Aistringi keliautojai Žilvinas ir Diana jau beveik 30 metų gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje. Gyvendami už Atlanto jie puoselėja lietuviškas tradicijas – lietuvių šeima jau daug metų aktyviai dalyvauja netoli Čikagos įkurto Lemonto Pasaulio lietuvių centro veikloje. Jame Diana dirba lėšų rinkimo koordinatore, o Žilvinas įsitraukia kaip renginių, koncertų ir kultūrinių projektų savanoris.
Nenuostabu, kad šią vasarą Žilvinas ir Diana nepraleido progos sudalyvauti ir šimtmečio Dainų šventėje, kur jų vaikai, Benas ir Adelė, dalyvavo Dainų dienoje su išeivijos vaikų choru „Vyturys“.
Lietuvių šeima mėgaujasi ir dar viena širdžiai miela veikla – organizuoja keliones po Pietų ir Šiaurės Ameriką. Šiuo tikslu Žilvinas ir Diana įkūrė nišinių kelionių agentūrą „You Go Wild Adventures“ ir sako, kad tai jiems lyg trečias vaikas, gimęs iš meilės Pietų Amerikai, kelionėms, Lietuvai ir jos žmonėms.
Ką reikėtų žinoti apie keliones Pietų Amerikoje ir kodėl norintiems aplankyti vieną iš septynių naujųjų pasaulio stebuklų – Andų kalnų ir Amazonės džiunglių sankirtoje slypintį senajį inkų miestą Maču Pikču – reikėtų suskubti, tinklalaidėje „Kamantinėjimai. Apie kūrėjus ir veikėjus“ kalbėdamiesi su režisieriumi, renginių agentūros „ReKūrai“ vadovu Aurimu Kamantausku pasakoja Žilvinas Usonis ir Diana Aleknaitė.
Kai užsiveria durys, atsidaro langas
„Yra kalbų, jog Maču Pikču žadama uždaryti“, – laidoje prasitaria Ž. Usonis.
Kol kas, laikantis tam tikrų apribojimų, turistams leidžiama klaidžioti po Maču Pikču griuvėsius ir savomis akimis iš arti pamatyti įspūdingąjį pasaulio stebuklą bei prisiliesti prie tūkstančio metų istoriją bylojančių sienų. Tačiau keliautojas Ž. Usonis įspėja, kad ribojimų sparčiai daugėja, todėl netolimoje ateityje Maču Pikču gali visiškai užverti duris pasaulio turistams.
„Vien nuo koronaviruso pandemijos iki dabar įvyko aštuoni taisyklių pakeitimai. Galiu drąsiai užtikrinti, kad ateityje dalis žmonių – tie, kurie dabar žiūri ir klausosi šios laidos – jau nebegalės tyrinėti Maču Pikču teritorijos“, – įsitikinęs Ž. Usonis.
D. Aleknaitė laidoje „Kamantinėjimai“ priduria, kad jeigu toks sprendimas iš tikrųjų būtų priimtas, prarastuoju inkų miestu vadinamą Maču Pikču turistai vis dar galėtų pamatyti, tačiau šįkart – iš labai toli. Jiems nebereikėtų važiuoti žvyruotais kalnų takeliais ar kopti į kalną: užtektų asfaltuotu keliu pasiekti kalne esantį apžvalgos tašką ir nuo ten pasigrožėti stebuklinguoju Maču Pikču.
Lotynų dvasią gniaužia vakarietiška prabanga
Bėgant metams įvairūs pokyčiai palietė ir daugiau Pietų Amerikos valstybių, ne išimtis ir Panama. Maždaug prieš 14 metų pirmąkart Panamoje svečiavęsis Žilvinas sako, kad gražiausios šalies vietovės vis dažniau atsiduria verslininkų rankose, kurios be gailesčio paverčia miestelius prabangiais kurortais.
„Anksčiau tarp vietinių kolonijinių namų matydavau kabant padžiautus drabužius, žmonės grodavo gitaromis ir gatvėse kepdavo maistą, vaikai žaisdavo futbolą – buvo tikrai nepakartojamas vaibas. Dabar visai neseniai aplankiau Panamą, tą patį Casco Viejo rajoną, o ten – „Gucci“, „Armani“... Aišku, viskas gražu ir gatvės yra švarios, namai – balti, bet nebėra tų vietinių žmonių, autentiškumas nyksta“, – laidoje „Kamantinėjimai“ apgailestauja keliautojas.
Norėdami lietuviams padovanoti autentišką pažintį su Pietų Amerika, agentūros „You Go Wild Adventures“ įkūrėjai ne tik organizuoja grupines ekskursijas po slapčiausias žemyno vietas, bet ir stengiasi jų metu supažindinti lietuvius su vietiniais gyventojais bei išlaikyti „atsakingo turizmo“ principą.
„Jeigu keliauji į 5 žvaigždučių viešbutį, didžioji dalis tavo pinigų lieka tame versle, o mums rūpi vietiniai žmonės. Gal mes ir važiuojame truputį sunkiau, atokiau, nuošaliau, bet visur, net ir lankydamiesi pas šamanus džiunglėse, stengiamės palaikyti vietinį žmogų, kuris augina vištytę, turi namuką ar mažą šeimos verslą, viešbutėlį“, – pripažįsta Ž. Usonis.
Sąlytis su vietiniais gyventojais taip pat padeda griauti stereotipus apie Pietų Amerikos kultūrą, kuriai neigiamą atspalvį dažnai suteikia socialiniai tinklai, filmai ir serialai. Būtent stereotipai, pasak Ž. Usonio, neretai ir atbaido tautiečius nuo atostogų tolimame žemyne.
„Visi peržiūrėję „Netflix“ serialą „Narcos“ galvoja, kad Meksika ar Kolumbija – tai vien narkotikai ir galvų pjovimas, todėl bijo peržengti „viskas įskaičiuota“ viešbučių teritoriją. Chebra, laikas laužyti stereotipus. Jau devynerius metus kiekvieną žiemą organizuojame keliones į Meksiką, rodome gražiausias vietas ir žmonės negali patikėti, kad čia iš tikrųjų yra saugu, o vietiniai žmonės – geri ir dosnūs“, – gerąja kelionių patirtimi dalinasi Ž. Usonis.
Paskutinė stotelė – Bolivija
Būtent „pavojingoji“ Meksika yra šalis, nuo kurios patyrę keliautojai D. Aleknaitė ir Ž. Usonis rekomenduoja pradėti savo kelionę po Pietų Amerikos labirintus. Kitas sustojimas, jų teigimu, galėtų būti Argentina.
„Lietuviams, kurie niekada nekeliavo po šį žemyną, turbūt lengviausia būtų aplankyti Lotynų Amerikos Paryžiumi vadinamą Argentinos sostinę Buenos Airės. Kam patinka miestai, šis tikrai nustebins grožiu ir draugiškais gyventojais“, – A. Kamantausko laidos „Kamantinėjimai“ žiūrovams pataria Ž. Usonis.
Paragavę gyvenimo Meksikoje ir Argentinoje, toliau galite drąsiai tyrinėti Peru, Kolumbiją ar kitas Pietų Amerikos valstybes, tačiau į Boliviją patariama neskubėti. Abu keliautojai vienbalsiai nutaria, kad Bolivija turistams palieka didžiausią kultūrinį šoką, todėl ją derėtų aplankyti tik tada, kai jau svečiavotės ir kitose Pietų Amerikos valstybėse.
„Turiu klientų, kurie ateina pas mane ir sako: „Mane domina Bolivija.“ Aš iškart klausiu, ar jie yra anksčiau keliavę Lotynų Amerikoje ir, jeigu pripažįsta nekeliavę, esu labai skeptiškas rodyti jiems tą šalį, nes čia – visai kita planeta“, – įspėja Ž. Usonis.
Planuojantiems pažintinę kelionę į Pietų Ameriką, laidos „Kamantinėjimai“ pašnekovai pataria įsiminti vieną auksinę taisyklę: nesvarbu, į kurią šalį keliaujate, sausakimšus lagaminus su ratukais privalote palikti Europoje. „Per daug daiktų ir lagaminas ant ratukų – tai yra baisiausi dalykai kelionėje. Pamirškit lagaminus, važiuokite su kuprinėmis“, – pataria D. Aleknaitė.