Po darbo – į pirtį
Kaip pasakojo Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė dr. Agnė Vaitkuvienė, ji pati su kolegėmis aplankė ne vieną sodybą, mat jų sudėliotas planas buvo vienoje sodyboje dirbti savaitę, o tuomet keliauti į kitą. Kaip pasakojo Agnė, per kelis mėnesius aplankė įvairių kaimo turizmo sodybų, namelių prie ežero. Kadangi tikslas buvo dirbti, o po darbo ilsėtis, vienas svarbiausių pageidavimų buvo – nepriekaištingas interneto ryšys. Daugumoje, kad ir atokių sodybų, problemų su interneto ryšiu tikrai nekilo.
„Derinti darbą ir poilsį kaimo turizmo sodybose tikrai patiko, ypač – pakeisti aplinką, pažinti vietovę. Jautėme daugiau motyvacijos, mums kilo daugiau idėjų – nauja vieta tikrai prisidėjo prie efektyvesnio darbo. Pasibaigus darbo dienai, būdavo smagu tiesiog sėdėti sodybos terasoje ir gerti arbatą, taip pat labai pamėgome pirtį – ją išbandėme praktiškai visose sodybose, kur tik ji buvo. Pirtis – puikus būdas atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos. Ne blogiau atpalaiduoja aktyvus poilsis, grynas oras. Daugelis sodybų įsikūrusios nacionaliniuose parkuose, kur įrengti pėsčiųjų takai, nuostabi gamta. Taigi po darbo, iki vakarienės, įveikdavome nemažai kilometrų“, – pasakojo A. Vaitkuvienė.
Iš aplankytų sodybų bene didžiausią įspūdį Agnei paliko etnografinė kaimo turizmo sodyba, įsikūrusi Kazlų Rūdos miškuose – „Gervių giesmė“. Joje svečiams įrengti tradiciniai mediniai nameliai, po darbo dienos šeimininkai kviečia susipažinti su senosios pirties lankymo tradicijomis ir papročiais – sodyboje įrengta baltiška pirtis.
Kita sužavėjusi sodyba – „Kliukai“ Molėtų rajone, kur svečiams įrengti nedideli, jaukūs ir patogūs nameliai. Pasak Agnės, jai darbostogų metu teko skubėti į Vilnių, tačiau pasiekti sostinę ir grįžti atgal į Molėtus nebuvo sudėtinga, kelionė ilgai neužtruko – Molėtai nuo sostinės nutolę vos keliasdešimt kilometrų.
Atrado žvejybą
„Įlankos“ sodyboje, Molėtų raj., svečiai gali ne tik dirbti, bet po darbo mėgautis vandens malonumais – išsinuomoti motorinį laivelį ir plaukti žvejoti. Nors niekada iki tol nežvejojo, sodybos šeimininko įkalbėta pabandyti, nepasigailėjo – atrado puikų būdą atsipalaiduoti po sunkios darbo savaitės.
„Iki šiol kartą per mėnesį strateginę sesiją, susirinkimą ar intensyvesnę darbo savaitę organizuojame vienoje iš kaimo turizmo sodybų. Pastebėjome, jog net darbo susirinkimai gamtoje – gerokai efektyvesni. Kolegos skuba užbaigti darbus, o tuomet žino – laukia tradiciniai patiekalai arba pramogos sodyboje. Tai išties motyvuoja dirbti efektyviai ir greitai“, – kalbėjo Agnė.
Veiklos turi ir vaikams
Darbostogos kaimo turizmo sodybose iki šiol ypač populiarios tarp šeimų. Vaikų atostogų metu jos į sodybas atvažiuoja visai savaitei: dalį laiko tėvai skiria darbui nuotoliu, o vaikai saugiai žaidžia gamtoje. Kol tėvai dirba, sodybų šeimininkai pasiūlo įvairių pramogų vaikams: edukacinių pamokų, pavyzdžiui, moko kulinarijos, supažindina su ūkiu ar žirgais, žygių, žaidimų gamtoje, vandens pramogų. Beje, šeimų ypač mėgstamos sodybos – netoli didžiųjų miestų.
Darbo dienomis sodybos nuomos kainos kur kas žemesnės nei savaitgaliais, todėl, pašnekovės žodžiais, galintys dirbti nuotoliu, tikrai turėtų išbandyti darbostogas vienoje kaimo turizmo sodybų.
Tiems, kas ieško išskirtinės vietos darbostogoms gamtoje – Lietuvoje netrūksta namelių medžiuose, ant vandens, miške ar po atviru dangumi. Galima dirbti kupole, vigvame, jurtose ar net traukinio vagone. O darbo dienai pasibaigus – laukia kubilas, žygiai, sportas, degustacijos, vandens pramogos ar, tiesiog, tikra ramybė gamtoje.