Naujas mokestis – itin turtingiems žmonėms: skaičiuoja, kad tokia mokesčių reforma leistų surinkti milijardus eurų

2024 m. rugpjūčio 28 d. 07:43
Lrytas.lt
Mokesčių teisingumo tinklas (angl. Tax Justice Network) teigia, kad, įvedus „lengvą“ mokestį 0,5 proc. turtingiausių namų ūkių, būtų galima surinkti trilijonus, atkartojant Ispanijoje šiuo metu taikomą mokestį. Pasak kampanijos dalyvių, raginančių, kad šie pinigai padėtų finansuoti perėjimą prie klimato kaitos, viso pasaulio vyriausybės, nukopijavusios Ispanijos turto mokestį itin turtingiems žmonėms, galėtų surinkti daugiau kaip 2 mlrd. dolerių.
Daugiau nuotraukų (1)
Kaip rašoma „The Guardian“, vis daugiau šalių svarsto galimybę didinti mokesčius itin turtingiems žmonėms, todėl kampanijos grupė savo ataskaitoje teigė, kad Ispanijoje 0,5 proc. turtingiausių namų ūkių taikomas „lengvas kaip plunksna“ mokestis galėtų padėti kasmet surinkti trilijonus dolerių visame pasaulyje.
Ispanijos vyriausybė, vadovaujama socialistų premjero Pedro Sánchezo, 2022 m. pabaigoje įvedė laikiną „solidarumo“ turto mokestį, kuris bus renkamas 2023 ir 2024 m., nuo asmenų grynojo turto, viršijančio 3 mln. eurų (2,6 mln. svarų sterlingų). Apskaičiuota, kad jis bus taikomas 0,5 proc. turtingiausių namų ūkių.
Mokesčių teisingumo tinklo teigimu, taikant panašų mokestį 0,5 proc. turtingiausių namų ūkių visame pasaulyje ir taikant 1,7–3,5 proc. tarifą, būtų surinkta apie 2,1 mlrd. dolerių.
Į tyrimą neįtrauktos kai kurios Ispanijos mokesčio išimtys, įskaitant į biržos prekybos sąrašus įtrauktų bendrovių akcijas, intelektinę nuosavybę ir pramoninę nuosavybę bei kai kurį didelės vertės turtą, pavyzdžiui, laivus ir orlaivius.
Minima, kad per metus iš Jungtinės Karalystės bus surinkta iki 31 mlrd. dolerių.
Tyrimas atliktas tuo metu, kai G20 šalys svarsto planus įvesti minimalų visuotinį mokestį 3 000 pasaulio milijardierių, kai pirmininkauja kairiųjų pažiūrų lyderis Luizas Inácio Lula da Silva. Prancūzija, Vokietija, Ispanija ir Pietų Afrika taip pat pareiškė remiančios šiuos pasiūlymus.
Vis dėlto, tikėtina, kad susitarimui pasiekti prireiks ne vienerių metų, o kelios šalys gali susidurti su pasipriešinimu, teigiama „The Guardian“ straipsnyje.
Mokesčių teisingumo tinklo tyrėja Alison Schultz sakė: „Atrodo, kad mažuma turtingųjų šalių vis dar nepritaria tvirtai pagrindų konvencijai dėl mokesčių, nors tai yra geriausia kada nors turėta galimybė, kurios jų gyventojai reikalauja imtis skubių veiksmų.“
Nors įspėjama, kad itin turtingi žmonės gali persikelti kitur, Mokesčių teisingumo tinklas teigė, kad dėl ankstesnių reformų kai kuriose šalyse itin turtingi žmonės neperkėlė savo gyvenamosios vietos.
Po turto mokesčių reformų Norvegijoje, Švedijoje ir Danijoje persikėlė vos 0,01 proc. turtingiausių namų ūkių, o Jungtinės Karalystės tyrime apskaičiuota, kad 2017 m. pakeitus ne namų ūkių pajamų taisykles, persikėlė vos 0,02 proc. turtingiausių namų ūkių.
Jungtinėje Karalystėje Rachel Reeves anksčiau atmetė galimybę įvesti naują turto mokestį. Tačiau kanclerė, siekdama surinkti daugiau kaip 5 mlrd. svarų sterlingų, panaikina ne namų ūkio statusą. Manoma, kad spalio 30 d. biudžete ji taip pat svarsto galimybę padidinti kapitalo prieaugio, paveldimo turto ir pensijų mokesčius.
Parengta pagal „The Guardian“ informaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.