E. Šiškauskienė prašo būsimų valdančiųjų grąžinti PVM lengvatą maitinimo sektoriui: tai palies kiekvieną lietuvį

2024 m. lapkričio 1 d. 10:54
Dominykas Datkūnas
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad ketvirtadienį maitinimo sektoriaus surengtas protestas yra žinutė būsimai valdžiai. Ji tikina, kad grąžinus 9 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą maitinimo sektoriui lėšų į biudžetą bus surinkta netgi daugiau.
Daugiau nuotraukų (2)
„Tai yra prašymas naujai valdžiai. Prašymas atkreipti dėmesį į tokią opią problemą, kuri turi būti greitai sprendžiama, kol dar yra formuojamas biudžetas. Mes nesakome, kad mums reikia lengvatų – mes prašome leisti mums dirbti, mes viską uždirbsime ir grąžinsime pinigus į biudžetą“, – interviu laidoje „ELTA kampas“ kalbėjo E. Šiškauskienė.
Maitinimo sektoriaus atstovė turi vilties, kad naujoji valdančioji dauguma išgirs sektoriaus prašymus.
Ji teigė bendravusi su politikais iš centro kairės politinių jėgų, kurie išsakė pritarimą PVM lengvatinio tarifo sugrąžinimui.
„Bendravome ir sakyčiau, kad turime palaikymą ir iš „Vardan Lietuvos“ partijos, ir iš „valstiečių“. Kalbėjome ir su socialdemokratais, jie sakė, kad jie gilinsis į skaičius, ir aš manau, kad skaičius jie supras teisingai“, – teigė ji.
„Aš manau, kad iš (būsimos – ELTA) valdžios tikrai turėsime palaikymą. Buvome susitikę su keliomis partijomis, kalbėjome ir paaiškinome esamą situaciją, o nuo to laiko, kai mes su jais kalbėjome, situacija dar labiau pablogėjo“, – paaiškino ji.
Pasak E. Šiškauskienės, politikai turėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad maitinimo sektoriaus krizė tiesiogiai palies visus žmonės.
Kaip pavyzdį ji pateikia prastėjantį maistą mokyklų valgyklose – įmonės yra priverstos pirkti prastesnės kokybės maisto produktus ir juos taupyti.
„Maistas labai suprastėjęs, nes mokyklos į 4 eurus turi sutilpti su visais padidėjusiais mokesčiais – problema tikrai yra liečianti kiekvieną šeimą ir kiekvieną lietuvį“, – akcentuoja ji.
„Dialogo su verslu nebuvo jokio“
LVRA prezidentė apgailestauja, kad PVM lengvatos klausimas buvo patekęs į „politinių ambicijų sūkurį“.
Ji neabejoja, kad jei nebūtų kilęs tarp konfliktas premjerės ir tuometinio Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko – galėjo būti priimti visai kiti sprendimai.
„Manau, kad premjerė norėjo įrodyti, kad ji tikrai yra daug stipresnė už Mykolą Majauską, ir tiesiog parodė savo galią visiškai nežiūrėdama, kad baigia sunaikinti visą smulkų verslą. (...) Mes atsitrenkėme į visas uždarytas duris ir nebuvo jokio dialogo su verslu nei vieną kartą“, – tvirtino ji.
E. Šiškauskienės teigimu, kai lengvatinis PVM tarifas Lietuvoje dar galiojo, valstybė surinkdavo daugiau kitų, ypač pelno, ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pajamų.
Ji mano, kad ilguoju laikotarpiu surenkamų mokesčių skaičius tik augtų, o tai parodė Švedijoje atliktas verslo monitoringas.
„Konservatoriai garsiai rėkė, kad (pratęsus lengvatinį PVM – ELTA) bus biudžete 120 mln. eurų skylė. Taip, ji buvo, bet antrų metų pabaigoje ta skylė biudžete buvo likusi 17 mln. eurų, ir jeigu mums būtų leidę toliau dirbti su 9 proc. PVM, dar po poros metų būtų maitinimo verslas išėjęs į didelį pliusą“, – aiškino LVRA vadovė.
„Prašėme, kad būtų kartu su verslu atliktas monitoringas, koks būtų efektas toliau pratęsus sumažintą PVM, kaip tai darė skandinavų šalys, Švedija.
Jie tiesiog kartu su verslu 2 metus stebėjo, kokią įtaką duoda sumažintas PVM ir po to Finansų ministerija Švedijoje pati teikė ir paliko 12 proc. PVM maitinimui“, – teigė ji.
E. Šiškausienė minėjo, kad su maitinimo sektoriaus atstovais buvo susitikę ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovai, kurie norėjo išsiaiškinti, kodėl situacija rinkoje yra tokia prasta, nors surenkamų mokesčių rodikliai buvo geri.
Anot jos, tai rodo, kad kol kas valstybės institucijoms trūksta supratimo apie realią sektoriaus padėtį.
„Skaičiai yra geri, nes jie žiūri tik surinkimą mokesčių, kurie, aišku, pakėlus mokesčius yra dideli, bet mes labai konstruktyviai pasikalbėjome ir verslas paaiškino realią situaciją, kad atmetus atlyginimus ir pasižiūrėjus pelningumus, pelno nebėra, yra nulis“, – nurodė ji.
ELTA primena, kad virš šimto Lietuvos viešbučių ir restoranų atstovų ketvirtadienį protestuoja ragindami sugrąžinti PVM lengvatą maitinimo paslaugoms.
Lietuvoje lengvatinis 9 proc. PVM tarifas iki šių metų sausio galiojo restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms paslaugoms bei išsinešti teikiamam maistui.
Tarifas buvo laikinai sumažintas, norint paremti per koronaviruso pandemiją nukentėjusį verslą, o po beveik dviejų su puse metų šiemet sugrąžintas 21 proc. siekiantis PVM.
Lietuvos restoranai dėl panaikintos PVM lengvatos protestavo dar šių metų balandį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.