Būsto įperkamumas Lietuvoje – žemumose: norinčių pirkti būstą – keliskart daugiau nei galinčių tą padaryti

2024 m. gegužės 31 d. 12:57
Ignas Dobrovolskas
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius pritaria dalies ekonomistų mintims, kad šiuo metu būsto įperkamumas šalyje yra itin žemas. Anot jo, šiuo metu yra ženkliai daugiau žmonių norinčių pirkti būstą negu galinčių tai padaryti.
Daugiau nuotraukų (1)
„Plėtotojai, kurie veikia labiau būsto segmente, natūralu, laukia sugrįžtančių pirkėjų. Šiuo metu, jeigu kalbėsime apie didžiųjų miestų rinką, naujai statomų būstų pardavimai yra kritę 50 proc. nuo to, ką turėdavome normaliais laikais. Tarkime, 2018–2019 m.“ – laidoje „ELTA kampas“ kalbėjo M. Statulevičius.
„Norinčių įsigyti būstą žmonių yra daugiau negu galinčių dabar tai padaryti. Paskolos yra pabrangusios, (...) artimiausiu metu tikimės pokyčių, turbūt kitą savaitę“, – pažymėjo jis.
Anot M. Statulevičiaus, tokią situaciją lėmė pakilę statybų kaštai, pagausėjęs reikalavimų iš valstybės pusės skaičius. Nepaisant to, būsto įperkamumas artimiausiu metu turėtų gerėti.
„Buvo pakilę statybų kaštai, dėl to kai kurie plėtotojai persvarstė savo projektus, pervertino, yra padaugėję reikalavimų iš valstybės, kokybei, infrastruktūrai, mokestinė politika yra pasikeitusi paskutinius kelis metus. Todėl pats produktas, kurį atnešame į rinką, yra pabrangęs“, – teigė LNTPA prezidentas.
„Todėl žmonės, kurie nori pirkti būstą, yra paėmę pauzę. Norinčių pirkti yra kelis kartus daugiau negu galinčių tai padaryti, bet tikimės, kad įperkamumas gerės artimiausiu metu“, – sakė jis.
Tuo metu „Šiaulių banko“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė tikino, kad Europos Centrinis Bankas (ECB) jau kitą savaitę turėtų pradėti mažinti palūkanų normas ir tai gali padaryti teigiamą impulsą situacijai rinkoje.
„Kai kurie ekonomistai pernai sakė, kad jau pavasarį sulauksime palūkanų normų karpymo, bet prognozės neišsipildė, ECB delsia, bet jau kitą savaitę (...) palūkanų normų karpymas turėtų prasidėti“, – aiškino I. Genytė-Pikčienė.
„Tas natūralu, kad paveiks ne tik sentimentą, nes gyventojams labai svarbu matyti tolesnę palūkanų normų raidos trajektoriją. ECB tiek indikacijos, tiek retorika, tuos sentimentus ir lūkesčius kaitina“, – tikino ji.
Galiausiai Nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada pažymėjo, kad šiuo metu potencialūs pirkėjai ne tik laukia geresnių žinių iš ECB, bet ir teigiamų naujienų karo fronte Ukrainoje, tad priimti sprendimų jie neskuba.
„Pirkėjų pusėje vyksta suspaudžiama spyruoklė. Paklausa yra, pirkėjai vaikšto, dairosi, bet jų noras pirkti ir sprendimų priėmimai nerealizuojami. Jie dairosi, laukia gerų žinių iš ECB, gal karo fronte geresnių žinių, yra bendras laukimo, sprendimų atidėjimo metas ir dėl to matome, kad statytojai gerina pasiūlymus ir įsigijimo sąlygas, ir pardavėjai, kurie nori greičiau parduoti“, – teigė M. Čiulada.
„Anksčiau darydavo mažai nuolaidų arba jų visai nedarydavo, o dabar linkę sėsti prie stalo ir šnekėtis“, – akcentavo jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.