BBC dokumentinių filmų komanda iš ciklo „BBC Eye Investigations“ ir programos „Panorama“ žurnalistai pabandė išsiaiškinti, kas nutiko R.Ignatovai. Žurnalistai aiškinosi jos glaudžius ryšius su žmogumi, laikomu vienu didžiausių Bulgarijos organizuoto nusikalstamumo autoritetų, ir bandė patikrinti teoriją, kad ji buvo žiauriai nužudyta.
Ar R.Ignatova mėgavosi pavogtais milijardais? O gal ji tapo tų pačių žmonių, kuriuos pasamdė savo apsaugai, auka?
R.Ignatovos istorija turi sąsajų ir su Lietuva: Lietuvos bankas mėgino atsekti, kurios įmonės dalyvavo „OneCoin“ projekte Pasirodo, kai kurios veikė ir Lietuvoje. Dalis su „OneCoin“ veikla susijusių įmonių sėkmingai naudojosi Lietuvos banko mokėjimų sistema „Centrolink“, suteikiančia galimybę atlikti SEPA pavedimus.
Plačiau apie tai galite skaityti čia.
R.Ignatova gimė Bulgarijoje, bet užaugo Vokietijoje. Ji baigė Oksfordo universitetą ir sėkmingai dirbo finansų sektoriuje, o 2014 m. pradėjo kurti naują kriptovaliutą „OneCoin“.
Jai pavyko įtikinti milijonus žmonių visame pasaulyje investuoti į „OneCoin“, žadant didžiulį pelną, panašų į tą, kurį gavo pirmieji investuotojai į bitkoinus.
Tačiau iš tikrųjų R.Ignatova sukurpė gudriai užmaskuotą finansinį sukčiavimą. Teisėtos kriptovaliutos, tokios kaip bitkoinas, pagrįstos skaitmeniniais įrašais, kurių „OneCoin“ paprasčiausiai neturėjo.
2017 m. rugsėjį, kai R.Ignatova pradėjo domėtis Vokietijos ir JAV tyrėjai, moteris anksti ryte „Ryanair“ lėktuvu skrido iš Sofijos (Bulgarija) į Atėnus (Graikija). Po to ji daugiau niekada nebuvo pastebėta.
Visus praėjusius metus BBC žurnalistai bandė išsiaiškinti, kas jai nutiko, ir, svarbiausia, ar ji vis dar gyva?
Richardas Reinhardtas, pradėjęs „OneCoin“ sukčiavimo tyrimą, kurį kartu vykdė JAV mokesčių inspekcija ir FTB, BBC papasakojo apie vieną iš pagrindinių R.Ignatovos artimiausios aplinkos žmonių, kurio pavardė anksčiau nebuvo atskleista.
Remiantis BBC gauta informacija, tas vyras – Hristoforos Nikos Amanatidis, žinomas kaip Taki. Jam buvo pavesta užtikrinti R.Ignatovos saugumą.
„Mums pasakė, kad už jos fizinę apsaugą buvo atsakingas stambus narkotikų prekeivis, - sakė R.Reinhardtas interviu BBC. - Taki vardas nuskambėjo ne kartą. Tai buvo ne pavienis atvejis“.
Ši informacija atitiko tai, ką BBC sužinojo anksčiau: 2019 m. JAV vyriausybės teisininkai teigė, kad R.Ignatovos apsaugos vadovas buvo svarbi Bulgarijos organizuoto nusikalstamumo figūra, tačiau jo neįvardijo.
R.Reinhardtas taip pat pažymėjo, kad dauguma žmonių net neįsivaizduoja, kokia rafinuota nusikaltėlė buvo R.Ignatova.
Bulgarijos policija dar 2017 m., t. y. prieš R.Ignatovos dingimą, nustatė jos ryšį su Taki.
ES kriminalinės žvalgybos agentūros „Europolas“ dokumentuose teigiama, kad policija įtarė Taki naudojantis „OneCoin“ finansiniu tinklu pajamoms iš prekybos narkotikais plauti. Savo gimtojoje Bulgarijoje Taki turi beveik mistinę reputaciją, panašią į Meksikos narkotikų barono El Chapo arba kolumbiečio narkobarono Pablo Escobaro.
Daugelis Taki įtaria esant Bulgarijos organizuoto nusikalstamumo vadovu ir aktyviu narkotikų prekeiviu. Bulgarijoje jo ir jo bendrininkų atžvilgiu buvo atliekami tyrimai dėl įtariamų ginkluotų apiplėšimų, narkotikų kontrabandos ir žmogžudysčių, tačiau pats Taki niekada nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.
„Taki yra Bulgarijos mafijos vadovas ir labai įtakingas žmogus“, - sakė buvęs Bulgarijos žemės ūkio ministro pavaduotojas Ivanas Hristanovas, kuris 2022 m. tyrė įtarimus, kad Taki, padedamas korumpuotų pareigūnų, vadovavo nusikalstamam tinklui. Jis pats neabejoja tokių kaltinimų tikrumu. - Taki yra vaiduoklis. Jo neįmanoma pamatyti. Apie jį galima tik išgirsti. Jis net su žmonėmis kalbasi ne tiesiogiai, o per tarpininkus. Bet jei nedarysite, ko jis nori, paprasčiausiai išnyksite nuo žemės paviršiaus“.
„Taki buvo vienintelis žmogus, kuris galėjo apsaugoti ją (R.Ignatovą – red. past.) nuo visų šių tyrimų, taip pat ir užsienio agentūrų“, – sakė I.Hristanovas.
Manoma, kad Taki šiuo metu gyvena Dubajuje (JAE), kur R.Ignatova yra pirkusi prabangų penthauzą ir kur į jos banko sąskaitas suplaukė dešimtys milijonų dolerių, gautų sukčiaujant su „OneCoin“.
Tiksliai nežinoma, kaip Taki ir R.Ignatova susipažino ir ar jis nuo pat pradžių buvo susijęs su „OneCoin“, tačiau daugelis šaltinių teigia, kad juos siejo artimi asmeniniai santykiai ir kad jis yra jos dukters krikštatėvis.
Vienas R.Ignatovai artimas asmuo BBC sakė, kad ji Taki galėjo mokėti iki 100 tūkst. eurų per mėnesį už apsaugą.
Taip pat panašu, kad R.Ignatova ir Taki turėjo kitų finansinių ryšių. Pavyzdžiui, „Europolo“ dokumentuose minimas sudėtingas žemės sandoris Bulgarijos Juodosios jūros pakrantėje, kuris sieja vieną iš R.Ignatovos bendrovių su Taki žmona.
Buvęs R.Ignatovos patarėjas Frankas Schneideris BBC sakė, kad jo buvusi viršininkė dirbo su „sukčiais“ ir „gangsteriais“.
„Nesijaudink, ji beveik mirusi“
Gali būti, kad R.Ignatovos apsaugininkas galiausiai pats ją užpuolė.
2022 m. Bulgarijos žurnalistas Dimitaras Stojanovas ir jo kolegos iš tiriamosios žurnalistikos portalo „bird.bg“ gavo policijos ataskaitą, kuri buvo rasta nužudyto Bulgarijos policininko namuose.
Dokumente policijos informatorius išsamiai pasakoja, kaip išgirdo girtą Taki svainį sakant, kad 2018 m. pabaigoje Taki įsakymu buvo nužudyta R.Ignatova, o jos kūnas supjaustytas ir išmestas iš jachtos Jonijos jūroje. Pasak D.Stojanovo, tokia įvykių eiga yra „labai labai įmanoma“.
Žurnalistas sako, kad jų gauto dokumento autentiškumą patvirtino Bulgarijos pareigūnai. Gausūs Taki nusikaltimų bendrininkai taip pat mano, kad jis ją nužudė.
Taki partneriai teigė, kad R.Ignatova jam tapo kliūtimi, nes jis norėjo pašalinti įrodymus apie savo sąsajas su sukčiavimu pasitelkiant „OneCoin“.
Vienas tokių - Krasimiras Kamenovas, žinomas kaip Kuro, kuris kurį laiką buvo „Interpolo“ sąrašuose dėl kaltinimų žmogžudyste.
Pasak D.Stojanovo, Kuro jam pasakojo matęs Taki aptarinėjant savo nusikalstamus reikalus dalyvaujant R.Ignatovai. Tačiau kai Kuro paklausė Taki, ar protinga jai patikėti tokias paslaptis, šis atsakė: „Nesijaudink, ji beveik mirusi“.
2023 m. gegužę Kuro ir jo žmona buvo nužudyti savo namuose Keiptaune (PAR). Kartu nužudyti ir du Kuro dirbę žmonės. PAR policija vis dar ieško žudikų, tačiau buvęs Bulgarijos žemės ūkio ministro pavaduotojas I.Hristanovas mano, kad mirtys susijusios su Taki.
Žurnalistas D.Stojanovas pasakojo, kad paskelbus kaltinimus Taki dėl R.Ignatovos nužudymo, jis ir jo kolegos sulaukė grasinimų nužudyti.
D. Stojanovas sako nežinantis konkretaus įtariamo nužudymo motyvo, tačiau turto registracijos dokumentai, taip pat liudininkų pasakojimai patvirtina, kad po R.Ignatovos dingimo kai kuriais jos nekilnojamojo turto objektais Bulgarijoje naudojosi su Taki susiję asmenys.
Taki niekada nebuvo suimtas dėl kaltinimų R.Ignatovos nužudymu, o tyrėjai teigia neturintys pakankamai įrodymų, kad galėtų jį patraukti atsakomybėn. Moters kūnas taip ir nebuvo rastas.
BBC raštu kreipėsi į Taki advokatus, prašydama pakomentuoti teiginius apie R.Ignatovos dingimą, tačiau atsakymo negavo.
Be prasmės sąraše nelaiko
2022 m. R.Ignatova buvo įtraukta į FTB ieškomiausių nusikaltėlių dešimtuką, kuriame jos pavardė lieka iki šiol.
BBC tinklalaidės „The Missing Cryptoqueen“ komanda gavo įvairių pranešimų apie R.Ignatovos buvimo vietą gerokai po tariamo jos nužudymo, įskaitant informaciją apie 2022 m. Graikijoje sužlugdytą policijos operaciją, kuria siekta ją suimti.
Galbūt gandai apie jos mirtį yra ne kas kita, kaip dar vienas puikus manevras, skirtas suklaidinti.
Jei taip, tikėtina, kad bėgant metams jai bus vis sunkiau išvengti teisingumo. Tačiau I.Hristanovo nuomone, tai - mažai tikėtina.
Tuo tarpu R.Reinhardtas sako, kad FTB ieškomiausiųjų sąraše žmones laiko ne dėl pramogos. Ieškomų nusikaltėlių pavardės iš sąrašo išbraukiamos tik tada, kai yra nenuginčijamų įrodymų apie jų mirtį. O, atsižvelgiant į R.Ignatovos dingimo aplinkybes, tokių įrodymų gali iš viso niekada ir neatsirasti.
Visa tai reiškia, kad dingusios „kriptovaliutų karalienės“ tebeieškoma.