Šį trečiadienio posėdyje patvirtintą specialiosios paskirties projektą parengė Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Baisogalos seniūnijos Kemėrų kaime esančio valstybinės žemės sklypo plotas siekia beveik 339,4 hektarus (ha).
A. Armonaitė: Lietuva yra pasiruošusi gamyklos statybų pradžiai
Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės teigimu, Vyriausybei priėmus šį projektą Lietuva baigia biurokratines procedūras, reikalingas pradėti gamyklos statybas, ir tolimesni projekto tempai priklausys nuo pačios „Rheinmetall“.
„Lietuva iš savo biurokratinių procedūrų pusės iš esmės yra pasiruošusi (gamyklos statyboms – ELTA). Kuo greičiau išspręsime aktualius klausimus, tuo greičiau galėsime pradėti“, – žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį trečiadienį sakė A. Armonaitė.
Ministrės teigimu, priimti keitimai leis „Rheinmetall“ su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT) pasirašyti žemės nuomos sutartį, o pakeitus žemės paskirtį į pramoninę bus nustatytos specialiosios apsaugos zonos (SAZ).
„Šiandien Vyriausybėje yra keičiamas specialusis projektas, jis yra priimamas. Tai reiškia, kad mes ten numatome tam tikrus techninius dalykus, kurie leistų pradėti, pavyzdžiui, žemės ūkio nuomos sutarties pasirašymą“, – tikino politikė.
Pasak A. Armonaitės, tolimesnius žingsnius, su „Rheinmetall“ derinant projekto detales, turės užbaigti naujoji Vyriausybė – kaip pabrėžė politikė, „čia dar reikia padirbėti“.
„Mes norime, kad projektas būtų maksimaliai naudingas Lietuvai. Maksimaliai naudingas Lietuvai ekonomiškai, (...) nacionalinio saugumo prasme. (...) Ten dar reikia padirbėti, bet tai daug kas priklauso ir nuo pačios įmonės“, – tikino A. Armonaitė.
Politikės teigimu, viena iš temų, kuriomis vis dar diskutuojama, yra „Rheinmetall“ pagamintos amunicijos, skirtos būtent Lietuvos kariuomenei, gamybos apimtys.
EIM dar birželio pradžioje sudarė stambaus projekto investicijų sutartį su investuotoju „Rheinmetall“ ir jo valdoma „Rheinmetall Defence Lietuva“, planuojančiais šalyje įgyvendinti amunicijos gamyklos „Lithuanian Center of Excellence for Ammunition“ statybas. Vyriausybė gamyklai jau yra suteikusi neatidėliotino valstybės saugumo ir gynybos poreikius užtikrinančio projekto statusą.
Tai reiškia, kad gamyklą bus galima pradėti statyti be leidimo, jį reikės gauti iki statybų pabaigos. Šiems pakeitimams dar balandį pritarė Seimas. Jais supaprastinamos su teritorijų planavimu, žemės sklypų formavimu ir statyba susijusios procedūros, sudaromos sąlygos gynybos pramonės veiklą Lietuvoje pradėti per kuo trumpesnį terminą.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sutartį dėl „Rheinmetall“ Lietuvoje plėtros pasirašė birželio pradžioje. Taip pat tą patį mėnesį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) taryba amunicijos gamyklos statybai nusprendė perleisti Baisogaloje esantį sklypą.
Planuojama, kad investicijos į amunicijos gamyklą sieks daugiau kaip 180 mln. eurų ir bus sukurta daugiau kaip 150 darbo vietų. Gamykla per metus pagamins tūkstančius 155 mm kalibro šaudmenų, kurių dalis bus skirta ir Lietuvos kariuomenės poreikiams.