Tarp priežasčių didesniam atvykstančiųjų srautui įvardijami ir puikūs orai, ir žinia apie Vokietijos brigados atvykimą į Lietuvą.
Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos (Palangos VRA) prezidentė Laura Taučiūtė Eltai minėjo, kad šiais metais Palanga sulaukė truputį daugiau poilsiautojų, tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. Pasak jos, tam įtakos turėjo ir neįprastai geri orai.
„Oras tikrai buvo geras ir svečiai iš Lietuvos labai rinkosi Palangą, (...) birželis, liepa ir rugpjūtis lepino tikrai gerais orais. Tas tikrai lėmė, kad šiais metais turėjome gerą užimtumą ir didelį skaičių svečių, tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio“, – Eltai teigė L. Taučiūtė.
Palangos VRA prezidentė taip pat įvertino ilgalaikį viešbučių, restoranų bei Palangos savivaldybės įdirbį investuojant į poilsio infrastruktūrą ir naujas paslaugas poilsiautojams.
„Labai džiaugiuosi tuo, kad kiekvienais metais į Palangą svečių srautas tikrai didėja (...). Investuoja viešbučiai į spa centrus, restoranai nuolat atnaujina meniu, Palangos savivalda investuoja į infrastruktūrą, gerina dviračių takus, įkuria visokias naujas aikšteles, kur gali svečias net nemokamai praleisti laiką.
Visa ta puokštė graži sudedamųjų dalių duoda vaisių, kad mes su kiekvienais metais Palangoje sulaukiame daugiau svečių“, – pasakojo ji.
Užsienio turistų daugiau: postūmį davė atvykstanti vokiečių brigada
L. Taučiūtės teigimu, šiemet matomas išaugęs užsienio turistų skaičius.
Nors padidėjimą ji įvardija kaip nelabai ženklų, vis tik tai galėtų reikšti, jog užsieniečiai mažiau baiminasi dėl Lietuvos geopolitinės situacijos.
„Šiais metais džiugina ir tai, kad yra šioks toks augimas užsienio svečių. Jis nėra ženklus, dar neturime tikslių duomenų, bet jis siekia apie 5–7 proc. (...). Džiugina, kad mus atranda naujos šalys, daugiau atvyksta prancūzų, austrų, vokiečių, aišku lenkų, latvių, estų, skandinavų. Reiškia, kad žmonės ne tiek prisibijo situacijos dėl geopolitinės Lietuvos padėties“, – sakė ji.
Padidėjusį užsienio turistų srautą pastebėjo ir Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė.
„Pačios brigados atsiradimas Lietuvoje suteikė žmonėms saugumo jausmą. Vokiečių grupių labai padaugėjo, amerikiečių ir lenkų. Būtent tai paskatino turizmą, matyt žmonės jaučiasi saugiau, ypač vokiečiai, žinodami šitą žinutę, tai tas labai pasijuto“, – Eltai komentavo E. Šiškausienė.
Užimtumas buvo geras, bet poilsiautojai taupesni
L. Taučiūtė Eltai teigė, kad viešbučių ir restoranų svečiai rinkosi išleisti mažiau.
Pasak jos, restoranuose vidutinė čekio vertė krito apie 10–15 proc., o viešbučiai pastebi, kad žmonės rečiau rinkosi papildomas spa paslaugas arba masažus.
„Mes jau nuo praeitų metų pradėjome stebėti tendenciją, kad svečias po truputėlį pradėjo taupyti, neleisdamas tiek daug pinigų papildomiems malonumams (...). Ne kaip būdavo prieš keletą metų, kai svečias Palangoje tikrai leisdavo daug daugiau sau. Tam daro įtaką daug faktorių, ir palūkanos ir šiaip kaupimas pinigų, taupymas dėl karo situacijos, kuri vis dar tęsiasi“, – aiškino Palangos VRA prezidentė.
„Apgyvendinimo sektoriuje lygiai taip pat, jei seniau pirkdavo geresnės kategorijos kambarius, tai šią vasarą pirmiausia buvo išperkami žemesnės kategorijos kambariai. Papildomų paslaugų kaip spa ar masažų, tikrai yra matomas kritimas. Svečias pasižiūri ar gali leisti sau, galbūt jis pasirenka vieną procedūrą, nebe dvi, nebe tris“, – pridūrė ji.
E. Šiškausienė džiaugėsi gerais viešbučių ir restoranų rodikliais visoje Lietuvoje, tačiau pelningumo rodikliai šį vasaros sezoną nebuvo labai geri.
Pasak jos, tam įtakos turėjo užsieniečių turistų trūkumas ir žemos kainos.
„Užimtumai tikrai buvo geri, o pelningumai nėra labai geri Lietuvoje, nes yra labai maža kaina, nes vis tiek užsieniečiai yra pagrindinis mokus klientas, kurių daug dar negrįžo į Lietuvą dėl karo fono. Atmetus PVM ir atmetus pusryčius, Lietuvoje yra vienos mažiausių kainų Europoje, imant vidurkius už viešbučius“, – tikino LVRA prezidentė.
„Visumoje užimtumai tikrai geri buvo, vasara ilga ir ruduo gražus, tai skųstis negalime“, – pridėjo ji.
L. Taučiūtės teigimu, kainos Palangos viešbučiuose ir restoranuose nesiskyrė, lyginant su praėjusia vasara, tačiau panaikinta pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata sektoriui, kartu su išaugusia minimalia mėnesine alga ir žaliavų kainos sukėlė papildomų sunkumų verslininkams.
Palanga ruošiasi šaltajam sezonui
Artėjant šaltajam metų sezonui, L. Taučiūtė pasakojo kaip jam ruošiasi Palangos verslininkai.
Pasak jos, pasibaigus vasarai poilsiautojus bus siekiama pritraukti grožio ir sveikatos paslaugomis.
„Šaltasis periodas, ruduo, žiema ir ankstyvas pavasaris yra būtent apie sveikatinimąsi ir spa. Vasarą žmonės džiaugiasi gamta daugiau, o žiemą jie neria į tokią ramybę, rūpinasi savo kūnais, atsipalaidavimais, masažais“, – sakė ji.
Palangos VPA prezidentės teigimu, naują laikotarpį organizacija pasitiks prisijungdami prie projekto „World wellness weekend“, kuris startuos rugsėjo 20–22 dienomis ir tęsis iki pat kovo mėnesio.