Legendinė „Sparta“ palieka Vilnių: „Tai yra kelias išlaikyti įmonę Lietuvoje“

2024 m. rugpjūčio 6 d. 15:23
Viena stambiausių kojinių ir apatinio trikotažo dirbinių gamybos bendrovių Lietuvoje „Sparta Textile“ palieka Vilnių. Pasikeitus situacijai rinkoje, bendrovė planuoja perkelti gamybą į Kazlų Rūdą bei mažinti eksportą į užsienio šalis. Dėl pokyčių įmonėje nebeliks maždaug 27 proc. esamų darbo vietų.
Daugiau nuotraukų (2)
Mažins darbo vietų skaičių
Daugiau nei šimtmetį skaičiuojančią „Sparta“ prieš penkerius metus įsigijo Danijos tekstilės pramonės bendrovė „JBS Textile group“ – tuomet Naujamiestyje veikusio legendinio fabriko veikla perkelta į naujas patalpas Vilniuje. Vis tik aiškėja, jog atėjo metas palikti ir sostinę.
Kaip lrytas.lt teigė „Sparta Textile“ vadovas, verslininkas Tomas Tumynas, Metalo g. esančios patalpos, kurias šiuo metu nuomojasi įmonė, bus perleistos kitiems nuomininkams. Visa „Spartos“ gamyba perkeliama į Kazlų Rūdoje daugiau nei 30 metų veikiančią siuvyklą ir šiame miestelyje esančias kitas patalpas.
„Per šiuos penkerius metus „Spartos“ prekinis ženklas atgijo, gavome daugiau lentynų tose parduotuvėse, kuriose anksčiau šios produkcijos nebuvo. Tačiau per šį laiką buvo ir daug įvairių iššūkių – COVID-19 pandemija, nuolatinis atlyginimų kilimas, padidėję energetikos kaštai.
Jaučiame didelę konkurenciją iš Kinijos, Bangladešo, Turkijos, Ukrainos – mūsų konkurentų savikaina yra sąlyginai nedidelė. Sunku konkuruoti su pigesnėmis rinkomis, dėl šios priežasties nusprendėme iškelti gamybą į Kazlų Rūdą. Per mėnesį mums tai padės sutaupyti apie 26,5 tūkst. eurų nuomos išlaidų. Taip pat, įsigijome naujos įrangos, kuri padės sutaupyti energetinių kaštų ir efektyvumo“,– sakė T.Tumynas.
Pasak įmonės vadovo, minėti pokyčiai – ne vieninteliai. „Sparta Textile“ ketina mažinti gamybos apimtis, pereiti prie aukštesnės kokybės sportinių, vilnonių kojinių gamybos, – į sritį, kurioje, kaip teigia T.Tumynas, tarp užsienio rinkų išlaikoma didesnė konkurencija. Dalį tradicinės prekinio ženklo produkcijos gamybos žadama išsaugoti ir Lietuvoje.
Taip pat žadama automatizuoti mezgimo procesus – nors šios permainos, anot verslininko, užtikrins aukštesnę gaminių kokybę, jos taip pat reiškia ir mažėjantį darbo vietų skaičių. Prognozuojama, jog dėl visų minimų pokyčių įmonėje neliks 27 proc. esamų darbo vietų.
„Visiems žmonėms buvo pasiūlyta galimybė keltis į Kazlų Rūdą – pardavus nekilnojamąjį turtą Vilniuje ir įsigijus Kazlų Rūdoje, dar liktų laisvų pinigų. Tokių žmonių yra – labai nedaug, bet yra. Kai kurie dar galvoja. Aišku, didžioji dauguma sau to leisti negali ir ieškos darbų čia, Vilniuje. Šiems darbuotojams suteikėme galimybę įsidarbinti kitose įmonėse.
Kazlų Rūdoje siuvykla egzistuoja daugiau negu 30 metų – mes apmokysim mechanikus, kurie anksčiau yra dirbę šioje siuvykloje. Turiu gerą ryšį su jais, su kai kuriais jau kalbėjausi – vieni užsieny dirba panašius darbus, kai kurie grįš. Planuojame apmokyti ir dabartinius siuvyklos darbuotojus, kad mokėtų dirbti ne tik su siuvimo, bet ir su mezgimo mašinomis. Ieškosime žmonių ir Kaune“, – kalbėjo „Sparta Textile“ vadovas.
Tekstilės pramonė išgyvena sunkius laikus
Anot T.Tumyno, prekybos tinkluose „Spartos“ produkcijos nemažės – gamybos apimčių sutraukimas yra orientuotas į užsienio rinkas.
Tiesa, Vilniuje ir toliau liks pardavimų biuras bei jau pagamintos produkcijos sandėliai.
„Kadangi Lietuvoje kainos ir atlyginimai didėja, kad savikaina nekiltų, daugiau kaip šimtą metų prabuvusi Vilniuje, „Sparta“ keliauja į Kazlų Rūdą. Tai yra kelias išlaikyti įmonę Lietuvoje“, – komentavo T.Tumynas.
Verslininkas taip pat pridūrė, jog visa tekstilės pramonė šiuo metu išgyvena sunkius laikus – tai pastebima bendraujant ir su didžiaisiais lietuviškos rinkos dalyviais. Nors Lietuvoje pagaminta produkcija visuomet buvo vertinama tarp Vakarų partnerių, pasak T.Tumyno, dėl išaugusių kaštų pardavimai mažėja net ir tokiose gerai žinomose rinkose, kaip Skandinavijos.
Apie tai, kad tekstilės pramonė susiduria su reikšmingais iššūkiais, kalbėjo ir „Swedbank“ vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis. Pastebėta, jog darbo užmokesčiui augant kone dvigubai sparčiau už įmonių produktyvumą, šioms gresia konkurencingumo ir eksporto rinkų praradimas. Tai siejama ir su investicijomis į gamybos automatizavimą.
„Visuose sektoriuose, kurie turi arba mažiau galimybių investuoti į automatizaciją, arba mažiau investavo, yra rimti iššūkiai. Kai kalbame apie produktyvumo augimą įmonėje, tai priklauso ne tik nuo darbuotojų pastangų, kompetencijų ir patirties, bet ir nuo to, kokie yra įrengimai, su kuriais dirbama.
(...) Lengvoji pramonė, tekstilė. Į tokius sektorius bus mažiau ir išorinių investicijų, kai kurios įmonės turbūt ieškos galimybių iškelti veiklą į kitas šalis“, – naujienų agentūros ELTA laidoje „Verslo požiūris“ anksčiau sakė N.Mačiulis.
Rekvizitai.lt duomenimis, „Sparta Textile“ šiuo metu darbina 175 darbuotojus. Bendrovės pardavimų pajamos praėjusiais metais siekė 10,724 mln. eurų, grynasis nuostolis – 49,4 tūkst. eurų.
Metalo g. esančios patalpos, kuriose iki šiol vyko „Spartos“ gamyba, priklauso kitai T.Tumyno įmonei „Trailinga“. Jau žinoma, kas bus naujieji patalpų nuomininkai, tačiau, pasak verslininko, ši informacija – konfidenciali.
spartakojinėsapatinis trikotažas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.