Seimo Biudžeto ir finansų komitetas siūlo 2,5 karto didesnį el. cigarečių skysčio akcizą, negu siūlė Vyriausybė

2024 m. birželio 17 d. 11:38
Ignas Dobrovolskas
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) svarstydamas siūlymus, numatytus Valstybės gynybos fondo projekte, nusprendė pritarti 2,5 karto didesniam elektroninių cigarečių skysčio akcizui, negu buvo numatyta Vyriausybės siūlyme.
Daugiau nuotraukų (1)
Konservatorius Vytautas Kernagis siūlė, kad akcizas 2025–2027 metais būtų didinamas po 150 proc. kasmet, kai Vyriausybė numatė 60 proc. didinimą kiekvienais metais. Balsų dauguma, BFK pritarė V. Kernagio siūlytam variantui.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė svarstant pasiūlymus tikino, kad Vyriausybė atsižvelgė į rinkos bei kaimyninių šalių akcizų pokyčius.
Jeigu parlamentas pritartų V. Kernagio siūlymui, el. cigarečių skysčio akcizas kitąmet didėtų iki 0,63 euro už mililitrą, 2026 metais – iki 1,56 euro, o 2027 metais – iki 3,91 euro. Kitiems parlamentarų siūlymams, susijusiems su akcizais įvairiems tabako gaminiams bei etilo ir silpnajam alkoholiui, BFK nepritarė.
 
Parlamento komitetas siūlo iš savivaldybėms tenkančios GPM dalies 2025 m., 85 mln. eurų skirti gynybai
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) siūlo, kad Valstybės gynybos fondui iš savivaldybėms tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies 2025 m. būtų skirti 85 mln. eurai, vietoje Vyriausybės pirminiame projekte numatytų 25 mln. eurų.
„Laisviečių“ Aušrinės Armonaitės ir Vytauto Mitalo registruotame pasiūlyme buvo numatyta, kad fonde būtų skirti 125 milijonai eurų lėšų nuo savivaldybių biudžetams tenkančios pastoviosios GPM dalies 2025 metams. Vis tik komitetas siūlymui pritarė iš dalies.
Kaip tikino finansų ministrė Gintarė Skaistė, BFK pritarus pokyčiais dėl akcizų didinimo išdėliojimo per dvejus metus, atsivėrė 60 mln. eurų skylė, kurią nuspręstą padengti iš savivaldybių biudžetams tenkančios GPM dalies. Anot jos, minėta suma, būtų skirta visiems Valstybės gynybos fondo poreikiams.
„Ne tik Civilinės saugos programai, bet ir visiems Valstybės gynybos fondo poreikiams. Kadangi atsivėrė 60 mln. eurų skylė dėl komiteto priimto sprendimo dėl akcizų išdėliojimo per dvejus metus, bet dar reikės sulaukti ir parlamento pritarimo. Bet kaip komitetas dabar pasiūlė, tai tie 60 mln. būtų bendriems poreikiams, o 25 mln. eurų kasmet – Civilinės saugos programos įgyvendinimui“, – parlamento BFK posėdžio metu aiškino G. Skaistė.
Seimo BFK – už pelno mokesčio tarifo didinimą vienu procentu
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) nusprendė palaikyti Vyriausybės siūlymą didinti bazinį pelno mokesčio tarifą vienu procento punktu – nuo 15 iki 16 proc. Numatoma, kad gautos lėšos būtų skirtos Valstybės gynybos fondui.
Vis tik BFK nepritarė socialdemokratų siūlymui pelno mokesčio tarifą didinti iki 18 proc.
Taip pat BFK svarstė „laisviečių“ Aušrinės Armonaitės ir Vytauto Mitalo siūlymą verslo liudijimų ribą susieti su kasmet kintančiu dydžiu. Jų manymu, tai galėtų būti 18 vidutinių darbo užmokesčių (VDU).
Komitetas siūlymui pritarė iš dalies ir nutarė palaikyti Vyriausybės pasiūlyta kompromisinį variantą bei siūlyti, kad fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu gali būti apmokestinamos 10 VDU per mokestinį laikotarpį neviršijančios individualios veiklos pajamos.
Valstybės gynybos fondas būtų skirtas kaupti valstybės piniginiams ištekliams, kuriais būtų užtikrintas itin skubių prioritetinių valstybės gynybinių pajėgumų ir civilinės saugos stiprinimo poreikių įgyvendinimas.
Ministrų kabinetas numato įsigyti divizijos lygmens karinio vieneto pajėgumui išvystyti reikalingą ginkluotę, techniką ir amuniciją, sukurti karinę infrastruktūrą, sukurti Vokietijos vadovaujamos NATO brigados infrastruktūrą, išvystyti kontrmobilumo priemones, skirtas kliūtims ir užtvarams priešo pajėgoms formuoti.
Taip pat finansuoti karinio mobilumo ir dvigubo naudojimo transporto, karinės infrastruktūros, reikalingos priimančiosios šalies paramai užtikrinti, pritaikymo ir sukūrimo projektus bei įgyvendinti Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme nurodytą programą, skirtą civilinės saugos stiprinimui ir plėtrai užtikrinti.
Valstybės gynybos fondo lėšas sudarytų laikinasis solidarumo įnašas už 2025 metų mokėjimo laikotarpį, fizinių ir juridinių asmenų, kitų organizacijų ir jų padalinių savanoriškos įmokos, 1,9 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš surinkto pelno mokesčio 2025 metais, 6 procentai – 2026 ir vėlesniais metais.
Taip pat numatoma gauti 6,5 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš akcizų 2025 metais, 6,6 procento – 2026 metais, 6,9 procento – 2027 ir vėlesniais metais. 0,2 procento pajamų būtų gauta iš surinkto gyventojų pajamų mokesčio 2026 ir vėlesniais metais į konsoliduotuosius valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus, 0,3 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš surinkto gyventojų pajamų mokesčio 2025 metais, 0,5 procento – 2026 ir vėlesniais metais.
25 milijonai eurų fonde numatyti iš valstybės biudžeto pajamų, gautų iš gyventojų pajamų mokesčio, ta pačia suma sumažinus savivaldybių biudžetams tenkančią pastoviąją gyventojų pajamų mokesčio dalį, apskaičiuotą rengiant Lietuvos 2025–2027 metų biudžeto patvirtinimo įstatymo projektą.
Numatoma, kad įstatymas jį priėmus įsigaliotų 2024 m. spalio 1 d.
ELTA primena, kad Finansų ministerija siūlo papildomas lėšas gynybai surinkti pratęsiant bankų solidarumo mokestį, didinant pelno mokesčio tarifą 1 proc. punktu, pakeliant akcizus ir įvedant mokestį daliai draudimo sutarčių. Šios priemonės leistų jau 2025 m. į gynybos fondą surinkti 297,8 mln. eurų, o 2026 m. – 421,2 mln. eurų.
Dar metams pratęsus bankų solidarumo mokestį, jis 2025 m. atneštų 60 mln. eurų.
Akcizų didinimas apimtų alkoholį ir tabaką bei 6 centų saugumo dedamąją visam kurui.
Tarp siūlymų – ir Saugumo įnašo koncepcija, t.y. 10 proc. įnašas draudimo sutartims išskyrus gyvybės draudimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.