Svarstantiems apie paskolą – išsamūs ekspertų atsakymai: to galėjote ir nežinoti

2024 m. lapkričio 11 d. 19:00
Paskolų suteikimo sąlygos kelia nemažai klausimų ne tik vaikus auginančioms šeimoms, bet ir vyresnio amžiaus žmonėms ar tiems, kurie paskolų jau turi. LKU kredito unijų grupės ekspertai aptaria didžiausio Lrytas skaitytojų susidomėjimo sulaukiančias temas ir pateikia ne vienam gyventojui šiuo metu labai aktualius atsakymus.
Daugiau nuotraukų (3)
Ar sunku gauti būsto paskolą?
Lrytas portalo skaitytoja atkreipė dėmesį į sunkumus, su kuriais tenka susidurti norint gauti būsto paskolą.
„Gal pasidalintumėte, į ką bankai labiausiai kreipia dėmesį suteikdami paskolą? Kredito istorija, amžius ar kas? Gal yra lengvinančių aplinkybių?“, – klausė moteris.
Finansų įstaigos, vertindamos būsto paskolos paraiškas, atsižvelgia į kelis esminius veiksnius, pastebi LKU grupę prižiūrinčios Lietuvos centrinės kredito unijos Kreditų rizikos skyriaus vadovė Aušra Baranovė.
„Pirmiausia, kredito istorija – ji atspindi kliento atsakingumą finansų valdymo srityje. Bet koks kredito įsipareigojimų nevykdymas, pavėluoti mokėjimai ar turimos skolos, areštai, išieškojimai gali būti traktuojami kaip padidinta rizika.
Taip pat didelę reikšmę turi stabilios, reguliarios pajamos – kuo jos didesnės ir patikimesnės, tuo didesnė galimybė gauti geresnes paskolos sąlygas. Finansų įstaigos taip pat vertina turimus finansinius įsipareigojimus, perkamo ir (arba) įkeičiamo turto vertę bei patrauklumą, nuosavų lėšų dalį pirkime“, – paaiškino A.Baranovė.
Pasak ekspertės, būsto kreditai paprastai išduodami su kintama palūkanų norma, kuri tiesiogiai priklauso nuo EURIBOR (Europos tarpbankinės skolinimosi normos). Pastaroji tiesiogiai veikia kintamąsias palūkanų normas, todėl jos pakilimas gali apsunkinti būsto paskolos gavimą ar padidinti paskolos naštą esamiems paskolos turėtojams.
„Tad klientai, turintys tvarkingą kredito istoriją ir stabilias pajamas, gali tikėtis palankesnių sąlygų. Tačiau kiekvienas atvejis yra vertinamas individualiai, todėl raginame, pirmiausia, kreiptis į finansų įstaigą, kurioje sužinosite tiksliausias paskolos sąlygas ir galimas pritaikyti lengvatines priemones“, – pridūrė ekspertė.
Pirmąjį būstą įsigyti ketinančioms šeimoms – džiugi žinia
„Ar turite specialias paskolų programas pirmo būsto pirkėjams kaip įprasti bankai?“, – teiravosi Lrytas skaitytojas.
Taip, dalis LKU grupės kredito unijų teikia paskolas su subsidija jaunoms šeimoms, perkančioms pirmąjį būstą šalies regionuose. Tokia subsidija, anot Kasdienės bankininkystės skyriaus vadovės Jovitos Ambraziūnės, gali padėti apmokėti dalį būsto kredito arba padengti pradinį įnašą. Subsidijos dydis, kaip teigia pašnekovė, svyruoja nuo 15 iki 30 procentų būsto kredito sumos.
„Pagal galiojančius įstatymus, ši finansinė paskata yra skirta jaunoms šeimoms, kuriose kiekvienas sutuoktinis arba registruotos partnerystės dalyvis yra iki 36 metų amžiaus. Taip pat šia paskata gali pasinaudoti šeimos, kuriose vienas iš tėvų augina vieną ar daugiau vaikų (įvaikių)“, – paaiškino J.Ambraziūnė.
Tuo atveju, kai finansinę paskatą gavusioje šeimoje gimsta trečias arba daugiau vaikų, iki 40 metų amžiaus tėvams suteikiama galimybė kreiptis ir dėl papildomos subsidijos.
„Norėdami pretenduoti į subsidiją, pirmiausia turite kreiptis į savivaldybę, kurioje ketinate pirkti būstą, ir pateikti prašymą. Savivaldybė išduos nustatytos formos pažymą, kurią galėsite pateikti LKU grupės kredito unijai, išduodančiai valstybės iš dalies kompensuojamus būsto kreditus“, – pirmuosius žingsnius įvardijo specialistė.
Galimybės jau turintiems paskolų
Tuo metu 54-erių sulaukęs vyras domėjosi, ar vyresniems nei 50 metų žmonėms yra siūlomos specialios sąlygos ar paskolų programos.
Kreditų rizikos skyriaus vadovė Aušra Baranovė teigia, kad LKU kredito unijų grupė neturi specialių paskolų programų vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau kredito unijos atsižvelgia į kiekvieną individualią situaciją ir konkrečiam asmeniui siūlo geriausias galimas finansavimo sąlygas.
„Kiekvieną paskolos prašymą vertiname individualiai, todėl visada galite atvykti konsultacijos į kredito uniją arba pateikti paraišką internetu“, – sakė specialistė.
Taip pat gyventojai neretai teiraujasi, ar LKU kredito unijų grupė jau turintiems paskolų kitose finansų įstaigose teikia refinansavimo paslaugą?
Taip – LKU kredito unijų grupė iš tiesų teikia refinansavimo paslaugas. Gyventojams suteikiama galimybė ne tik refinansuoti esamas paskolas, bet ir sujungti jas į vieną. Tad tai naudinga jau turintiems tokių finansinių įsipareigojimų kitose įstaigose.
„Refinansuojantiems paskolas gali būti pasiūlytos palankesnės sąlygos, mažesnė mėnesio įmoka. Tai gali padėti lengviau valdyti finansus ir sumažinti bendrą palūkanų naštą.
Jei domina daugiau informacijos ar norėtumėte aptarti galimybes, rekomenduojame kreiptis į LKU grupės kredito uniją, veikiančioje savivaldybėje, kurioje gyvenate, dirbate arba mokotės. Daugiau informacijos rasite LKU kredito unijų grupės interneto svetainėje“, – patarė A.Baranovė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.