Ir šilumos ūkį valdant vienai prancūzų kompanijai, ir savivaldybei, Dzūkijos sostinė su ženkliai sumažėjusia centralizuotos šilumos kaina buvo patekusi į pigiausių miestų dešimtuką, kartais – penkioliktuką. Kodėl dabar Alytuje ši kaina padidėjo beveik 40 proc., palyginti su pernykščiu spaliu?
Gerokai viršijamas vidurkis
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, spalio pradžioje „Alytaus šilumos tinklų“ parduodamos šilumos kilovatvalandės kaina – 9,11 cento be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Šiek tiek per 30 proc. daugiau palyginti su pernykščiu tuo pačiu rudens mėnesiu.
Su tokia šilumos kaina „Alytaus šilumos tinklai“ pateko į keturioliktą vietą tarp pusšimčio šalies centralizuotos šilumos tiekėjų, kuriems kainas tvirtina VERT. Taip Dzūkijos sostinės gyventojai atsidūrė tarp brangiausiai mokančiųjų už šią paslaugą. Ir tai tapo unikaliu reiškiniu Alytuje, nes panašios pozicijos turėtos maždaug prieš du dešimtmečius – praktiškai prieš miesto šilumos ūkio nuomą vienai prancūzų kompanijai.
Pastaraisiais metais „Alytaus šilumos tinklų“ tiekiamos šilumos kaina daugeliu atvejų patekdavo į pigiausių tiekėjų dešimtuką.
Kaip skelbia VERT, spalio pradžios duomenimis, šalyje vidutinė centralizuotos šilumos kilovatvalandės kaina buvo 6,46 cento be PVM. Tad Alytuje gerokai viršijamas vidurkis. O šios kainos Lietuvoje svyruoja nuo 11,11 iki 5,30 cento už kilovatvalandę be PVM.
Kaltininkas – privatus šilumos energijos gamintojas?
„Alytaus šilumos tinklų“ generalinis direktorius Mindaugas Nevardauskas, paklaustas, kodėl Dzūkijos sostinėje į seniai regėtas aukštumas pakilo šilumos kaina, pirmiausia akcentavo dvi tai nulėmusias priežastis: šalies valdžios panaikintą nulinį PVM centralizuotai šilumai ir įstatymines nuostatas, verčiančias pirkti šilumos energiją, pagamintą naudojant biokurą, iš privataus tiekėjo. Būtent pastaroji priežastis nulėmė šiek tiek daugiau nei 30 proc. pabrangimą.
Alytaus šilumininkų vadovo įvardinta esminį pabrangimą nulėmusi priežastis intriguoja visus centralizuotos šilumos naudotojus. Klausimas elementarus – kaip gali privatus vadinamosios žaliosios energijos gamintojas padidinti centralizuotai tiekiamos šilumos kainą?
Besidomintiems Dzūkijos šilumos ūkiu aišku, apie kokį privatų šilumos energijos tiekėją kalba M.Nevardauskas. Tai šilumininkų kaimynystėje bazę įkūrusi Alytaus bendrovė „Biovatas“, kuri šiais metais pradėjo naudoti antrą biokuru kūrenamą katilą ir pagamintą energiją parduoda „Alytaus šilumos tinklams“.
Pagal ankstesnę šilumai gaminti naudojamo kuro formulę joje buvo apie 25 proc. gamtinių dujų ir maždaug 75 proc. biokuro. Dabar šioje skaičiuotėje – beveik 100 proc. biokuro. Patys „Alytaus šilumos tinklai“ iš biokuro pasigamina apie 50 proc. šilumos energijos.
„Pagal galiojančius įstatymus mes per biržą privalome supirkti šilumos energiją, kurios gamyboje naudojamas biokuras, iš tame pačiame mieste veikiančio privataus gamintojo. Kadangi Alytuje toks gamintojas yra vienas – „Biovatas“, konkurentų jis neturi, VERT, nieko nepažeisdama, jam nustato pasiūlytas maksimalias šilumos energijos pardavimo kainas, o mes tokiomis priversti pirkti“, – aiškino M.Nevardauskas.
„Alytaus šilumos tinklų“ generalinio direktoriaus teigimu, kiti miestai, pavyzdžiui, Vilnius ar Kaunas turi po kelis privačius šilumos energijos iš biokuro gamintojus, tarp jų siūlomų kainų biržoje yra konkurencija, iš to išlošia centralizuotos šilumos tiekėjai, tuo pačiu ir šios paslaugos naudotojai – gyventojai.
Energijos žalinimas – kainuoja
Kažkaip paradoksaliai atrodo: ES struktūriniai fondai skiria finansinę paramą privačių šilumos energijos iš biokuro gamintojų veiklos plėtrai, o šilumos naudotojams dėl to kyla šios paslaugos kaina.
„Alytaus šilumos tinklų“ generalinis direktorius tvirtino, kad energijos žalinimas kainuoja: „Šiuo metu, kai gamtinės dujos biržoje santykinai pigios, 30 eurų už megavatvalandę, šiluma, pagaminta iš biokuro, įvertinus visus gamybos kaštus, – 52 eurai už megavatvalandę, šilumos energijos gamyba iš dujų būtų pigesnė, bet turime tokią įstatyminę situaciją, kokią įvardijau. Kita vertus, niekas negali garantuoti, kokios gamtinių dujų kainos bus rytoj, turiu galvoje tolesnį laikotarpį.“
Ar alytiškiai dar gali tikėtis šilumos kainų sumažėjimo? „Galiu pasakyti, kad nuo ateinančio sausio Dzūkijos sostinėje šilumos kaina turėtų ženkliai sumažėti. Per ateinančius tris mėnesius padengsime skirtumą tarp gamtinių dujų kainos ir pirktos brangesnės šilumos iš UAB „Biovatas“, kuris susidarė perkant jo gaminamą šilumos energiją nuo šių metų vasario mėnesio.
Po to kaina turėtų stabilizuotis. Mūsų bendrovė nuo to laiko, vasario mėnesio, kai pradėjo veikti nepriklausomo šilumos tiekėjo UAB „Biovatas naujas įrenginys, už jo pagamintą šilumos energiją sumokėjo gerokai daugiau, nei būtų kainavę ją pagaminti iš gamtinių dujų nuosavuose įrenginiuose.
Taip susidarė suma, kurios įmonė negavo iš vartotojų. Kadangi, vadovaujantis šilumos kainų nustatymo metodika, vartotojai tą sumą vis tiek turi sumokėti, šildymo sezono pradžioje, kol šilumos suvartojimas dar nėra didelis, mokėjimus suniveliuosime“, – sakė M.Nevardauskas.
„Alytaus šilumos tinklų“ vadovas neigiamai atsiliepė apie šalies valdžios priimtus išskirtinius ES sprendimus dėl šilumos gamybos atskyrimo nuo jos pardavimo. Girdi, šilumą gali daug kas gaminti ir teikti į rinką, jos supirkimas įstatymiškai daugeliu atvejų garantuojamas ir tai yra pelninga veikla, o šilumos energijos pardavimas su pasenusiais vamzdynais paliekamas trečiajam broliui – tokioms įmonėms kaip „Alytaus šilumos tinklai“.
„Manau, kad pagrindinė priežastis – atsiradęs PVM“
Taip sako vienintelio Alytuje privataus šilumos energijos iš biokuro gamintojo, bendrovės „Biovatas“ direktorius Justinas Vilpišauskas.
Iš tiesų šalies valdžios sprendimu šiam šildymo sezonui jau neliko nulinio PVM centralizuotam šildymui, kuris buvo taikomas pastaruosius dvejus metus, siekiant palengvinti finansinę naštą gyventojams, kuomet dėl karo Ukrainoje stipriai brango energetiniai ištekliai.
Dabar centralizuotam šildymui grąžintas iki tol taikytas lengvatinis 9 proc. PVM.
„Biovato“ vadovas pateikė ir kitą šio šildymo pabrangimo priežastį – „Alytaus šilumos tinklų“ būtiną sumokėti milijoninę skolą buvusiam miesto šilumos ūkio nuomininkui už perduotą biokuro gamybos katilą.
J.Vilpišauskas sakė, kad jo vadovaujamos bendrovės ruošiama šilumos energija šilumininkų įmonei parduodama už mažesnę kainą nei šios įmonės gaminamos energijos savikaina.