Kredito unijos lyg „šeimos gydytojai“? Tarptautinės kredito unijų dienos proga pokalbis su M. Janavičiumi

2024 m. spalio 18 d. 12:20
Spalio 17 dieną visas pasaulis 76-ą kartą minėjo Tarptautinę kredito unijų dieną. Ši šventė ne tik atspindi ilgą kredito unijų istoriją, bet ir jų svarbą visuomenei. Šia proga kalbamės su Mantu Janavičiumi – Asociacijos Lietuvos kredito unijos bei LKU grupės kredito unijos „Magnus“ valdybos pirmininku, kuris jau dešimtmetį aktyviai prisideda prie kredito unijų sektoriaus vystymosi Lietuvoje.
Daugiau nuotraukų (52)
Kredito unijos – čia „žmoniškas“ požiūris
LKU kredito unijų grupė – didžiausia kredito unijų grupė Lietuvoje – artėja prie savo 30 metų sukakties. Dar 1995 m. šalia Vievio buvo įsteigta pirmoji kredito unija, kuri žymėjo šio judėjimo pradžią. Nepriklausomybės aušroje steigiamų kredito unijų pagrindinė misija buvo padėti socialinėms grupėms, kurios tuo metu neturėjo galimybės gauti bankinio finansavimo. Šiandien kredito unijos, lygiai kaip ir bankai, siūlo platų kasdienės bankininkystės ir finansavimo paslaugų spektrą.
Vis dėlto paklaustas, ar per veiklos dešimtmečius kredito unijos išlaikė savo pradinę misiją, Mantas nesudvejoja – taip: „Į kredito unijas žmonės ateina su problemomis, apie kurias kitos finansų įstaigos nenori girdėti. Kai kiti nėra linkę skirti laiko nestandartiniams atvejams, kredito unijos lyg šeimos gydytojai – klauso ir girdi tam, kad padėtų surasti sprendimą, – sako pašnekovas.
Todėl šiandien aš asmeniškai pažįstų dažną savo kredito unijos klientą, žinau, kiek jis turi vaikų ar kuo vardu jo šuo. Apie tai ir yra kredito unijos bei jose dirbantys žmonės – čia kuriame ne institucinį, o „žmonišką“ ryšį su klientu ir todėl esame bendruomenė“ – sako jis.
Remia jaunimo finansinio raštingumo ugdymą
Kreditavimas gelbsti įgyvendinti užsibrėžtus verslo ar asmeninius tikslus, tačiau kartais, tinkamai neįvertinus finansinių galimybių, paskola gali tapti našta. M.Janavičiaus teigimu, finansiškai raštingi žmonės yra atsparesni galimoms klaidoms, tokioms kaip neatsakingas skolinimasis ar nepamatuoti finansiniai sprendimai. Vis dėlto 2024 m. Lietuvos banko skelbti tyrimo rezultatai parodė, kad per pastaruosius aštuonerius metus suaugusiųjų finansinio raštingumo lygis Lietuvoje sumažėjo 10 proc.
„Finansinio raštingumo ugdymas turi prasidėti ne tik mokykloje, bet ir šeimoje. Deja, daugelis mūsų vaikystėje buvo mokomi tik taupyti, bet niekas nepaaiškino, kaip atsakingai elgtis su jau sukauptomis lėšomis ar kaip jas įdarbinti“, – pastebi pašnekovas.
Atsižvelgdama į šį poreikį, LKU kredito unijų grupė Tarptautinės kredito unijų dienos proga skyrė ypatingą dėmesį jaunimo finansiniam švietimui. Šventės metu visos kredito unijos bei jų darbuotojai turėjo galimybę prisidėti prie finansinės paramos organizacijai „Lietuvos Junior Achievement“.
Ši organizacija pirmoji Lietuvoje įgyvendina pažangias ekonominio švietimo, verslumo ir finansinio raštingumo programas, padėdama ugdyti jaunąją kartą bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose.
Šia iniciatyva LKU grupė ne tik prisidėjo prie finansinio raštingumo skatinimo, bet ir formuoja tvirtą pamatą ateities kartoms, padedant jaunimui suprasti, kaip atsakingai valdyti savo finansus ir siekti ilgalaikės gerovės.
Bendruomeniškumo simbolis paveiksle
Šių metų Tarptautinė kredito unijų diena LKU bendruomenei buvo ypatinga ir dėl daugiau priežasčių. Šventės metu, kartu su gerbiamu svečiu – Lietuvoje ir užsienyje pripažintu menininku Martynu Gediminu, šventės dalyviai buvo unikalaus projekto dalis: kartu tapė bendrą paveikslą „Čia visi savi“, kuris įgavo simbolinę reikšmę – tapo vienybės, svajonių ir bendrystės simboliu.
„Prisiliesdami prie šio meno kūrinio, mes visi į jį įdėjome dalelę savęs ir palikome ant drobės savo svajones. Tikiu, kad šis paveikslas yra ne tik gražus meno kūrinys, bet ir mūsų bendrų siekių bei svajonių, kurios vieną dieną išsipildys, atspindys“, – dalijasi Mantas Janavičius.
Paveikslas ne be reikalo įgavo pavadinimą „Čia visi savi“, kuris sutampa su naujausios LKU kredito unijų grupės reklaminės kampanijos žinute. Kaip pažymi Mantas, kredito unijos yra daugiau nei finansinės institucijos – tai bendruomenė, kurioje kiekvienas žmogus yra svarbus, o kiekviena istorija – unikali.
Žvilgsnis į ateitį: kredito unijos po 20 metų
Kredito unijos „Magnus“ valdybos pirmininkas Mantas Janavičius paklaustas, kaip galėtų atrodyti kredito unijų sektorius Lietuvoje po 20-ies metų, sako, kad kredito unijų sėkmė priklausys nuo pusiausvyros tarp pažangių technologijų ir žmogiškojo ryšio išlaikymo.
„Per ateinančius du dešimtmečius technologijos smarkiai pakeis daugelį gyvenimo sričių. Automobiliai taps autonominiai, o dirbtinis intelektas spręs daugelį kasdienių klausimų. Gyvensime ilgiau ir patogiau, tačiau šioje technologijų revoliucijoje kredito unijos turi unikalų potencialą – išlaikyti tai, ko negali pakeisti mašinos – žmogiškąjį ryšį. Nors kitos sritys galbūt visiškai pasikliaus technologijomis, kredito unijose žmogus visada išliks nepakeičiama dalimi,“ – savo vizija dalijasi Mantas Janavičius.
Tarptautinės kredito unijų dienos 2024 šventės akimirkos:

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.