Nuskambėjo siūlymas išmontuoti uždarytas Lietuvos elektrines – taip atsarginėmis dalimis padėtų Ukrainai

2024 m. balandžio 8 d. 18:09
Lietuvos energetikos ministerija pasiūlė išmontuoti uždarytas šalies elektrines ir aprūpinti Ukrainą atsarginėmis dalimis, reikalingomis sugadintai energetikos infrastruktūrai remontuoti. Kaip skelbia naujienų portalas „The Kyiv Independent“, tokią idėją energetikos ministras Dainius Kreivys pasiūlė pokalbio metu su Ukrainos energetikos ministru Hermanu Haluščenko.
Daugiau nuotraukų (5)
„Kalbėjausi su Lietuvos energetikos ministru. Jie pasiūlė panaudoti jų šilumines elektrines, kurios yra uždarytos. Panaudoti jas kaip donorus, tai yra, pasiūlė galimybę išmontuoti ir gauti mums reikalingų atsarginių dalių“, – per nacionalinę televiziją balandžio 7 d. kalbėjo Ukrainos energetikos ministras.
Politikas pridūrė, kad geriausia Ukrainos kritinės energetikos infrastruktūros gynyba vis dar yra aprūpinti Ukrainą tinkamomis oro gynybos sistemomis.
Teigiama, kad toks Lietuvos pasiūlymas – atsakas į Ukrainos ministro pirmininko Deniso Šmyhalio raginimus posovietinėms Vakarų sąjungininkėms suteikti atsarginių dalių elektrinėms. „Mums labai padėtų, jei turėtume atsarginių dalių, kad galėtume atkurti nukentėjusius elektrinės blokus ir sugrąžinti kai kurių elektrinių pajėgumus į darbą“, – viename interviu Estijos leidiniui sakė jis.
Portalas lrytas.lt dėl šių idėjų patikslinimo kreipėsi į Energetikos ministeriją. Jos atstovai atkreipė dėmesį, kad nuo Rusijos sukelto karo pradžios Lietuvos energetikos įmonės rėmė kolegas Ukrainoje. „Matome, kad viso karo metu energetiniai objektai tapo šalies agresorės raketų ir dronų taikiniais, paliekant vietos gyventojus be elektros, šilumos, vandens“, – minima komentare.
„Lietuvos ir Ukrainos energetikai (įvairiais lygiais – nuo politikų iki ekspertų) tęsia intensyvų bendradarbiavimą atstatant kariaujančios šalies energetinę infrastruktūrą. Šiuo metu mūsų šalyje lankosi kariaujančios šalies energetikos specialistų grupė. Tai – antras jų vizitas Lietuvoje. Per tokius susitikimus aptariamas poreikis, o vėliau bus derinamos galimybės perduoti, sprendžiami transportavimo ir kiti klausimai“, – dėsto atstovai.
Akcentuojama, kad tiek anksčiau buvusios paramos priemonės, tiek planuojamos paramos projektai vykdomi nesukeliant rizikos vartotojams Lietuvoje dėl elektros ar šilumos tiekimo. Ukrainai perduodamos tik nenaudojamos priemonės.
„Pavyzdžiui, Ukrainos ekspertai lankysis Vilniaus trečiojoje termofikacinėje elektrinėje (TE-3), kuri nuo 2016 m. nebenaudojama elektros ir šilumos energijos gamybai, o 2022 m. buvo nutraukta TE-3 blokų eksploatacija“, – teigia ministerija.
Dėl pastarosiomis savaitėmis Rusijos vykdomų intensyvesnių išpuolių prieš Ukrainos svarbią infrastruktūrą Ukrainos ministro pirmininko skaičiavimais, buvo sunaikinta apie 80 proc. Ukrainos šilumos energijos gamybos įrenginių.
Kovo pabaigoje Rusija surengė didžiausią ataką prieš šalies energetikos infrastruktūrą nuo visos invazijos pradžios. Kaip praneša „The Kyiv Independent“, apie 1,5 mln. ukrainiečių liko be elektros energijos.
Po savaitės valstybinė energetikos bendrovė „Centrenergo“ skelbė, kad per neseniai surengtą plataus masto puolimą Rusijos kariai sunaikino Charkivo srityje esančią Zmiivo šiluminę elektrinę. Tuomet Charkivo meras Ihoris Terechovas teigė, kad išpuoliai sunaikino „beveik visą“ svarbią regiono energetikos infrastruktūrą.
Nuo 2022 m. Lietuva Ukrainai paremti skyrė 1,54 proc. savo bendrojo vidaus produkto, rodo Kylio instituto „Ukraine Support Tracker“ duomenys.
Energetikos ministerija skaičiuoja, kad iki šiol Lietuvos bendra šalies parama (generatoriai, transformatoriai ir kt.) Ukrainos energetikos sektoriui jau viršija 13,4 mln. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.