Ž.Mauricas skaičiuoja, kad per šį laikotarpį maisto produktų kainos didėjo 48 proc., alkoholio kainos augo 29 proc., o tabako – 30 proc.
„Dar įdomiau yra tai, kad per pastaruosius 4 metus degtinė pabrango (21 proc.) net mažiau nei vanduo (22 proc), o degtinės įperkamumas Lietuvoje pasiekė visų laikų aukštumas t. y. už vieną vidutinį mėnesinį darbo užmokestį (1 333 eurus) Lietuvoje šiuo metu galima nusipirkti net 138 pusės litro talpos degtinės butelius (kainuojančius 9,63 euro) – tai yra du kartus daugiau nei 2010 metais ir tris kartus daugiau nei 2002 metais“, – pabrėžia ekonomistas.
Kaip aiškina jis, tai lėmė 2021–2023 m. infliacijos šuolis, smarkiai pakėlęs maisto produktų kainas. Vis tik akcizai taip sparčiai didinami nebuvo.
„Pavyzdžiui, akcizas degtinei per pastaruosius 4 metus išaugo vos 22 proc., o alui ir vynui – 33 proc. Kadangi akcizas sudaro ženklią dalį alkoholinių gėrimų kainos, bendras alkoholio kainų augimas tapo lėtesnis nei daugelio kitų maisto produktų pvz. pienas pabrango 66 proc., o degtinė – vos 21 proc.
Visgi, sustojęs maisto kainų augimas bei keliami alkoholio bei tabako akcizai artimiausiu metu turėtų sugrąžinti viską į savo vėžes“, – patikino Ž.Mauricas.