Respublikonų kandidatas pademonstravo stulbinamą sugrįžimą į politinę areną, įveikęs viceprezidentę Kamalą Harris. Į Baltuosius rūmus jis sugrįš praėjus ketveriems metams po to, kai juos turėjo perleisti Joe Bidenui.
Gerokai anksčiau nei JAV žiniasklaidos priemonės paskelbė D. Trumpą nugalėtoju, Volstrito akcijų ateities sandoriai, nelaukdami rinkų atsidarymo, ėmė sparčiai kilti, buvusiam prezidentui užtikrintai pranešus apie „didingą“ pergalę.
Pagrindiniai Europos akcijų indeksai ryte šoktelėjo aukštyn. Azijos nuomonės išsiskyrė, nes Kinijos akcijos nukentėjo sukilus nerimui, jog D. Trumpas įves muitus iš Kinijos importuojamoms prekėms.
Rinkų dėmesys taip pat buvo sutelktas į planus stimuliuoti Kinijos ekonomiką, antrąją pagal dydį pasaulyje po Jungtinių Valstijų.
„Trumpo prekyba jau įsisiūbavo“, – pažymėjo „Swissquote Bank“ vyresnioji analitikė Ipek Ozkardeskaya.
Tikimasi, kad D. Trumpo pergalė atneš plataus masto JAV mokesčių mažinimą, kuris laikomas infliaciją skatinančiu veiksniu, o tai reiškia, jog artimiausiais mėnesiais Federalinis rezervų bankas lėčiau mažins palūkanų normas.
Ši prognozė padidino dolerio kursą pagrindinių konkurentų atžvilgiu: euro atžvilgiu „žaliaskvernis“ pabrango daugiau kaip 1,5 proc.
Ketvirtadienį FED paskelbs savo naujausią sprendimą dėl palūkanų normų.
„Kadangi Federalinis rezervų bankas rytoj turėtų paskelbti apie tikėtiną palūkanų normų sumažinimą 25 baziniais punktais, jau dabar matome, kad lūkesčiai dėl gruodžio mėnesio posėdžio yra silpni, mat vyrauja nuomonė, jog Trumpo politika iš esmės yra infliacinio pobūdžio“, – teigė Joshua Mahony, „Traders Scope Markets“ analitikas.
JAV iždo pajamingumas trečiadienį taip pat sulaukė palaikymo.
„Investuotojai ruošiasi muitų didinimui ir imigracijos (į JAV) stabdymui, o tokia politika laikoma skatinančia infliaciją ir gali reikšti, kad palūkanų normos ateinančiais metais bus didesnės“, – sakė Susannah Streeter, „Hargreaves Lansdown“ pinigų ir rinkų skyriaus vadovė.
Ji pridūrė, kad „plačiai tikimasi, jog Trumpo prezidentavimas reikš mažiau reguliavimo didžiosioms technologijų ir finansų kompanijoms“.
„Tesla“ akcijos JAV prekybos priešpietinėje sesijoje pakilo daugiau kaip 15 proc. po to, kai D. Trumpas savo pergalės kalboje išgyrė jos vadovą Eloną Muską, vieną iš pagrindinių savo rinkimų kampanijos rėmėjų, pavadindamas jį „žvaigžde“.
Bitkoinas rekordiškai auga
Bitkoinas pakilo 6 000 dolerių ir pasiekė rekordinį 75 371,67 dolerių lygį, pranokdamas ankstesnį kovo mėnesį pasiektą beveik 74 000 dolerių rekordą.
D. Trumpas pažadėjo paversti Jungtines Valstijas „pasaulio bitkoinų ir kriptovaliutų sostine“ ir pavesti technologijų milijardieriui E. Muskui vadovauti plataus masto vyriausybės išlaidavimo auditui.
Tuo pat metu naftos kainos nusmuko „dėl lūkesčių, kad valdant Trumpui iš JAV gręžinių bus gaunama daugiau žaliavinės naftos“, pridūrė S. Streeter.
„Tikėtina, kad dar vienas Trumpo prezidentavimas daugiau dėmesio skirs energetinei nepriklausomybei užtikrinti, o jo politika bus palanki iškastiniam kurui ir paskatins naftos, dujų ir anglies pramonės reguliavimo panaikinimą“, – teigė ji.
Pagrindiniai skaičiai 10.30 val. GMT:
Euras/doleris: NUKRITO iki 1,0751 USD nuo 1,0930 USD (antradienį);
Svaras/doleris: NUKRITO iki 1,2894 USD nuo 1,3035 USD;
Doleris/jena: PAKILO iki 154,00 jenų nuo 151,60 jenų;
Euras/svaras: NUKRITO iki 83,40 pensų nuo 83,82 pensų;
Londonas – FTSE 100: PAKILO 1,4 proc. iki 8 289,58;
Paryžius – CAC 40: PAKILO 1,7 proc. iki 7 531,34;
Frankfurtas – DAX: PAKILO 1,1 proc. iki 19 464,15;
Tokijas – Nikkei 225: PAKILO 2,6 proc. iki 39 480,67 (uždarant);
Honkongas – Hang Seng indeksas: NUKRITO 2,2 proc. iki 20 538,38 (uždarant);
Šanchajus – Composite: NUKRITO 0,1 proc. iki 3 383,81 (uždarant);
Niujorkas – Dow: PAKILO 1,0 proc. iki 42 221,88 (uždarant);
Vakarų Teksaso nafta (WTI): NUKRITO 1,7 proc. iki 70,79 USD už barelį;
Brento nafta (Šiaurės jūra): NUKRITO 1,7 proc. iki 74,26 USD už barelį.