Seimo opozicija nepritaria galimiems gynybos finansavimo būdams: dėl vieno nuomonės išsiskyrė ypač

2024 m. gegužės 21 d. 14:03
Ūla Klimaševska
Seimo opozicinės frakcijos ketina palaikyti tik dalį Finansų ministerijos teikiamų siūlymų karšto apsaugai finansuoti.
Daugiau nuotraukų (4)
Visgi, jos teigia matančios galimybę toliau diskutuoti su valdančiaisiais, kad konkretūs sprendimai dėl gynybos išlaidų būtų priimti dar pavasario sesijoje.
„Valstiečiai“ pritars tik tiems siūlymams, kuriuos patys teikė anksčiau
„Valstiečių“ frakcijos Seime atstovas Dainius Gaižauskas sako, kad partija pritars tik tiems į paketą įtrauktiems siūlymams, kuriuos jie patys teikė anksčiau – gynybos obligacijų išleidimui ir laikinojo bankų solidarumo įnašo pratęsimui iki 2026 metų.
„Mes (siūlėme – ELTA) skolintis iš gyventojų, kalbėdavome apie obligacijas. (...) Turime patirties, kai neseniai valstybė išleido obligacijas ir žmonės labai noriai investavo savo pinigėlius. O antras (siūlymas – ELTA) yra apie bankų solidarumo mokesčių pratęsimą. Tai buvo siūloma ir paskutinio susitikimo su premjere metu, bet premjerė „gulė kryžiumi“, sakydama, kad jokiu būdu mes neturėsime pinigų“, – žurnalistams Seime antradienį sakė D. Gaižauskas.
„Valstiečių“ atstovas taip pat pabrėžė partijos jau anksčiau išsakytą poziciją, kad gynybos finansavimui pinigų galima rasti perskirstant surenkamas lėšas, o ne didinant ar įvedant naujus mokesčius.
Todėl, jo teigimu, frakcija nepritars Finansų ministerijos siūlymams kelti pelno mokestį.
„Kai skirstomas biudžetas, atriekiame tuos 3 proc. (nuo BVP – ELTA), dėl kurių sutariame, gynybos biudžetui, o visus kitus trūkumus žiūrime, iš kur gauti (...). Šiai dienai gynybos tema praktiškai yra priedanga užkaišyti biudžeto skylėms ir priešinti gynybą su kitomis sritimis, tai yra tikrai blogas dalykas, kurį daro dabartinė valdančioji dauguma“, – akcentavo jis.
„Tikrai nepritarsime nei vienam mokesčiui“, – tvirtino D. Gaižauskas.
R. Budbergytė: akcizų didinimas yra vartojimo mokestis, kuriam nepritarsime
Savo ruožtu kitos opozicinės socialdemokratų frakcijos narė Rasa Budbergytė džiaugėsi, kad Finansų ministerija atsižvelgė į partijos siūlymus nedidinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo bei kelti pelno mokestį ir pratęsti solidarumo įnašą bankams.
Tačiau, kaip pabrėžė socialdemokratė, frakcija nepritars siūlymui kelti akcizus alkoholiui ir tabakui, taip pat benzinui, dyzelinui, žaliajam ūkininkų dyzelinui.
Be to, R. Budbergytė teigė, kad partija nepalaikys ir savivaldybėms tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies perskirstymo.
„(Akcizai – ELTA) irgi yra vartojimo mokestis. (...) Manau Seime šis siūlymas nesulauks mūsų palaikymo. (...) Bet labai džiaugiuosi, kad Vyriausybė kažkiek išgirdo, apie ką kalba socialdemokratai ir kita opozicija ir teikia tokius subalansuotus pasiūlymus“, – akcentavo socialdemokratė.
Anot jos, siūlymai didinti akcizus tabakui ir alkoholiui nebūtų veiksmingi, mat gyventojai šiuos gaminius dažnai perka ne Lietuvos parduotuvėse, bet įsigyja iš Baltarusijos atvežamą kontrabandą.
Dėl to politikė ragina toliau ieškoti kitų gynybos finansavimo šaltinių.
„Aš nemanau, kad tai yra tinkamas laikas įvesti tokį mokestį. (...) Šiuo metu manau, kad visuomenė pasišiaušusiai į tai žiūrėtų, netgi galvodama apie tai, kad tie pinigai būtų skirti gynybai. (...) Mūsų rinkėjas tikriausiai skersai žiūrėtų į mus ir mes vis dėlto į rinkėjo nuomonę turime atsižvelgti“, – sakė R. Budbergytė.
Vis dėlto politikė tikisi, kad patobulinus siūlymus sprendimas dėl konkrečių gynybos finansavimo šaltinių bus surastas dar pavasario sesijoje, kad ši užduotis netektų naujajai Vyriausybei po Seimo rinkimų rudenį.
S. Skvernelis: pelno mokestis turėtų būti didesnis
Tuo metu Demokratų „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis ministerijos siūlymuose teigė pasigendantis didesnio stambiojo verslo apmokestinimo.
„Pelno mokesčio, kalbant apie stambų verslą, apmokestinimas yra nepakankamas 1 proc. Akcizams mes galime pritarti tiems, kurie yra susiję su žalingais įpročiais ir vartojimu, bet negalėsime pritarti kuro (akcizui – ELTA), nes tai yra tiesiogiai susiję su paslaugų ir produktų galutine kaina“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Vertindamas siūlymus didinti draudimo mokesčius, politikas pabrėžė, kad ši finansinė našta gali smarkiai paveikti pažeidžiamus gyventojus, todėl „demokratų“ frakcija greičiausiai jiems nepritartų.
Taip pat, politiko teigimu, ar galutiniai siūlymai bus suderinti ir priimti dar pavasario sesijoje, priklausys nuo valdančiųjų partijų lyderystės.
ELTA primena, kad Finansų ministerija siūlo metams pratęsti bankų solidarumo įnašą vienu procentu padidinti pelno mokesčio tarifą (iki 16 proc.), padidinti mažų įmonių lengvatinis tarifą vienu procentu (iki 6 proc.), atsisakyti pelno mokesčio specialių režimų draudimo, sveikatos sektoriams, automobilių atskaitos ribojimui susietam su žalumu.
Numatyta taip pat priimti su verslo liudijimais susijusius Vyriausybės siūlytus reguliavimo pakeitimus, 6 centais padidinti akcizus visų rūšių kurui bei įvesti saugumo įnašo 10 proc. koncepciją draudimo sektoriui, kuris nebūtų taikomas gyvybės draudimui ir fizinių asmenų civilinės atsakomybės draudimui.
gynybos finansavimasSeimasopozicija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.