Drastiškai krenta superkamų mėlynių kiekiai – ne kaina ir ne derlius dėl to kalti

2024 m. liepos 25 d. 21:30
Alma Mosteikaitė, www.alytausnaujienos.lt
„Mėlynių nebėra kam rinkti, valgyti voveraites – nebemadinga“. Taip sako Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas Virginijus Varanavičius, pats jau tris dešimtmečius Varėnoje dirbantis grybų ir uogų supirkimo versle. Pasitikslinus, ar iš tiesų šiuo metu dėl miško grybų ir uogų tokia graudi realybė, Virginijus tik patvirtino: „Deja, bet taip yra.“
Daugiau nuotraukų (4)
Mėlynės pabrango pusantro ar net du kartus
Mėlynių sezonas jau į pabaigą. Dar maždaug savaitė – ir šių uogų miškuose neliks.
Dabar Alytaus turguje už jų litrą prašoma 5–6 eurų. Kainos nenorima nuleisti, nes miškuose šįmet mėlynių nėra daug. Pavasarį jų uogienojai anksti pražydo, apsilankė vėlyvos šalnos, kurios ištirpino mėlynųjų uogų derlių.
Tai patvirtina ir Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas varėniškis V.Varanavičius: „Palyginti su praėjusiais metais, šįmet verslininkams supirkti mėlynes kainuoja pusantro ar net du kartus brangiau. Pavyzdžiui, pernai jų kilogramas kainavo 1,2–1,3 euro, dabar – 2–2,5 ar net 3 eurus.“
Jo turimais duomenimis, vidutinio mėlynųjų miško uogų derlingumo metais Lietuvoje per jų rinkimo sezoną, kuris trunka apie mėnesį, superkama iki 3 tūkst. tonų mėlynių, šįmet bus nupirktas gal tik trečdalis šio kiekio. V.Varanavičius pabrėžia, kad šis per sezoną superkamas mėlynių kiekis yra kartu su turgaus ir pakelių prekiautojų parduodamomis uogomis.
Didžiąją dalį jų nuperka kelios šalyje uogų perdirbimu ir šaldymu užsiimančios įmonės.
Tačiau šiandien, pasak V.Varanavičiaus, esmė – ne mėlynių kaina ir ne jų derlius.
Senieji rinkėjai iškeliavo Amžinybėn
„Mėlynių kaip ir kitų uogų nebėra kam rinkti. Taip, teisingai suprantate, senieji jų rinkėjai iškeliavo Amžinybėn, o jaunimas jų jau nebenori rinkti, nelabai veržiasi į miškus. Tai galime pastebėti mes visi“, – tvirtina Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas.
V.Varanavičius akcentuoja, kad tokia pat padėtis su miško uogų rinkėjais ir Lenkijoje, – ir ten jų nebelieka: „Pavyzdžiui, Vokietijoje apskritai beveik niekas miškuose neberenka uogų ir grybų. Žmonės turtingai gyvena ir perka prekybos centruose tokias gėrybes, kokios ten parduodamos. Europos pramonininkai jau suradę įvairiausių priedų, kurie pakeičia tikras, brangias uogas. Jos, mūsų, supirkėjų, nuomone, kuo toliau, tuo labiau taps daugeliui neįperkama preke.“
Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidento pasiteiravus, ar pas mus turguose galima kaip anksčiau nusipirkti atvežtų baltarusiškų mėlynių ar grybų, jo atsakymas buvo kategoriškas: „Šviežių – tikrai ne. Bet šaldytų, kad ir tų pačių mėlynių ar grybų, įmonės gali įsivežti.“
Apie nykstančius voveraičių valgytojus
V.Varanavičiaus teigimu, šįmet už voveraičių kilogramą supirkėjai moka 4–4,5 euro, jų kainos, palyginti su praėjusiais metais, nepadidėjusios. Tik ir jų, kaip miško uogų rinkėjų, mažėja dėl tos pačios priežasties.
Miško grybų supirkimo ir perdirbimo srityje minėtos asociacijos vadovas įvardijo dar vieną skaudulį – nykstančius voveraičių ir kitų mūsų įprastinių grybų valgytojus.
„Prieš kurį laiką mūsų voveraites labai mėgo vokiečiai, prancūzai, dabar tų, kurie jas mėgo, mažai liko, iškeliavo ten pat, kur senieji mūsų miškų uogų rinkėjai. O jaunimo skoniai pasikeitė. Panaši padėtis ir pas mus.
Geriau greitai paruošti patiekalai nei grybai. Todėl nieko nuostabaus, kad grybų poreikis Lietuvoje palyginti, koks buvo prieš dešimt metų, susitraukė 80 procentų. Ir ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje. Tai ne pirmo poreikio prekė ir niekas nesirengia mokėti didelių kainų. Kuo aukštesnė kaina, tuo poreikis mažesnis“, – mintimis dalijosi Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas.
Ir dar ko šioje vietoje jis kvietė neužmiršti – šiuo metu pas mus fermose ar medžiuose auginamų grybų, kurių tikrai yra apie dešimt rūšių, jas galima auginti vos ne ištisus metus, o rinkti žymiai mažiau vargo. Tai irgi stipriai mažina įprastinių miško grybų valgytojų skaičių, ir toli gražu ne tik Lietuvoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.