tyrimo pradžios bendradarbiavo su institucija, tad finansinė sankcija buvo sumažinta 75 proc. Kadangi grupė pripažino tyrimo išvadas, solidari bauda buvo sumažinta dar 15 proc. iki 2 830 Eur.
EV įmonių grupė, kurią sudaro bendrovės „Azeta“ vaistinė, „Azeta“, EVD, „Euroapotheca“, tyrimo pabaigoje taip pat pripažino padarytą pažeidimą, todėl finansinė sankcija buvo sumažinta 15 proc., skiriant solidarią 532 080 Eur baudą.
Nesurinkus pakankamai įrodymų, kad draudžiamame susitarime dalyvavo Atgijos vaistinė, „Soderma“, Žvejų vaistinė, „Eurovaistinė“ ir bendrovė „UnaVita“, tyrimas šių įmonių atžvilgiu buvo nutrauktas.
Nutarimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo įteikimo arba paskelbimo Konkurencijos tarybos interneto svetainėje dienos.
„Apotheka Pharma Vaistinė“: buvo padaryta tam tikrų žmogiškų klaidų
Bendrovės „Apotheka Pharma Vaistinė“, kuriai už atliktus susitarimus taip pat buvo skirta bauda, direktorė Lina Skinkė žiniasklaidai išplatintame pranešime teigė, jog pažeidimas buvo padarytas prieš keletą metų, pačioje bendrovės veiklos pradžioje, kuomet visas dėmesys buvo skiriamas augimui, plėtrai ir įsitvirtinimui naujoje rinkoje.
„Tokiomis aplinkybėmis, deja, buvo padaryta tam tikrų žmogiškų klaidų. Prisiimame atsakomybę dėl šios situacijos ir nuoširdžiai apgailestaujame bei norime atsiprašyti visų savo klientų. Jau atlikome visus būtinus veiksmus ir įdiegėme prevencines priemones, kad daugiau tai nepasikartotų“, – sako įmonės direktorė.
Pasak jos, „Apotheka Pharma Vaistinė“ į Lietuvos rinką įžengė praėjus ketveriems metams nuo susitarimo pradžios, tuo metu dar nebuvo spėjusi formuoti reikiamos kvalifikacijos personalo. Didelis darbo krūvis esamiems darbuotojams, kuriems trūko ir specifinių žinių konkurencijos teisės srityje, lėmė, kad pažeidimas buvo padarytas nesąmoningai ir neturint tikslo tyčia nusižengti Konkurencijos įstatymo nuostatoms.
„Nuo to laiko suformavome itin kvalifikuotą darbuotojų komandą, įskaitant ir reikiamas kompetencijas konkurencijos teisės srityje turinčius profesionalus. Taip pat užtikriname nuolatinį personalo kvalifikacijos kėlimą, įdiegėme efektyvias vidinės kontrolės priemones, tad bet kokios teisės aktų pažeidimų padarymo rizikos įmonėje yra absoliučiai minimizuotos“, – teigė „Apotheka Pharma Vaistinė“ direktorė.
Taip pat pridurta, jog bendrovė tyrimo metu visapusiškai bendradarbiavo su Konkurencijos taryba, o ši, įvertinusi lengvinančias aplinkybes, sumažino įmonei skirtą baudą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.