Pinigus „pasiskolino“ iš „Blue/Yellow“
Kaip rašo S.Malinauskas, rugpjūčio 12 d. advokato Gintaro Černiausko žmona Laura Daumantaitė pasitraukė iš „Contribee“ valdybos pirmininkės pareigų.
Jis primena, kad daugelis kūrėjo į „Contribee“ platformą perėjo dėl to, kad jiems buvo pranešta, jog „Patreon“ – antiukrainietiška bendrovė, nors laikas parodė, kad taip nėra.
„O kas yra tiesa? „Contribee“ kortų namelis ėmė byrėti dėl itin skandalingo įvykio. Buvęs šios bendrovės vadovas, vis dar vienas iš didžiųjų akcininkų, didžiulę įtaką įmonei turintis Gediminas Ratkevičius „pasisikolino“ lėšas ne šiaip iš įmonės. Pinigai buvo persivesti iš „Blue/Yellow“ sąskaitos.
Tai buvo daugiau nei 130 tūkstančių eurų. Pinigai buvo ne šiaip pasisavinti, buvo pakeistas Jonas Ohman prisijungimas prie paskyros, tam, kad jis negalėtų greitai pamatyti dingusių lėšų“, – skelbia tinklaraštininkas.
Kaip visa tai įvyko? S.Malinauskas pasakoja toliau.
„Skaičiavimas buvo paprastas, Jonas gana retai prisijunginėja, todėl bus galima laimėti laiko. O svarbiausia, išaiškėjus skandalingam įvykiui niekas nenorės apie jį kalbėti, nes tai būtų paskutinis vinis į „Contribee“ reputacijos karstą, bet tai taip pat galėtų paliesti sąžiningai veikiančią ir niekuo dėta didelę organizaciją, kuri renka paramą Ukrainai.
Neįtikėtina, bet tai puikiausiai suveikė. Nei „Blue/Yellow“, nei „Contribee“ apie tai viešai nepranešė bijodami reputacinių rizikų. Vis dėlto, ikiteisminio tyrimo duomenys rodo, kad vienas iš „Contribee“ atstovų kreipėsi į teisėsaugą. Jis, kad ir kaip būtų juokina, pats buvo atleistas valdybos, kuriai iki šiol vadovavo L.Daumantaitė.
Dėl šio valdybos sprendimo vyksta teismai, bet matote, kartais pakanka kelių įrašų socialiniuose tinkluose, ir nereikia ilgų teismų, vadovai patys supranta, kad kėdėje per karšta pasidarė. Dar daugiau, ikiteisminiame tyrime vertinami keli epizodai, kur dabartinis „Contribee“ vadovas ir akcininkas Adrijus Jakučionis galėjo atlikti pervedimus iš bendrovės sąskaitų. Pabrėžiu, jam jokie įtarimai nepateikti, vertinama faktai, bet tai, kad jis dabar save pristato kaip niekaip istorijoje nedalyvavusį asmenį, mažų mažiausiai kelia šyspeną“, – tikina jis.
Dėl veiklos „Contribee“ jau anksčiau pasisakė ir A.Tapinas, Š.Černiauskas.
Š.Černiauskas feisbuke rašė, kad dar nežino, ar paliks šią platformą.
„Ir iškart pasakau, kad Siena vis dar nepriėmė sprendimo dėl pasilikimo ar pasitraukimo iš „Contribee“ – ir esam dėkingi visiems mūsų bendruomenės nariams, kurie tai supranta ir iš platformos neišeina. Skirmantas Malinauskas velnių nusipelno nei kiek ne mažiau. Dėl neatsakingumo, šališkumo ir visiško nesusimąstymo apie tai, kaip jo veiksmai palies niekuo dėtus žmones. Skirmantas sugalvojo įšokt į šūdų malūnėlio traukinį, paleist krūvą spekuliacijų, išvadint Andrių Tomkum (kas yra labai tomkiška, beje).
Paskui dar atėjo ilgių pasimatuot. O svarbiausia – jis visa tai darė disponuodamas fragmentuota, nepilna, gal net vietomis iškraipyta informacija, ir visa tai pagardino nuosavomis spekuliacijomis.“ Yra tik sutapimas, kad Šarūnas šiuo metu dirba su Andrius Tapinas, gauna pajamas per „Contribee“ ir tikrai nėra nešališkas. Bėda net ne tai. Jis mano draugas, mes išsiaiškinsim, galiu žemai nulenkęs galvą priimti jo kritiką. Bėda, kad jis nesusigaudo situacijoje, kurioje atsidūrė, o asmuo, kuris jam galėtų padėti, jį tik klaidina“, – teigė Š.Černiauskas.
Savo ruožtu „Blue/Yellow“ atstovas Karolis Žukauskas Eltai nurodė, kad organizacija lėšų trūkumą sąskaitoje pastebėjo dar metų pradžioje. Visgi, jo teigimu, „Contribee“ visas lėšas sugrąžino, todėl nuostolių organizacija nepatyrė. „Šių metų pradžioje susidūrėme su nesklandumais prisijungiant prie mūsų „Contribee“ paskyros.
Tuomet paaiškėjo, kad trūksta dalies ten surinktos paramos. Oficialiu raštu kreipėmės į „Contribee“, reikalaudami paaiškinti, kas įvyko, ir grąžinti sukauptas lėšas. „Contribee“ atstovai paaiškino, kad turi vidinių problemų ir šį klausimą sprendžia su teisėsaugos pagalba, tačiau visas lėšas sugrąžino – jokių pretenzijų jiems nebeturime“, – komentare raštu teigė K. Žukauskas.
Tačiau, anot K. Žukausko, į viešumą šis klausimas nebuvo keltas dėl to, kad organizacija „nežinojo ir iki šiol nežino viso paveikslo“, o atsakomybė aiškintis akcininkų konfliktus tenka teisėsaugai. Todėl, „Blue/Yellow“ atstovo teigimu, organizacija platformą kaip vieną iš alternatyvių būdų rinkti paramą planuoja naudoti ir toliau.
„Teisėsaugai visą informaciją pateikėme, tikimės, kad tyrimas netruks ilgai. „Contribee“ kanalas ir toliau liekas kaip vienas iš aukojimo „Blue/Yellow“ organizacijai būdų, tačiau jo nebenaudojame kaip rezervinio kaupiamojo šaltinio ir lėšas kasdien automatiniu būdu persivedame į organizacijos banko sąskaitą. Stebime tyrimą, nuo jo priklausys, ar paliksime „Contribee“ kanalą kaip vieną iš paramos rinkimo būdų“, – nurodė K. Žukauskas.
A.Tapinas išdėstė chronologiją, kaip viskas vyko
Kiek anksčiau savo poziciją dėstė ir A.Tapinas, teigdamas, kad S.Malinauskas manipuliuoja faktais ir sako netiesą, kalbėdamas apie A.Tapino pasitraukimą iš „Contribee“ ir bendravimą su valdyba.
„Liepos 11 mane pasiekia informacija apie „Contribee“ bėdas, skolas, akcininkų konfliktus ir pakeistas valdybas. Pradedu aiškintis, pamatau skolas VMI ir liepos 16 laišku paprašau susitikimo su „Contribee“ vadovais ir akcininkais, kad jie galėtų atsakyti į mano klausimus apie situaciją, kas vadovauja bendrovei, kokios yra skolos ir kokie sprendimo būdai. Taip pat laiške informuoju, kad po šio pokalbio tikiuosi matyti aiškesnę padėtį ir spręsti apie tolimesnį Laisvės TV likimą platformoje ir situacijos viešinimą. Susiderinamas nuotolinis susitikimas liepos 22 dieną, jo metu patvirtinami faktai apie buvusio vadovo pasisavintas lėšas/„paskolą“, pripažįstama, kad dėl aplaidaus tvarkymosi susidarė rimta skola VMI bei advokatas Gintaras Černiauskas išsako suinteresuotumą išpirkti Contribee akcijas. Man kyla didelių abejonių, ar tai būtų aiškus ir skaidrus sandoris.
Sutariama, kad iki rugpjūčio pradžios „Contribee“ pateikia planą, kaip bus išspręstas akcininkų konfliktas ir kas toliau vadovaus įmonei, o Laisvės TV pateiks savo sprendimus. Rugpjūčio 1 laišku informuojame, kad Laisvės TV nemato jokių būdų toliau dirbti su „Contribee“, jeigu joje bet kokia forma (akcininkai, direktoriai, vadybininkai, konsultantai) lieka dirbti Gediminas Ratkevičius ir Adrijus Jakučionis ir jeigu nauji investuotojai yra su buvusiais akcininkais arba jų teisininkais susiję asmenys.
Taip pat rašau, kad nutraukdami ryšius su „Contribee“ mes turėsime savo rėmėjams pasiūlyti alternatyvą bei paaiškinti, kas nutiko ir pasitraukimo iš platformos motyvus, todėl savo turimais kanalais mūsų situacijos matymą ir pasitraukimo motyvus neišvengiamai turėsime pranešti viešai.
Toliau prasideda tolimesnis akcininkų konfliktas, kuriame vieni sako, kad vyksta derybos su investuotojais, kiti sako, kad visos joms žinomos derybos yra nutrauktos. Rugpjūčio 5 dieną dar sulaukiame „Contribee“ valdybos pirmininkės laiško, kuriuo ji kaltina, kad mūsų elgesys jai atrodo kaip kažkoks prisidėjimas prie įmonės veiklos perėmimo. Tą pačią dieną aš atsakau, kad Laisvės TV vienintelis interesas buvo išvengti finansinių nuostolių ir ieškoti sprendimų, kaip „Contribee“ konfliktas gali būti išspręstas ir įmonės veikla tęsiama skaidriai ir aiškiai.
Šitame laiške pirmą kartą užsimenu, kad dėliojausi visus įmanomus sprendimus ir buvo svarstymas išpirkti įmonės akcijas ir taip išspręsti problemą, bet po valdybos pirmininkės laiško supratau, kad toks pasiūlymas irgi galėtų būti laikomas kaip „veiklos perėmimas“, tuo susirašinėjimą galime ir baigti, mes traukiamės ir apie tai informuojame viešai.
Rugpjūčio 6 dieną „Contribee“ direktorius Adrijus Jakučionis man rašo, kad net nežinojo apie tokius svarstymus ir jis norėtų išgirsti bent jau mano pasiūlymą, jeigu toks būtų. Rugpjūčio 7 mes susiskambinam su abiem pagrindiniais akcininkais, aš pateikiu UAB „Laisvės media group“ pasiūlymą, o taip pat sąlygą, kad mes turime pamatyti, kokia yra reali finansinė bendrovės padėtis, ir sulaukti greito ir aiškaus atsakymo.
Pasiūlymą pateikė ne Laisvės TV, kaip meluoja Malinauskas arba jo šaltinis jį klaidina. Šita įmonė nuo metų pradžios vykdo komercinę veiklą – organizuoja renginius, leidžia knygas („Pranešėjas ir Prezidentas“ buvo paskutinė knyga, kurią išleido Laisvės TV. Vėliau nuspręsta visą su Laisvės TV laidų kūrimu, tiriamąja žurnalistika, visuomeninėmis paramos akcijomis nesusijusią veiklą iškelti į UAB.
Aš apie tokį pasiūlymą informavau ir investuotojų į „Contribee“ atstovus, kurie palaikė tokį galimą konflikto sprendimo būdą.
Rugpjūčio 8 gavau iš pradžių teigiamą atsakymą ir paruošėme ketinimų protokolą bei dar kartą paprašėme bendrovės skolų sąrašo. Rugpjūčio 9 buvo gautas „Contribee“ akcininko Ratkevičiaus laiškas, kad vis dėlto mūsų pasiūlymas netinka, nes dar gali būti kažkokie nauji investuotojai.
Šitas sprendimo būdas irgi nepavyko, todėl nedelsiant rugpjūčio 10 dieną viešai informavome, kad Laisvės TV traukiasi iš „Contribee“ klientų.
Visus laiškus ir jų tikslumą gali patvirtinti kiti akcininkai ir investuotojai, kurie taip pat dalyvavo šiame susirašinėjime“, – feisbuke rašė A.Tapinas.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas
Praėjusią savaitę naujienų portalas „Delfi“ pranešė, kad vienam buvusių sutelktinio rėmimo platformos „Contribee“ vadovų Gintarui Ratkevičiui su įmone sudarius sutartį dėl paskolos, jis atleistas iš pareigų, o Kauno apygardos prokuratūra pradėjo su „Contribee“ susijusį ikiteisminį tyrimą.
Kaip rašė portalas, įmonės direktorius Adrijus Jakučionis išsiuntė laišką platforma besinaudojantiems turinio kūrėjams, informuodamas apie buvusio įmonės vadovo, neatitikusio įmonės reputacijos reikalavimų, atleidimą.
„Vienas iš buvusių vadovų pažeisdamas bendrovės vidaus tvarkas savavališkai sudarė paskolos sutartį su bendrove savo asmeninėms reikmėms. Paaiškėjus šiam faktui, iš jo buvo pareikalauta nedelsiant grąžinti pinigus, ką jis ir padarė, todėl niekas žalos nepatyrė. Buvęs vadovas dėl šio įvykio buvo iškart atleistas iš užimamų pareigų“, – laiške turinio kūrėjams, kurį gavo ir „Delfi“, rašė A. Jakučionis.
Jis taip pat nurodė, kad praeityje nebuvo laiku pateiktos finansinės įmonės deklaracijos, tad įmonė laiku nemokėjo mokesčių. Dėl to įmonėje šiuo metu tikslinama mokesčių deklaracija Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) ir yra susidariusi skola. Visgi, kaip teigė A. Jakučionis, įmonė pateikė visus reikalingus dokumentus ir per rugpjūčio mėnesį turės patvirtintas galutines deklaracijas, todėl skola bus panaikinta.
VMI „Delfi“ patvirtino, kad „Contribee“ mokestinė nepriemoka siekia 73 tūkst. eurų. Šių metų birželio pabaigoje įmonė buvo skolinga „Sodrai“ 3,2 tūkst. eurų, o rugpjūčio 8 dieną skola tesiekė 6 eurus. Portalui apie vykdomą ikitesminį tyrimą patvirtino Kauno apygardos prokuratūra, praneša ELTA.