Finansų ekspertės – apie išėjimą į pensiją ir paskolas šeimoms: štai, kaip dabar geriau elgtis gyventojams

2024 m. spalio 18 d. 14:00
Išeiti į išankstinę pensiją? O gal neapsimoka ir geriau palaukti? Ar būsto paskolą turinčiai šeimai būtų suteiktas lizingas automobiliui? Kokiomis palūkanomis, fiksuotomis ar kintamomis, skolintis? Tokie ir panašūs klausimai turbūt kyla ne vienam lietuviui. LKU kredito unijų grupę prižiūrinčios Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) ekspertai pasidalijo patarimais ir atsakė, ką žinoti tokiais atvejais ir kaip geriau pasielgti.
Daugiau nuotraukų (3)
Svarbu žinoti keletą dalykų
Portalo Lrytas skaitytojai pasiteiravus, kokiais atvejais galima anksčiau išeiti į pensiją, LCKU Iždo projektų vadovė Rūta Kalašinskaitė-Kiškienė atsakė: „Išankstinę senatvės pensiją galima gauti tik esant tam tikroms sąlygoms: iki pensinio amžiaus turi būti likę ne daugiau kaip penkeri metai, reikia turėti būtinąjį darbo stažą senatvės pensijai gauti, taikomą tais metais, kai sukaks pensinis amžius, taip pat negauti kitų pajamų ar išmokų.“
Anksčiau išeiti į pensiją, kaip patikino LCKU atstovė, gali būti naudinga tiems, kurie prarado darbą ir nemato galimybių jo rasti iki pensinio amžiaus. Pasitaiko ir atvejų, kai asmuo tęsti darbų negali dėl sveikatos problemų.
„Tačiau labai svarbu žinoti, kad pasirinkus išankstinę pensiją, jūsų pensija senatvėje bus mažesnė. Pensijos sumažėjimas įvyksta todėl, kad išmokas pradedate gauti anksčiau nei sulaukiate oficialaus pensinio amžiaus, – pabrėžė R.Kalašinskaitė-Kiškienė.
„Skaičiuojant išankstinės senatvės pensijos dydį bus mažinama po 0,32 procento už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus. Tuomet, kai sulaukiama senatvės pensijos amžiaus ir yra skiriama senatvės pensija, jos dydis taip pat yra sumažinamas 0,32 proc. už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį.“
Tačiau gali būti ir taip, kad norintiems anksčiau išeiti į pensiją, priklausanti išmoka sumažinta nebus.
Pavyzdžiui, jei išeidami į pensiją turėsite ne mažesnį nei 40,9 metų darbo stažą ir išankstinė pensija jums bus mokama ne ilgiau kaip trejus metus, tuomet sulaukus pensinio amžiaus jūsų senatvės pensija nebus mažinama.
„Rekomenduoju pasitikrinti savo darbo stažą prisijungus prie „Sodros“ asmeninės paskyros, o dėl išsamesnės informacijos apie išankstinės pensijos apskaičiavimą ir taikomas išimtis kviečiame kreiptis tiesiogiai į „Sodrą“, – patarimu pasidalijo specialistė.
Ji taip pat primena, kad šiuo metu būtinasis stažas yra 33,5 metų.
Turi patarimą ir dėl paskolų, lizingo
„Esame 4 asmenų šeima. Turime būsto paskolą, bet norėtume pasiimti automobilį lizingu. Ar šiuo metu turima būsto paskola turės įtakos mūsų kreditingumui ir lizingo sąlygoms? Tiksliau kaip būsto paskola gali paveikti mūsų galimybes gauti lizingą?“, – finansų ekspertų klausė kitas Lrytas skaitytojas.
LCKU Kreditų rizikos skyriaus vadovė Aušra Baranovė patvirtino, kad šeimos turima būsto paskola daro įtaką galimybėms gauti lizingą.
„Pagal Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatus, kredito įstaigos privalo vertinti visus Jūsų esamus ir būsimus įsipareigojimus. Bendros mėnesinės įmokos už visus įsipareigojimus negali viršyti 40 proc. jūsų šeimos mėnesio pajamų“, – komentavo ekspertė.
Kas būtų, jei šis procentas būtų aukštesnis? Anot A.Baranovės, tuomet arba lizingo suma būtų mažesnė, arba naujo lizingo gauti nepavyktų.
Svarbu žinoti, kad kredito įstaigos atsižvelgia ir į patiriamas kasdienes išlaidas ir vertina, ar prisiėmus naujus įsipareigojimus liks pakankamai pajamų padengti šias Jūsų išlaidas.
Europos Centriniam Bankui mažinant bazines palūkanų normas, lietuviams įdomu ir tai, ką šiuo metu geriau daryti: imant paskolą rinktis fiksuotas ar kintamas palūkanas?
Atsakymas, kaip mini LKU atstovė, priklauso nuo paskolos tipo ir trukmės. Jei kalbama apie vartojimo kreditus, dažniausiai tokios paskolos suteikiamos fiksuotomis palūkanomis dėl skolinimosi trumpesniam laikotarpiui.
„Kalbant apie ilgalaikes paskolas, tokias kaip būsto, kintamos palūkanos kelia didesnę riziką, nes per ilgesnį laikotarpį palūkanų normos gali pakilti.
Tačiau verta įvertinti ir tai, kad fiksuotų palūkanų paskolos dažniausiai yra brangesnės nei kintamų, nes kredito įstaiga prisiima palūkanų svyravimo riziką“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Palūkanos dažniausiai fiksuojamos ribotam laikotarpiui, tarkime, iki penkerių metų. Vėliau palūkanų dydis peržiūrimas.
Bet kokiu atveju, ekspertė primena, kad svarbu atidžiai išnagrinėti peržiūros sąlygas ir įsivertinti galimą palūkanų dydžio pokytį.
FinansaiPensijaKredito unija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.