Tiesa, bendrovės pelnas per metus sumažėjo kone dešimteriopai – pernai jos grynasis pelnas buvo 387,8 tūkst. eurų, kai 2022-aisiais – beveik 3,6 mln. eurų, o 2021 ir 2020 metais – atitinkamai 2,1 ir 2,3 mln. eurų.
Praėjusiais metais smuko ir pardavimai – apyvarta siekė 38,2 mln. eurų, ji per metus sumažėjo 17 proc. (2022 m. – 46,1 mln. eurų).
Įmonė prastėjančius finansinius rodiklius sieja su mažėjančia produkcijos paklausa, kurią nulėmė lėtėjusi ekonomika Europoje ir neramumai pasaulyje.
„Dėl stagnuojančios ekonomikos Europoje ir vis mažiau stabilios geopolitinės situacijos juntamai sumažėjo produkcijos paklausa“, – nurodoma bendrovės metiniame pranešime.
Įdomu tai, kad pagamintos ir parduotos produkcijos kiekis pernai augo: bituminės stogo dangos gamyba padidėjo 28 proc. iki 8,2 mln. kvadratinių metrų, o parduota dešimtadaliu daugiau – 11 mln. kvadratinių metrų.
Tačiau pardavimai finansine išraiška mažėjo ir Lietuvoje, ir Europos Sąjungoje, ir kitose pasaulio šalyse.
Verslui, anot įmonės, trukdė Rusijos sukeltas karas Ukrainoje, dėl kurių išbalansuotos žaliavų ir energetikos kainos, taip pat Jemeno husių išpuoliai Sueco kanale, dėl kurių sutriko krovinių gabenimas laivais ir dėl to augo transportavimo kaštai.
„Mida LT“ šiemet tikisi augimo, numato investuoti į įrangos modernizavimą.
„Bendrovė ir per 2024 metus planuoja augti, ieškoti galimybių ir pasiūlyti rinkai naujų produktų, didinti gamybos ir pardavimų apimtis (...) Bendrovė planuoja atnaujinti ir modernizuoti dalį įrengimų“, – skelbia įmonė.
Jos pardavimai Europa neapsiriboja: pernai Gargžduose pagaminta bituminė stogo danga keliavo į Čilę, Meksiką, Indoneziją, Kolumbiją, Braziliją ir Jamaiką.
„Mida LT“ vienintelė akcininkė yra Rusijos įmonė „Zavod shinglas“, priklausanti „Technonicol“ grupei, kontroliuojamai Kipre registruotos bendrovės GIB-PPK.
Vokietijos vyriausybės finansuojama tarptautinė duomenų bazė „OpenSanctions“ skelbia, jog iš pastarosios bendrovės veiklos finansuojamas karas Ukrainoje.
„Bendrovė priklauso oligarchui arba oligarcho šeimos nariams, vykdo komercinę veiklą ekonomikos sektoriuose, iš kurių daug pajamų gauna Rusijos vyriausybė, inicijavusi karą Ukrainoje ir šios šalies gyventojų genocidą. Todėl ji yra atsakinga už materialinę ar finansinę paramą veiksmams, kurie kenkia Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei“, – rašoma apie GIB-PPK.
Taip pat teigiama, kad galutinis šios įmonės teikiamos naudos gavėjas yra Rusijos pilietis S.Kolesnikovas.
Žurnalo „Forbes“ duomenimis, jis valdo 50 proc. „Technonicol“ akcijų, 52 metų ruso turimas turtas vertinamas apie 1,2 mlrd. JAV dolerių. Britų „The Guardian“ šiemet skelbė, jog S.Kolesnikovo valdomos įmonės tiekė produkciją Rusijos kariuomenei bei šalies agresorės vykdomoms statyboms okupuotose Ukrainos teritorijose.
S.Kolesnikovui sankcijas taiko Ukraina ir Lenkija – kai pastarojoje buvo pritaikyti apribojimai, oligarchas pernai Rusijos leidiniui „Kommersant“ pareiškė, jog svarsto galimybes trauktis iš kitų valstybių, kuriose veikia „Technonicol“ grupės įmonės.
„Kiekvieną šalį nagrinėjame atskirai. Iš ten, kur vyrauja labai stiprios antirusiškos nuotaikos, kuriose bankai nenori dirbti su rusiškų šaknų turinčiomis įmonėmis, kurių vadovai nėra labai lojalūs, mes pasitraukiame. Pavyzdžiui, iš Škotijos mes išeiname. Vokietija ir Italija dar nėra antirusiškos retorikos priešakyje. Kol kas matome, kad mums ten leidžiama dirbti, todėl Vakarų Europoje jaučiamės tvirčiau“, – sakė S.Kolesnikovas.
Europos Sąjunga nei jam, nei „Technonicol“, nei GIB-PPK sankcijų netaiko, grupės įmonės taip pat veikia Vokietijoje ir Italijoje.
„Mida LT“ į „Vakarų ekspreso“ užklausą dėl komentaro apie tokias savininkų kalbas neatsakė. Gargžduose šiuo metu dirba 89 darbuotojai, jų atlyginimų vidurkis viršija 4,4 tūkst. eurų iki mokesčių, skelbia „Sodra“.