Tokia tema Lietuvoje – tabu: jei šis klausimas dar kam nors nebado akių, vertėtų pasitikrinti regėjimą

2024 m. liepos 23 d. 12:36
Eglė Stonkutė, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomistė-analitikė
Praėjusią savaitę, kaip ir buvo tikėtasi, Europos Centrinis Bankas (ECB) nesumažino bazinių palūkanų normų. Tai nebuvo staigmena. Tikėtina, kad palūkanų normos bus ne daugiau nei du kartus mažinamos šių metų rudenį. Didesnė staigmena gal tai, kad problemos, kurios siejamos su palūkanų normų mažinimo sprendimais, panašu, tik kaupiasi.
Daugiau nuotraukų (3)
Jei pradžioje visas dėmesys buvo sutelktas į energijos išteklių kainas, tai vėliau jis nukrypo į paslaugų kainų augimą ir darbo užmokesčio augimą. O dabar vis garsiau keliama darbo našumo ES problema ir jau svarstytina, ar jo augimo lėtėjimas yra ne cikliškas, bet struktūrinis, t. y. keičiasi santykis tarp gamybos veiksnių. Galiausiai vėl prastėja pramonės ir eksporto rodikliai.
Metų pradžioje „Economist Intelligence Unit“ prognozavo, kad ES ekonomika antroje šių metų pusėje palaipsniui atsigaus ir tam sąlygas sudarys atsigaunanti Kinijos ekonomika, t. y. prekyba su Kinija. Tačiau intensyvėjantis protekcionizmas, kuris automobilių pramonėje jau tapo, sakyčiau, atviru prekybos karu, kaip užkratas plinta ir į kitus sektorius.
Kažkada politikams išsprūdęs terminas decoupling (atsisiejimas), vėliau bandytas pakeisti de-risking (rizikos mažinimas), šiandien verslo ir vartotojų jau įgyvendinamas ir virto realybe. Vyksta tiekimo grandinių decoupling-deChining, t. y. kuriamos ilgesnės, mažiau centralizuotos brangesnės tiekimo grandinės, kurių galutinis produktas būtų ne Made in China (pagaminta Kinijoje).
O mes Europoje vis dar dūsaujame dėl JAV ir Kinijos ekonomikų pasiekimų. Pykstame dėl JAV darbo našumo augimo tempų, nuo kurių mes ženkliai atsiliekame, kritikuojame Kiniją dėl jos nemokėjimo suvaldyti perteklinių pajėgumų, reikšmingo verslo rėmimo ir vidaus paklausos neauginimo. Vidinės paklausos problemą, kurią pamėgome baksnoti pirštais klabėdami apie Kiniją, turi ir ES.
Tik jei Kinijos vidinės paklausos problema yra labiau susijusi su šiuo metu gyventojų patiriamu nesaugumo jausmu (dėl nekilnojamojo turto nuvertėjimo, atlyginimų mažinimų), tai ES tai sietina su bendru gyventojų senėjimu ir jų skaičiaus mažėjimu.
Verslo vadybos moksle visiems gerai pažystamas ir jau gerokai „padėvėtas“ Stiprybių-Silpnybių-Galimybių-Grėsmių (SSGG) analizės principas diktuoja, kad išoriniams veiksniams reikia pasirengti ir rasti būdų prie jų prisitaikyti (galimybės ir grėsmės), o valdymą ir sprendimus reikia nukreipti į vidinius veiksnius (stiprybės ir silpnybės). Kad ir kaip nesmagu, bet tai sufleruoja, kad mes kartais per daug dėmesio skiriame tam, ko valdyti negalime, ir mažai tam, ką privalome pas save susitvarkyti patys. O ką tvarkyti turime be galo daug.
Pastebiu, kad pasitaiko apleistos verslo higienos atvejų, t. y. kai aplaidžiai vertinami pagrindiniai gamybos rezultatą lemiantys veiksniai. Nors ir nėra jų itin daug: reikia išspręsti kapitalo, technologijų ir inovacijų, darbo jėgos pasiūlos (kiekybinės ir kokybinės), energijos ir žaliavų problemas. Palyginti su JAV ir Kinija mes dar labai daug kame atsiliekame.
Turime pripažinti, kad ES dėmesys atsinaujinančiai energetikai iki šiol neapėmė jos kainos konkurencingumo problemos. Praėjusią savaitę Donaldas Trumpas interviu metu pabrėžė vieną labai svarbų JAV ekonomikos sėkmės veiksnį – tai būtinybę užtikrinti konkurencingas energijos išteklių kainas. Prognozuojama, kad ir 2030 m. elektros kainos ES bus aukštesnės nei JAV ir Kinijoje. Žinoma, negali būti geriau ir kitų išteklių sektoriuose, nes mes esame grynieji dujų ir naftos importuotojai.
Darbo jėgos klausimas (net jei visi supranta ir pripažįsta, kad visa ES susiduria su visuomenės senėjimu, vartojimo mažėjimu), skaidri imigracijos strategija ir politika yra tabu ne tik Lietuvoje. Kai kurios šalys tai jau bando spręsti kurdamos paskatas dirbti ilgiau (nustatant ilgesnę darbo savaitę, kuriant paskatas dirbantiems ne visą darbo dieną dirbti ilgiau, perkvalifikuojanti, ilginant pensinį amžių ir t. t.). Jei šis klausimas dar kam nors nebado akių, vertėtų pasitikrinti regėjimą.
Kalbant apie pažangą ir technologijas, jų atsiradimui nepakanka į kuruojančios institucijos pavadinimą įterpti žodį „inovacijos“. Jos rasis ten, kur bus riziką toleruojanti aplinka (inovacijos visada susijusios su didesnė rizika), kur telksis inovavimo gebėjimai ir įgūdžiai. Be to, inovacijoms reikia kapitalo ir drąsos susitaikyti su nesėkme.
Jau antrus metus niekam nereikia aiškinti, kad kapitalo kaštai (palūkanų normos) visoje ES, bet ypač Lietuvoje, yra labai aukšti. Šiuo metu (šių metų pirmoje pusėje) paskolų įmonėms paklausa reikšmingai sumažėjusi (ypač ilgalaikių paskolų; reiškia mažėja ir ilgalaikės investicijos). Skolintis ES brangu (priklausomai nuo šalies), tačiau ir taikomi skolinimosi instrumentai negali užtikrinti reikiamo finansavimo, jei planuojamas stambus projektas. ES kapitalo rinka to padaryti šiandien tiesiog nepajėgi. Todėl vieninga kapitalo rinka ES būtina.
Galiausiai atsinaujinančios energetikos ir žaliosios transformacijos srityje esame kol kas didžia dalimi priklausomi nuo Kinijos malonės. ES didelę dalį sukuriamoje pridėtinėje vertėje sudaro įsigytos prekės iš Kinijos. Norom ar nenorom, savo ar kitų rankomis, laidojame ES saulės modulių gamybos sektorių. Daugiau nei pusę visų retų gamtinių išteklių, kurių reikia žaliajai transformacijai, ES įsigyja iš Kinijos. Šiuo metu ne tik Kinija, bet ir kitos retus išteklius eksportuojančios šalys įveda didesnę jų kontrolę.
Nebus lengvesnis ir prasidėjęs antras metų pusmetis – nepriklausomai, sumažins ECB palūkanų normas ar ne. Vis garsiau kalbama apie galimą Trumponomics principų taikymą: atsakomąsias JAV prekybos priemones nukreiptas prie Kiniją ir ES (tapęs JAV prezidentu D.Trumpas žada visoms importuojamoms prekėms taikyti 10 proc. importo muitus, o ES traktuoja taip pat kaip ir Kiniją).
Mažiau dūsaukime dėl kitų pasiekimų, bet greičiau spręskime savo pačių vidaus problemas. Susikaupkime ir atsigręžkime į savo ekonominių konkurencingumo pagrindų stiprinimą, fone šmėžuojant D.Trumpui ir Xi Jinpingui.
darbo jėgasenėjimasdarbo savaitė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.