Prie naujos tvarkos turi taikytis ne tik el. cigarečių pardavėjai, bet ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT), į kurios rankas atiduoda prekybos šiais gaminiais kontrolė. Palyginti menkos baudos, kurias ji gali skirti pažeidimus darantiems pardavėjams, didelio efekto neduoda. Tad ko laukti, kai VVTAT turės kontroliuoti ne tik ar el. cigaretės neturi skonio, bet žiūrėti ir į tai, ar jose nėra cukraus ir saldiklių?
Nusprendė neprekiauti ir nepersigalvos
Prekybos tinklo „Maxima“ atstovams dėl nuo lapkričio 1 d. įsigaliosiančios tvarkos galvos neteks sukti. Jie dar 2022 m. lapkritį priėmė sprendimą apskirtai nebeprekiauti el. cigaretėmis. Kaip aiškino „Maximos“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, taip pasielgta reaguojant į visuomenėje kilusias diskusijas dėl el. cigarečių ženklinimo, kuris galimai klaidina pirkėjus.
„Keliame aukščiausius reikalavimus prekių saugumui, kokybei ir jų ženklinimo atitikimui teisės aktams. Šio sprendimo neketiname keisti ir el. cigarečių į prekybą grąžinti neplanuojame“, – teigė I.Trakimaitė-Šeškuvienė.
Kadangi el. cigaretės bendruose cigarečių, tabako ir rūkymo reikmenų pardavimuose jos atstovaujamame tinkle tesudarė iki 3 proc., toks pokytis palietė tik labai nedidelę pirkėjų dalį.
Iki numatytos datos pakeis asortimentą
„Asortimento pokyčiai – natūrali veiklos dalis. Iki numatytos datos asortimentas bus pakeistas, prekės su saldikliai išimtos iš prekybos“, – paklausta, kaip ruošiasi artėjantiems pasikeitimams, paaiškino prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė.
Jos teigimu, prekės gamintojas ar importuotojas turi užtikrinti, kad į Lietuva tiekiamų prekių sudėtis atitiktų nacionalinių teisės aktų reikalavimus. „Pagal el. cigarečių tiekėjų pateiktą informaciją, nuo lapkričio 1 d. dienos jų tiekiamų prekių asortimentas atitiks visus reikalavimus“, – sakė G.Kitovė.
Savo ruožtu prekybos tinklas planuoja atlikti reikiamus asortimento pakeitimus – dėl naujų reikalavimų bus keičiama didžioji dalis el. cigarečių asortimento.
Prekybos centro „Rimi“ Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė perdavė, kad produkto sudėtis visuomet rašoma ant pakuotės, o už parduodamą produkciją atsakingi tiekėjai. „Tačiau, žinoma, mūsų kokybės skyrius visuomet tikrina parduodamas prekes, kurios yra mūsų prekybos centruose“, – teigė E.Krasauskienė patikinusi, kad įsigaliojus naujai tvarkai prekybos tinklas laikysis visų numatytų reikalavimų.
Baudas skundžia
Ar prekiaujantieji el. cigaretėmis laikosi įstatymų, kontroliuoti turi VVTAT. Vis dėlto ir pati institucija neslepia, kad prižiūrėti prekiautojus el. cigaretėmis nėra paprasta, o daugumą baudų pardavėjai skundžia.
„Pagal savo funkcijas VVTAT dėl nuo 2022 m. liepos 1 d. įsigaliojusio draudimo el. cigarečių ir jų pildyklių skysčiams su skoniais ir kvapais (išskyrus tabako) nesilaikymo išnagrinėjo 23 bylas ir priėmė nutarimus skirti baudas. Skirtos baudos nuo 750 eurų iki didžiausios galimos 2 tūkst. eurų.
Kai kurios bendrovės baustos ir už pakartotinį pažeidimą“, – komentavo VVTAT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vadovė Dalia Malinauskienė.
Kol kas priimti tik keli pirmosios instancijos teismo sprendimai, kurie pripažino VVTAT nutarimus pagrįstais. Tačiau pardavėjai teismo sprendimus skundžia aukštesnei instancijai.
Ši informacija, pasak D.Malinauskienės, perduodama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, kuris pagal savo vykdomas funkcijas gali stabdyti ar naikinti licenciją prekiauti tabako gaminiais.
„VVTAT atliekamas funkcijas minėto draudimo srityje apsunkina būtent tai, kad ant cigarečių ar jų pildyklių pakuočių nėra nurodomi jose esantys kvapai ir skoniai. Todėl atrinkti bandiniai siunčiami į laboratoriją, tiriančią juslines savybes. Kol kas iš gautų laboratorijos išvadų matyti, kad iš esmės visuose VVTAT laboratorijai siųstuose bandiniuose buvo rasta draudžiamų kvapų ir skonių“, – teigė pašnekovė.
Nuo lapkričio 1-osios VVTAT turės kontroliuoti ir kaip laikomasi naujo reikalavimo – neprekiauti el. cigaretėmis su cukrumi ir saldikiais. Tikimasi, kad įsigaliojus pakeitimams, kontrolė bus aiškesnė, paprastesnė, nes bus tiriama el. cigarečių skysčio sudėtis, vertinant, ar joje be leidžiamų medžiagų yra ir kitų.
Tabako kontrolės įstatymo pakeitimas įpareigojo VVTAT sudaryti konkrečių leidžiamų naudoti cheminių medžiagų, suteikiančių el. cigarečių ir el. cigarečių pildyklių skysčiui tabako skonį ir kvapą, sąrašą, kuriame nurodomi šių medžiagų Cheminių medžiagų santrumpų tarnybos (angl. Chemical Abstracts Service (CAS)) suteikti registracijos numeriai. Tad, siekdama sklandaus perėjimo prie naujojo reguliavimo, VVTAT suderino šio sąrašo projektą su reikiamomis institucijomis, atliko reikiamus veiksmus dėl šio teisės akto notifikavimo Europos Komisijai ir jį patvirtino. Šis sąrašas taip pat įsigalios nuo lapkričio 1-osios.
Bausti taip, kad nekiltų noras rizikuoti
„Siaubas. Net ir suprasti sunku, kaip šitaip gali būti, kai gaminio sudėties aprašas nesutampa su tikrąja sudėtimi. Kai kalbame apie produktus, kurių vartojimas ribotas, sunku rasti žodžių apibūdinti, kaip gali produkto sudėtis neatitikti nurodytos etiketėje.
Nustačius šitokius atvejus turėtų būti taikoma tokia atsakomybė, kad niekam nekiltų mintis rizikuoti“, – apie įstatymo pažeidimus, kuriuos nustato VVTAT, kalbėjo Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas.
Jo teigimu, el. cigaretės – neeilinis produktas, kurio vartojimas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. Be to, tai jau įvardijama kaip didelis rūpestis, brangiai kainuojantis sveikatos apsaugos finansavimo prasme.
„Turint omenyje, kad šiais produktais neretai taikomasi į jaunimą, ta problema tampa dar aštresnė, nes jauni asmenys – dar nepatyrę vartotojai. Kartais kalbame net ir apie nepilnamečius. Čia kyla priklausomybių nuo labai jauno amžiaus atsiradimo rizika“, – komentavo R.Jokubauskas.
Dėl stringančios rinkos priežiūros jis beda į problemų kompleksą.
Viena, kontrolės institucijose riboti tiek žmogiškieji, tiek finansiniai resursai. Tuo metu šį ribotumą įstatymų pažeidėjai siekia maksimaliai išnaudoti: skundžia sprendimus, ginčija baudas. „Užginčijus vieną baudą bus išnaudojami institucijos resursai, kurie gali būti nukreipiami kitur, – paaiškino Vartotojų aljanso viceprezidentas. -
Problemų yra ir dėl atsakomybės dydžio: tais atvejais, kai prekybininkas neteisus, jam turėtų neapsimokėti ginčytis. Tas, kuris prekiauja, turi žinoti, kas yra gaminio sudėtyje: jei, žinodamas, kad yra neteisus, verslas ginčija baudas ir naudoja valstybės resursus, jam atsakomybė turi būti didesnė“.
Ypatingo perversmo pašnekovas nelaukia ir po lapkričio 1 d.
„Dabartinių reikalavimų įgyvendinimas problemiškas. Matyt, pokytis bus lėtas. Be to, reikia turėti omenyje, kad ir pati VVTAT šią kontrolės funkciją atlieka ne taip seniai. Akivaizdu, kad jai reikės pagalbos – vienai susitvarkyti didelis iššūkis. Mūsų visų tikslas tas pats – kad būtų laikomasi įstatymų.
Galbūt vartotojų asociacijos galėtų padėti vykdyti kontrolę. Galbūt ir pasikeitusi valdžia skirs daugiau dėmesio šiam klausimui. Progresas bus, tik norisi greitesnio rezultato“, – svarstė Vartotojų aljanso viceprezidentas.
elektroninės cigaretėsValstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT)Cukrus
Rodyti daugiau žymių