Narkotikai ar druska? Štai į tokį klausimą praėjusią vasarą teko atsakyti Palangos miesto policijos komisariato (PK) tyrėjams, kai pareigūnų sulaikytas jaunuolis suskato juos įtikinėti, kad plastikiniame maišelyje esantys milteliai – druska. Esą ją, kaip apsaugą nuo negandų, išlydėdama į pajūrį įdėjo mama.
Ekspertizės duomenų dar laukiama, tad tokia „druska“ patiekalų geriau nesūdyti.
Pasak Palangos miesto policijos komisariato vadovo komisaro Kęstučio Bončkaus, kurorte dirbantys pareigūnai, patruliuodami viešosiose vietose, visada patikrina įtarimą keliančius asmenis.
„Pernai vasarą buvo registruotos 29 nusikalstamos veikos, šiemet vasarą – 35-ios. Paprastai pas poilsiautojus randama savo reikmėms įsigytų narkotinių medžiagų, kurių kiekis nedidelis. Dažniausiai tai būna jauni, 18–30 metų asmenys, bet pasitaikė ir keletas nepilnamečių“, – keletą skaičių, esančių policijos suvestinėse, paminėjo K.Bončkus. O jos šiemet – negausios.
Šį poilsio sezoną kurorte nebūta rezonansinių nusikaltimų ar didelių vagysčių. Didžiausia problema – triukšmas, kurį keldavo keletas kone po atviru dangumi veikiančių naktinių klubų.
Saugus kurortas. „Poilsio sezonas ir mane patį nustebino, – sakė nuo birželio Palangos miesto PK pradėjęs vadovauti K.Bončkus. – Nusiteikiau, kad bus labai sunku, bet nuo gegužės iki rugsėjo pabaigos Palangoje nebuvo išskirtinių, sunkių nusikalstamų veikų.“
„Esu palangiškis, bet pastaruosius ketverius metus buvau atsitraukęs iš Palangos.
Užtat grįžęs regiu geruosius pokyčius: kurortas tapo daug ramesnis. Jame mažiau vandalizmo atvejų, nebuvo didelių muštynių su skaudžiomis pasekmėmis. Nebuvo ir skaudžių eismo įvykių, kuriuose būtų žuvę žmonės.
Pasikeitė ir visuomenė, ir daugumos verslo įmonių požiūris. Gausu klubų, kurie geba prisikviesti ir jaunimą, ir vyresnius svečius, ir juose linksminamasi be incidentų.
Dažniausiai viešosios tvarkos pažeidimai buvo susiję būtent su triukšmu ir chuliganišku elgesiu. Kiti – automobilių parkavimo pažeidimai ir smulkios vagystės“, – taip praėjusį vasaros sezoną apibūdino komisaras.
Prevencija. Anot komisaro, saugumui įtaką padarė keletas veiksnių. Vienas jų – kitų miestų viešosios tvarkos palaikymo pareigūnų pagalba, kurios prireikė per patį poilsio sezono įkarštį, nes Palangos PK nedidelis, jame dirba 35 pareigūnai. Tiek per mažai, kai kurorte ilsisi šimtai tūkstančių žmonių. Ypač daug svečių būta per ilguosius savaitgalius, pavyzdžiui, per Žolinę mieste buvo apsistoję kone 0,5 mln. poilsiautojų.
„Kitas veiksnys – sutelktos pajėgos. Policijos pareigūnai patruliavo tose vietose, kuriose anksčiau būdavo įvykdoma daugiausia nusikaltimų. Žmonės, regėdami uniformuotus policininkus, elgėsi drausmingiau. Be to, kurorte yra tokių vietų, kuriose pareigūnai imasi išskirtinių priemonių. Vienos jų nuolat stebimos slapta, kitose daugiau patruliuojama naktimis“, – sakė K.Bončkus.
Teigiamą prevencinį poveikį turi ir mieste esančios vaizdo stebėjimo kameros. PK esančiuose monitoriuose yra nuolat stebimi jų perduodami vaizdai, o įrašai yra saugomi porą mėnesių. Neretai jie praverčia tiriant nusikalstamas veikas.
Vagišiai. Be priežiūros paplūdimyje, parkuose ant suolelių, o kartais ir namuose palikti daiktai, kuriuos nugvelbė vagišiai, vienas kitas pavogtas dviratis, prabangaus automobilio žibintų vagystė. Tai santykinai nedidelis ilgapirščių vasaros grobis.
„Vagišiai nugvelbė kelis neprirakintus, ties parduotuvėmis paliktus dviračius, kitus nusikabino nuo automobilių laikiklių. Iš viso vasarą dingo 10 dviračių, o ankstesniais metais vagys masiškai vogdavo dviračius ir iš karto tą pačią naktį išveždavo iš Palangos.
Vagis vilioja ir laikinosios gyvenamosios vietos, dažniausiai poilsio nameliai Šventojoje. Pailsėti atvykę žmonės kartais praranda budrumą – išeidami palieka nerakintus namelius. Arba, šventę iki išnaktų, užmiega neužsirakinę durų. Mobilieji telefonai, piniginės, papuošalai – lengvas vagišių grobis“, – paaiškino komisaras.
Skaudulys – triukšmas. Palangos centras – pagrindinė kurorto J.Basanavičiaus gatvė yra ta vieta, kurioje gausu kavinių, restoranų, per naktį veikiančių klubų.
Dažniausiai ten, kur naktimis pramogaujama, dėl keliamo triukšmo ar įkaušusių svečių peštynių kviečiami ir policijos pareigūnai. Triukšmingi buvo ir kai kurie pa-plūdimio barai-kavinės.
„Palangos miesto savivaldybė padarė viską, kas yra jos kompetencijoje, kad didžiausi triukšmadariai būtų sudrausminti.
Atsižvelgdami į policijos pareigūnų prašymą dar 2018 m. liepą priėmėme sprendimą apriboti prekybos alkoholiniais gėrimais laiką nuo 1 val. nakties iki 8 val. ryto daugiausia problemų dėl naktinio triukšmo keliančiame klube, esančiame J.Basanavičiaus gatvėje, o 2022 m. gruodį apskritai uždrausta šioje vietoje prekiauti alkoholiu nuo 2023 m. sausio 2 d. iki 2025 m. sausio 2 d.
Tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas šiemet prieš pat vasarą šį sprendimą panaikino, tad liko galioti 2018 m. liepą priimtas tarybos sprendimas.
Taip pat tarybos 2022 m. gruodį priimtu sprendimu apribotas prekybos alkoholiniais gėrimais laikas nuo 22 val. iki 8 val. ryto ir kitoje itin triukšmingoje prekybos vietoje J.Basanavičiaus gatvėje“, – sakė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.
Baudos neatgraso. Policija, pasak K.Bončkaus, vasarą sulaukdavo daugybės naktį pailsėti negalinčių gyventojų skundų.
„Už triukšmavimą viešosiose vietose, ar tai būtų klubuose garsiai leidžiama muzika, ar gatvėje įsismaginę jų svečiai, baudžiama pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, kuriame numatytos baudos sukasi apie 100–400 eurų.
Atvykę pareigūnai padaro vaizdo ir garso įrašus, surašo protokolus, bet tai negelbėja. Iškvietimai į tą pačią vietą per naktį vis kartodavosi.
Kalbėjomės apie tai su verslininkais, bet mums tiesiai šviesiai buvo pasakoma, kad jiems pelningiau triukšmauti rengiant gyvos muzikos koncertus ir kasnakt mokėti baudas nei laikytis tylos“, – kalbėjo komisaras.
Problemą galbūt būtų lengviau įveikti, jeigu atsakomybė tektų ir pastatų savininkams. Nes yra tokių vietų, pavyzdžiui, Užkanavės gatvėje, kur atviros patalpos išnuomojamos ir nuomininkai švenčia ypač garsiai ir ypač ilgai.