„Mano galva buvo teikiama klaidinga, klaidinanti informacija. Kai dabar labai madinga, kai prokuratūra kelia kaltinimus Seimo nariams, savivaldos tarybos nariams čekiukų skandale, kur pagrindinis kaltinimas yra dokumentų klastojimas. Tai aš labai norėčiau, kad prokuratūra atkreiptų dėmesį ir į tokius dokumentus (...), kadangi čia akivaizdus klastojimas, nes darbai nepadaryti, o pinigai išnaudoti“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė A.Sysas.
Socialdemokratas minėjo siuntęs laiškus ne tik SADM, bet ir Centrinei projektų valdymo agentūrai (CPVA) bei Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT). Pasak parlamentaro, surašinėjimo metu jam buvo pateikti prieštaraujantys duomenys, leidžiantis abejoti vykstančio SPIS modernizavimo projekto skaidrumu.
„SADM 2023 m. spalį atsakė į mano laišką, kiek sumokėta delspinigių už neįvykdytą projektą rašo, kad sumokėta virš 39 tūkst. eurų (...). SADM laiške šių metų kovo mėnesį rašoma, kad delspinigių suma tapo 32 tūkst. eurų, jei anksčiau buvo rašomi 39 tūkst. eurų, todėl labai keista, kad už nepadarytą projektą delspinigiai nedidėja, o mažėja“, – aiškino A.Sysas.
„CPVA – 2023 m. spalio mėnesį raštas, kuriame teigiama, jog projektas bus baigtas šių metų liepos 31 dieną ir melagingai informuojantis, kad 2023 m. spalio mėnesį yra testuojama 16 paslaugų, nes pagal sutartį jie turėjo padaryti 16 naujų programų. Šių metų rugpjūčio mėnesį jie man rašo, kad testuojamos ir dalinai veikia tik dvi paslaugos“, – pridėjo jis.
„SADM laiškas rašytas šių metų vasario mėnesį informuoja, kad rašto metu pasiektų rezultatų yra nulis, o išmokėta virš 1,5 mln. eurų. CPVA šių metų kovo mėnesio raštas, teikiantis galimai melagingą informaciją, kad kūrimo stadija baigta ir 2024 kovo mėnesį vykdoma testavimo stadija“, – sakė socialdemokratas.
A.Sysas taip pat kritikuoja kontroliuojančias institucijas laiku nesiėmus veiksmų stebint kaip SADM išmoka lėšas už nevykdomus darbus ir teikiant melagingą informaciją. Jo teigimu VPT tik šių metų rugpjūčio 6 d. siųstame rašte konstatavo SADM viešųjų pirkimų pažeidimus, tačiau nuobaudų už juos skirti nežada.
„Kaip gali būti, kad šiandien atsidarius SPIS visai nematome modernizavimo sutarties rezultatų, o SADM pateikė VPT informaciją, kad SPIS sutartis yra įvykdyta 99,83 proc. Nereikia būti ekspertu, kad padarytume išvadą, jog SADM akivaizdžiai teikia galimai melagingą informaciją ir galimai nuo 2022 m. gruodžio klastojo dokumentus ir nepagrįstai moka ES lėšas už nepadarytus darbus“, – tvirtino Seimo narys.
A.Sysas rėmėsi CPVA siųstu raštu, kuriame teigiama, kad SPIS modernizavimo sutarties projektas buvo pratęstas iki šių metų gruodžio mėnesio. Pasak jo, šis termino vėlinimas tik patvirtina jo įtarimus apie galimą melagingos informacijos teikimą ir projekto sutarties vykdymo dokumentų klastojimą.
„Jei sutarties vykdymas liepos mėnesį siųstame laiške nurodytas 99,83 proc. tai kodėl likusiems 0,17 proc. SPIS modernizavimo sutarties atlikti bus reikalingi dar 6 mėnesiai?“ – klausia jis.
SADM dar 2021 m. teigė, kad SPIS modernizavimo projekto planuose numatytas 13 elektroninių paslaugų modernizavimas, 14 naujų ir 6 proaktyvių elektroninių paslaugų sukūrimas. SPIS elektronines paslaugas modernizuoja ir naujas kuria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viešąjį konkursą laimėjusi UAB Proit. SPIS atnaujinimas kainuoja apie 2 mln. eurų, projektas finansuojamas ES lėšomis.