„Šiandien buvo nagrinėta ir nuspręsta susirinkti daugiau papildomai informacijos apie (viceministrės – ELTA) kuruojamas sritis“, – Eltai trečiadienį sakė VTEK pirmininko pavaduotoja Virginija Aleksejūnė.
Kaip rašė portalas „Delfi“, R. Bilkštytės sūnus Gabrielius Bilkštys į savo įmonę „Amlyze“ per kelis fondus iš Finansų ministerijos žinioje esančios ILTE gavo beveik 884,3 tūkst. eurų vertės investicijų.
Į „Amlyze“ investavo valstybės lėšas naudojantis rizikos kapitalo fondas „Coinvest Capital“, kurio nuosavybė priklauso ILTE.
Taip pat į bendrovę investavo „Practica Venture Capital III“. Pasak V. Aleksejūnės, VTEK šį klausimą nagrinėti ėmėsi pagal Seimo Antikorupcijos komisijos kreipimąsi.
Parlamentarai, V. Aleksejūnės teigimu, iškėlė situaciją dėl finansų viceministrės galimybių daryti poveikį su sūnaus įmone susijusiems sprendimams ministerijos valdomoje ILTE.
„Buvo nagrinėjamas ne tik deklaravimo faktas, bet ir buvo iškeltas (klausimas – ELTA), ar viceministrė nepriiminėjo kažkokių sprendimų, susijusių su sūnaus įmone, su tuo juridiniu asmeniu“, – sakė V. Aleksejūnė.
Praėjusią savaitę parlamento Antikorupcijos komisija nusprendė sulaukti VTEK vertinimo ir tik tuomet imtis nagrinėti R. Bilkštytės ryšius.
Pati viceministrė parlamentarams argumentavo, kad ILTE visiškai nepateko į jos kuruojamas sritis, o ir ši ministerijos valdoma įstaiga negalėjo daryti įtakos fondų, su kuriais bendradarbiauja, sprendimams.
„(Finansų ministerijoje – ELTA) kuruoju mokesčių politiką, atskaitomybės, audito, turto vertinimo, nemokumo klausimus“, – posėdyje kalbėjo R. Bilkšytė.
Visgi komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis pabrėžė, kad VTEK turėtų įvertinti, kaip yra reglamentuojamas politikų ryšių deklaravimas.
„VTEK, kai vertins, tai turėtume paprašyti vertinti ir reglamentavimą. Sutikite, dviprasmybių yra. Nesvarbu, kad viceministrė nekuruoja tos srities, bet yra atvejų, kai pavadavimai, pasirašymai ir taip toliau“, – komisijos posėdžio metu teigė parlamentaras.
„Bet kokiu atveju reikėtų informuoti bent savo vadovą apie galimas rizikas. Bet galime paprašyti VTEK, kad panagrinėtų ir šį aspektą“, – pridūrė A. Stončaitis.
Kaip jau skelbta, VTEK patvirtino, kad viceministrė R. Bilkštytė deklaracijoje yra nurodžiusi savo sūnaus pareigas „Amlyze“, bet šie duomenys yra susiję su fiziniu asmeniu, todėl nėra vieši.
Komisijos teigimu, sūnaus pareigas R. Bilkštytė į deklaraciją įrašė šių metų birželio 14 dieną.
Tačiau, Registrų centro duomenimis, jos sūnus įmonei vadovauja nuo 2019-ųjų pabaigos, o ji pati viceministrės pareigas eina nuo kadencijos pradžios – 2020-ųjų gruodžio.
Pats G. Bilkštys portalui teigė mamos pagalbos niekada neprašęs nei jo vadovaujamai įmonei pritraukiant investicijas, nei kitais darbiniais klausimais, be to, jo teigimu, ILTE į „Amlyze“ tiesiogiai investavusi nėra.
„Delfi“ taip pat rašė, kad viceministrės sūnus G. Bilkštys taip pat dešimtmetį vadovavo šiuo metu likviduotam IT startuoliui „Roterdam group“, kurios akcininku buvo ir teisėsaugos suimtas Vilhelmas Germanas.
Portalo teigimu, G. Bilkštys „Roterdam group“ akcininku ir vadovu buvo nuo 2013 m. iki 2023 m. vasario.
Iš viso bendrovė turėjo tris akcininkus, iš kurių didžiausias ir buvo ikiteisminiame tyrime dėl finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ veiklos figūruojantis šios bendrovės savininkės Ievos Trinkūnaitės sugyventinis V. Germanas.
Pats G. Bilkštys Eltai siųstame komentare teigė, kad, nors V. Germano įkurtame startuolyje dirbo administracinį darbą – samdė darbuotojus, užsiėmė kompiuterinės įrangos pirkimu, patalpų nuoma.
Pasak G. Bilkščio, 2014 metais, kai paaiškėjo, kad V. Germanas yra atsidūręs teisėsaugos akiratyje, įmonės veiklą sustabdė, jis prieš minėtą asmenį liudijo teisme.