Vyriausybė pritarė siūlymui ESO duomenų platforma leisti naudotis šilumos bei gamtinių dujų rinkos dalyviams

Ministrų kabinetas penktadienį pritarė siūlymui išplėsti „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenų mainų platformos naudojimą ne tik elektros, tačiau ir šilumos bei gamtinių dujų rinkos dalyviams. Taip pat, anot siūlymus rengusios Energetikos ministerijos, keitimai geriau užtikrins vartotojų interesus, bus lanksčiau perskaičiuojamos kainos energijos rinkoje.

Ministrų kabinetas penktadienį pritarė siūlymui išplėsti „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenų mainų platformos naudojimą.<br>D.Umbraso nuotr.
Ministrų kabinetas penktadienį pritarė siūlymui išplėsti „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenų mainų platformos naudojimą.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ūla Klimaševska

May 3, 2024, 10:22 AM, atnaujinta May 3, 2024, 10:24 AM

Ši Energetikos ministerijos pažyma yra parengta Seime keičiant Energetikos, Gamtinių dujų bei Elektros energetikos įstatymus.

Šiuo metu ESO sukurtoje duomenų mainų platformoje (angl. Data Hub) administruojami visi mažmeninės elektros energijos rinkos procesai, tiekėjai sudaro sutartis su klientais.

Planuojama, kad, reglamentavus platformos naudojimą, ja galės naudotis ir su energetiniu efektyvumu susijusias paslaugas teikiantys subjektai, pastatų administratoriai, elektromobilių tinklo valdytojai, kainų palyginimo sistemų kūrėjai, konsultantai ir kiti elektros rinkos dalyviai.

Taip pat pakeitimais siekiama sudaryti sąlygas duomenų platforma naudotis ir kitų energetinių sektorių, pavyzdžiui, centralizuoto šilumos bei gamtinių dujų tiekimo rinkos dalyviams ir vartotojams.

Taip pat Vyriausybė pritarė siekiui reglamentuoti apmokėti išlaidas, kai yra perkeliami ar rekonstruojami valstybinės reikšmės ar geležinkelio kelių juostoje esantys skirstomieji tinklai. Tai, anot Ministrų kabineto, priklausytų nuo tinklų įrengimo laikotarpio. Jeigu jie įrengti daugiau nei prieš 5 metus, perkelti juos operatorius turėtų savo lėšomis, o jeigu mažiau, norintis tinklus rekonstruoti ar perkelti asmuo tai turėtų padengti savo lėšomis.

Be to, Ministrų kabinetas pritarė siūlymui, mažėjant kainoms rinkose, leisti energetikos įmonėms buitiniams vartotojams energijos produktų kainas ir tarifus nustatyti dažniau nei kas 6 kalendorinius mėnesius.

Taip pat numatoma, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) galės vienašališkai perskaičiuoti kainas ir tarifus buitiniams vartotojams, jeigu energetikos įmonės šio pasiūlymo reguliuotojui nepateiks pačios.

Be to, suteikiama galimybė Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalo operatoriui ar kitoms gamtinių dujų įmonėms, kurios vykdo Lietuvos energetikos sistemai reikšmingus projektus ir dėl to patiria finansinių rizikų, naudotis rinkoje prieinamomis finansinėmis apsidraudimo priemonėmis.

Anot Energetikos ministerijos, šiais siūlymais siekiama sudaryti sąlygas Lietuvoje vystyti išmanią ir darnią elektros energetikos sistemą. Taip pat, anot ministerijos, norint geriau užtikrinti vartotojų interesus, sudaromos galimybės greičiau reaguoti į mažėjančias energijos kainas rinkose, o reguliuotojas gali lanksčiau vartotojams perskaičiuoti kainas ir tarifus.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.