„Lidl“ spartina kovą su klimato kaita – sieks išvengti ŠESD emisijų

2024 m. rugsėjo 30 d. 17:00
Didžiausias mažmeninės prekybos maisto produktais tinklas Europoje „Lidl“ kelia naujus papildomus tikslus kovai su klimato kaita – sieks užtikrinti, kad iki 2050 metų įmonės šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijos visoje įmonės veikloje ir tiekimo grandinėje būtų lygios nuliui. Nuo 2019 metų „Lidl“ grupės įmonės jau sumažino ŠESD emisijas daugiau nei per pusę.
Daugiau nuotraukų (2)
Šio užmojo „Lidl“ sieks sutelkdamas dėmesį į savo netiesioginę veiklą ir keldamas papildomus reikalavimus produktų gamintojams ir tiekėjams bei logistikos partneriams (angl. Scope 3).
„Produktų gamyba, tiekimas bei logistika – tai sritys, kuriose susidaro net 90 proc. visų įmonės ŠESD emisijų. Būtent dėl šios priežasties, norėdami iki 2050 metų iki nulio sumažinti ŠESD emisijas, didžiausią dėmesį skirsime būtent joms. Siekdami šio tikslo, dar glaudžiau bendradarbiausime su savo tiekėjais bei partneriais. Taip pat imsimės veiksmų, kurie padės sumažinti ŠESD emisijas ir mūsų tiesioginėje veikloje“, – sako Monika Anilionė „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.
Suvienys jėgas su partneriais bei tiekėjais
Siekiant užtikrinti, kad iki 2050 metų „Lidl“ ŠESD emisijos būtų lygios nuliui, įmonė į savo tvarumo strategiją įtraukia ir naujus tikslus.
„Vienas jų – iki 2034 metų sumažinti ŠESD emisijas su mūsų veikla susijusiuose žemės ūkio ir miškininkystės sektoriuose 42,4 proc. Per šį laikotarpį mes taip pat įsipareigojame 35 proc. sumažinti išmetamų teršalų kiekį energetikos bei pramonės srityse. Tai padaryti mums padės keliami dar griežtesni reikalavimai didžiausiems mūsų tiekėjams, kurie yra atsakingi už 75 proc. su produktais susijusio teršalų kiekio. Iki 2026 metų šiems partneriams nustatysime ŠESD emisijų mažinimo tikslus pagal mokslu pagrįstų tikslų iniciatyvą (SBTi)“, – sako M.Anilionė.
SBTi – tai pasaulinė iniciatyva, kuri vienija įmones ir organizacijas, siekiančias mažinti savo ŠESD emisijas, nustatant mokslu pagrįstus tikslus. Prie šios iniciatyvos „Schwarz“ grupei priklausantis „Lidl“ prisijungė dar 2020 metais, siekdamas prisidėti prie Paryžiaus susitarimo įgyvendinimo. Tai yra – siekti, kad vidutinės temperatūros kilimas pasauliniu mastu nepadidėtų daugiau kaip 1,5 °C. „Lidl“, pasitelkdamas įvairias priemones, remia savo tiekėjus ir sudaro jiems sąlygas taip pat įgyvendinti pagal SBTi išsikeltus tvarumo tikslus.
ŠESD emisijas mažina ir Lietuvoje
Lyginant su 2019 metais, „Lidl“ visose šalyse savo operatyvinėje veikloje (angl. Scope 1&2) ŠESD emisijas jau sumažino 52 proc. Prie tokio rezultato prisidėjo ir „Lidl Lietuva“ pastangos.
„Prognozuojama, kad Lietuvoje dėl klimato kaitos mūsų žiemos bus rečiau baltos ir taps dar pilkesnėmis. Dėl to nuo pat veiklos pradžios „Lidl Lietuva“ ieško įvairiausių būdų, kaip vietinėmis pastangomis prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Pavyzdžiui, elektros energiją savo pastatams perkame tik iš atsinaujinančių šaltinių. Taip pat ant parduotuvių bei logistikos centrų stogų įrenginėjame saulės elektrines. Be to, skatiname gyventojus rinktis aplinkai draugiškesnį transportą ir tęsiame elektromobilių įkrovimo stotelių plėtrą – šios šiuo metu yra įrengtos prie 21 „Lidl“ parduotuvės“, – pasakoja M.Anilionė.
ŠESD emisijas padeda mažinti ir tvaresni logistikos sprendimai. Pavyzdžiui, „Lidl“ laikosi politikos neskraidinti vaisių iš egzotinių šalių, nes tai palieka atmosferoje didelį anglies dvideginio pėdsaką. Be to, prie kovos su klimato kaita „Lidl Lietuva“ prisideda ir siekdama išsaugoti kuo didesnę biologinę įvairovę.
„Biologinė įvairovė – itin svarbus veiksnys, siekiant mažinti klimato kaitą. Dėl to rengiame įvairias iniciatyvas, padedančias ją saugoti. Pavyzdžiui, griežčiau nei numatyta ES aktuose reikalaujame iš ūkininkų, kad jie, augindami vaisius bei daržoves, ribotų veikliųjų medžiagų naudojimą. Taip pat perkame kritines žaliavas – kakavą, kavą ir kitas – iš sertifikuotų šaltinių. Tokie veiksmai padeda saugoti ekosistemas“, – sako M.Anilionė.
Taip pat „Lidl“ prisideda prie nuo klimato kaitos nukentėjusių ekosistemų gelbėjimo. Pavyzdžiui, klientai kviečiami dalyvauti akcijoje „Duok ruoniukui penkis!“ ir prisidėti prie Baltijos pilkųjų ruonių, kurie yra svarbi jūros ekosistemos dalis, išsaugojimo.
Ragina visuomenę rinktis aplinkai draugiškesnes alternatyvas
„Lidl Lietuva“ aktyviai prisideda ir prie visuomenės informavimo apie sveikatai bei aplinkai draugiškesnius pasirinkimus už kišenei draugišką kainą bei ragina pirkėjus prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.
„Moksliškai įrodyta, kad augalinė mityba yra įprastai palankesnė aplinkai nei paremta gyvūninės kilmės produktais. Todėl skatiname klientus į savo mitybą įtraukti vis daugiau augalinės mitybos produktų ir „Lidl“ asortimente siūlome „Vemondo“ augalinius produktus už įprastą žemą „Lidl“ kainą“, – teigia M.Anilionė.
Prie kovos su klimato kaita taip pat galime prisidėti ir mažindami maisto švaistymą. Dėl šios priežasties „Lidl Lietuva“ glaudžiai bendradarbiauja su „Maisto banku“ ir imasi kitų sprendimų.
„Maisto bankui“ perduodame vartojimui tinkamus duonos, bakalėjos produktus, kurie pasiekia socialiai pažeidžiamose grupėse gyvenančius asmenis. Taip pat suteikiame galimybę savo klientams įsigyti „Geradarių maišelius“, kuriuose siūlomi netobulos išvaizdos, tačiau vartojimui puikiai tinkami vaisiai ir daržovės už mažesnę kainą. Tai užtikrina, kad yra švaistoma mažiau resursų gaminant ir auginant maisto produktus, o tuo pačiu mažėja ir ŠESD kiekis“, – sako M.Anilionė.
Šiuo metu Lietuvoje iš viso veikia 75 „Lidl“ parduotuvės 28 šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje, Gargžduose ir Molėtuose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.