Net poros metų neveikusiai bendrovei bankroto byla iškelta liepos 4-ąją įsigaliojusia Klaipėdos apygardos nutartimi – ja tenkintas „Sodros“ prašymas, kuriai bendrovė skolinga apie 80 tūkst. eurų valstybinio socialinio draudimo įmokų už darbuotojus.
Liepos 11-ąją krovinių gabenimo ir ekspedijavimo paslaugų įmonė Užimtumo tarnybai pranešė, kad atleidžia visus 140 darbuotojų, iš kurių 139 – vairuotojai.
Vairuotojai bėgo palikę mašinas
Pradėjus nagrinėti prašymą dėl bankroto, savo atsiliepimą teismui pateikusi „Lumifast“ nesutiko, kad jai būtų keliamas bankrotas. Savo poziciją ji motyvavo tuo, kad turi finansinių sunkumų ir problemų dėl bendrovės bei jos direktorės persekiojimo skleidžiant klaidinančią informaciją apie neva dideles skolas valstybei bei galimai padarytą nusikalstamą veiką.
Įmonės teigimu, būtent dėl tokios melagingos informacijos jos darbuotojai, išsigandę kad negaus atlyginimo, pradėjo užsienyje palikinėti mašinas kelyje, kol su jais nebus atsiskaityta, o verslo partneriai masiškai nustojo mokėti už suteiktas paslaugas.
„Lumifast“ teigimu, klieintai jai liko skolingi per 720 tūkst. eurų, o dėl vadovės ir bendrovės persekiojimo buvo kreiptasi į Klaipėdos policiją, tačiau ši atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.
Įmonė taip pat teigia, kad Klaipėdos apylinkės teisme taip pat nagrinėjama civilinė byla dėl nesąžiningos konkurencijos veiksmų nutraukimo ir žalos atlyginimo, bet ginčas dar neišnagrinėtas.
Teismo atstovė Monika Vismantė „Vakarų ekspresui“ patvirtino, kad ieškinį dėl nesąžiningos konkurencijos yra pateikusios Klaipėdos rajone ir Radviliškyje registruotos transporto paslaugų įmonės.
Savo problemų sąrašą „Lumifast“ papildė tuo, kad bendrovę sausį paliko vyriausioji buhalterė, o naujos nepavyksta rasti iki šiol. O dėl direktorės nėštumo ir jos nedarbingumo laikinai buvo apsunkintas vadovavimas bendrovei bei sutrikusi kontrolė.
Be to, konkurentams paraginus atlyginimų negaunančius darbuotojus dėl to kreiptis į darbo ginčų komisiją, tai vienu metu padarė daugiau nei 30 darbuotojų.
Teismo įmonės nemokumo administratoriumi paskirtas Antanas Radavičius „Vakarų ekspresui“ patvirtino, kad „Lumifast“ liko skolinga buvusiems darbuotojams, tačiau kiek – tikslių duomenų dar nėra.
„Kol kas nominalių duomenų neturiu“, – teigė jis.
Tuo metu Užimtumo tarnyba uždraudė bendrovei įdarbinti užsieniečius dėl Valstybinės darbo inspekcijos nustatyto nelegalaus darbo atvejo.
„Užimtumo tarnyba nurodytai įmonei panaikino visus išduotus galiojančius sprendimus dėl užsieniečio darbo atitikties Lietuvos darbo rinkos poreikiams. Priežastis – įsiteisėjusi nuobauda už leidimą dirbti nelegalų darbą“, – teigiama komentare.
Beturtė kompanija
Nepaisant visų bėdų „Lumifast“ laiko save perspektyvia įmone, teigiama teismo nutartyje.
„Atsakovė pareiškia, kad nėra nemoki. Bendrovė realiai pradėjo savo ūkinę veiklą tik 2023 metais, todėl jos metinė apyvarta apie 3 mln. eurų suma duoda pagrindą teigti, kad ši bendrovė turi komercinę ūkinę perspektyvą, o atgautos skolos bus panaudotos atsiskaityti su darbuotojais ir „Sodra“. Bendrovė yra gyvybinga, tai yra, vykdo ūkinę komercinę veiklą, leidžiančią jai veikti pelningai ir vykdyti savo prievoles ateityje, nes turi užsakymų“, – teigiama gegužės 24-osios nutartyje.
Vis dėlto teismas konstatavo, kad „Lumifast“ yra nemoki – skolų jai realiu turtu laikyti negalima, o viso turimo turto vertė siekė vos 400 eurų.
„Teismo vertinimu, aukščiau nurodytos aplinkybės sudaro pagrindą išvadai padaryti, kad atsakovė negali laiku vykdyti turtinių prievolių ir atsakovės įsipareigojimai viršija jos turto vertę, kas sudaro pagrindą konstatuoti jos nemokumą“, – skelbia nutartis.
Privalomų ataskaitų, atspindinčių realius veiklos rodiklius, bendrovė nepateikė nei pernai, nei šiemet.
Adresas – bute
Registrų centro duomenimis, 2022-ųjų lapkritį „Lumifast“ sostinėje įsteigė Vilniaus bendrovė, teikianti įmonių steigimo paslaugas, jai vadovauti netrukus paskirta Klaipėdos gyventoja, kuri kontroliavo beveik pusę įmonės akcijų, o likusias – užsienio pilietis.
Maždaug po mėnesio nuo įsteigimo bendrovės adresas pakeistas – ji įregistruota Mogiliovo gatvėje esančiame daugiabutyje, vėliau – kitos bendrovės patalpose Liepų gatvėje.
Vairuotojams darbo netrūksta
Įdarbinimo ir personalo atrankos įmonės „Biuro“, kuri veikia ir Klaipėdoje, vadovas Jurgis Kovas sako, kad transporto sektoriuje jaučiamas vairuotojų trūkumas, todėl atleistiems darbuotojams neturėtų būti sunku rasti kitą darbą.
„Transporto sektoriuje Lietuvoje yra įdarbinta apie 80 tūkstančių vairuotojų, tai 140-ies atleidimas viso sektoriaus kontekste nėra kažkoks žymus, o kadangi jaučiamas šių darbuotojų trūkumas, tai tikėtina, kad kitos sektoriaus įmonės labai lengvai „sugers“ šiuos vairuotojus“, – „Vakarų ekspresui“ sakė J. Kovas.
Anot jo, panašiais atvejais atleisti darbuotojai gauna kompensacijas ir neskuba ieškotis naujo darbo – ypač, jeigu buvo atleisti vasarą, rodo įmonės patirtis.
„Kiek mes esame susidūrę su masiniais atleidimais tarp darbininkiškų profesijų žmonių, tai jiems išmokamos išeitinės pašalpos. Pakankamai dažnas atvejis, kad darbuotojai netgi pasidžiaugia tokia situacija, nes turi kaip praleisti laisvą laiką, o ypač vasarą, ir pasirenka pabūti su šeima, laiko skirti kitiems savo poreikiams ir darbo paieškas atideda vėlesniam laikotarpiui – tokia yra bendra mūsų patirtis“, – J. Kovas.
Anot Užimtumo tarnybos, dalis atleistų įmonės darbuotojų jau dirba kitoje Klaipėdos transporto paslaugų įmonėje, o įstaiga yra pasirengusi padėti ir kitiems darbo „Lumifast“ netekusiems žmonėms.
„Turimomis žiniomis, „Lumifast“ administracijos darbuotojai jau turi kitas darbo vietas, perkelti į „Ftrans“. Artimiausiu metu įmonės vadovui bus išsiųsta informacija apie teikiamas Užimtumo tarnybos paslaugas, kuriomis galės pasinaudoti kiti atleisti darbuotojai“, – teigiama Tarnybos komentare „Vakarų ekspresui“.