Įsirengti saulės elektrines nuo šiol galės ir šie vartotojai – ragina atkreipti dėmesį į svarbią detalę

2024 m. kovo 19 d. 09:00
Gyventojams sparčiai graibstant kvietimus saulės elektrinėms įsirengti, Lietuvos energetikos agentūra (LEA) teikti paraiškas praėjusią savaitę pakvietė ir kitas tikslines grupes – ūkininkus, mažas ir labai mažas įmones, atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) bendrijas bei piliečių energetikos bendrijas (PEB). Tačiau planuojantiems dalyvauti konkurse patariama nepraleisti pro akis itin reikšmingo niuanso.
Daugiau nuotraukų (4)
Ketina išdalinti solidžią sumą
Didžioji dalis planuojamos paskirstyti paramos, kuri siekia 62,7 mln. eurų, kaip teigia įmonės „SoliTek“ pardavimų vadovė Baltijos šalims Sandra Garšanikovienė, bus paskirta ūkininkams, mažoms ir labai mažoms įmonėms. Šiems pareiškėjams ketinama išdalinti beveik 55 mln. eurų – tai reiškia, kad kompensacijos suma siektų apie 375 eurus už įrengtą kW.
Tuo metu planuojantiems tapti AEI bendrijomis ar įgauti PEB statusą, bus paskirstyti likę 7,7 mln. eurų. Šiai pareiškėjų grupei skiriamos paramos dydis siektų maždaug 483 eurus už kW.
„Tai yra tikrai pakankamai didelė parama, turint omeny dabartines saulės elektrinių įrengimo kainas. Šiuo metu mažesnių, maždaug iki 10 kW galios, saulės elektrinių įrengimo kainos svyruoja nuo 600 eurų už kW iki 800 eurų už kW.
Kai kalbame apie didesnius projektus, būtent iki 500 kW galios, tokiu atveju elektrinės įrengimo kaina santykinai pinga. Jei kompensacija siekia 375 eurus už kW, tai ši suma sudarytų 50 proc. ir daugiau visos projekto kainos. O kai paramos dydis yra 483 eurai už kW, tai suma siekia 60 proc. ir daugiau“, – paskaičiavo S.Garšanikovienė.
Pasak pašnekovės, paramos dydį galima laikyti pakankamai solidžiu ir atsižvelgiant į tai, jog Lietuvoje šiuo metu nėra itin daug AEI bendrijų – jų esą suskaičiuojami vienetai.
„Ši parama netgi viršija tą, kurią iki šiol gaudavo fiziniai asmenys, nors šiame segmente paklausa yra tikrai didelė. Kyla klausimas, ar parama bus efektyviai pasinaudota“, – svarstė specialistė.
Kas ir kokio finansavimo gali tikėtis:
  • labai mažos ir mažos įmonės (LMMĮ), registruotos ne trumpiau nei 1 metus iki paraiškos pateikimo – 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos;
  • ūkininkai, atitinkantys LMMĮ statusą, kurių ūkiai iki paraiškos pateikimo ne trumpiau nei 1 metus įregistruoti Ūkininkų ūkių registre – 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos. Parama saulės elektrinėms ūkininkams;
  • atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos (AIEB), kai dalininkais nėra vidutinės įmonės – 45 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos, o jei nors vienas dalininkas yra labai maža ar maža įmonė arba šį statusą atitinkantis ūkininkas, – 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos;
  • piliečių energetikos bendrijos (PEB), kai dalininkais nėra vidutinės ir (ar) didelės įmonės – 45 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos, o jei nors vienas dalininkas yra labai maža ar maža įmonė arba šį statusą atitinkantis ūkininkas, – 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos;
  • pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, siekiantys įgyti AIEB ar PEB statusą, kurių steigimo dokumentuose nustatytas tikslas – teikti aplinkos, ekonominę, arba socialinę visuomeninę naudą savo dalyviams – 45 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos, o jei nors vienas dalininkas yra labai maža ar maža įmonė arba šį statusą atitinkantis ūkininkas, – 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos.
Kam parama itin naudinga ir ką būtina žinoti
Galvojantiems apie šią paramą svarbu atkreipti dėmesį į esminį faktorių, kuris ir gali nulemti galutinį apsisprendimą dėl paraiškos teikimo.
„Kandidatuoti gali ir gamintojai, ir gaminantys vartotojai. Tačiau gaminantys vartotojai tai gali daryti su sąlyga, kad leistinoji generuoti į tinklą galia yra lygi nuliui. Taigi gaminančio vartotojo statusą kandidatai gali turėti, bet iš to statuso naudos jiems nėra. Energija, kuri bus pagaminta saulės elektrinėse, turėtų būti sunaudota iškart“, – dėmesį atkreipė S.Garšanikovienė.
Pasak „SoliTek“ pardavimų vadovės Baltijos šalims, ketinantiems statyti saulės elektrinę turėtų būti aišku, jog šis LEA projektas nenumato galimybės perteklinę energiją tiekti į tinklą ir ją panaudoti tada, kai tam bus poreikis.
„Į mus jau kreipėsi potencialūs klientai ir pareiškėjai, kurie iš elektros skirstymo operatoriaus (ESO) yra gavę sąlygas tapti gaminančiais vartotojais. Sąlygose nurodytą konkretų kilovatų skaičių, norint pretenduoti į paramą, šie klientai ESO turėtų paprašyti pakeisti nuliu.
Apie šį aspektą turbūt tikrai nebus per daug komunikuojama, o daugelis galimų kandidatų, su kuriais jau teko susidurti, išgirdę apie tokias sąlygas praranda motyvaciją pasinaudoti parama“, – teigė pašnekovė.
Potencialiems kandidatams taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, ar elektrinės prijungimo prie elektros energijos skirstomųjų tinklų sąlygos jų vardu ESO buvo išduotos ir galiojo iki šių metų sausio 1 dienos.
„Tokiems vartotojams yra paskata įsirengti saulės elektrinę be šios paramos, nes jiems dar galioja apskaitos sistema kilovatvalandėmis (angl. net-metering)“, – sakė S.Garšanikovienė.
Vis dėlto yra vartotojų, kuriems tokios paramos sąlygos gali būti itin palankios. Tai – daug elektros suvartojantys juridiniai asmenys, kurie beveik visą elektros energiją sunaudoja tuo metu, kai ši yra pagaminama.
Vienu iš pavyzdžių specialistė įvardija ūkininkus – esą pastariesiems toks principas būtų itin aktualus grūdų džiovinimo sezono metu.
Tai reikia atlikti prieš teikiant paraišką
Paskelbus apie kvietimą teikti paraišką, anot LEA Komunikacijos vadovės Vidos Danilevičiūtės Černiauskienės, per keletą dienų gauta virš 60 paraiškų. Palyginimui, Aplinkos projektų valdymo agentūrai šių metų vasario pabaigoje paskelbus apie kvietimą teikti paraiškas gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, per kiek daugiau nei valandą buvo gauta virš 4 tūkst. paraiškų.
V.Danilevičiūtė Černiauskienė atkreipia dėmesį, kad teikti paraiškas agentūros paskelbtam kvietimui kandidatai gali iki šių metų rugsėjo 6 d. Šiuo metu LEA dar neįžvelgia rizikos, jog nebus pakankamai norinčiųjų.
Priduriama, jog dėl galimybių pagamintą elektros energiją atiduoti į tinklą ar ją parduoti, pareiškėjas turi kreiptis į ESO ir konsultuotis su juo dar iki paraiškos pateikimo LEA.
„Jau kreipiantis paramos, kartu su paraiška pareiškėjas turi pateikti jo vardu ESO išduotas elektrinės prijungimo prie elektros energijos skirstomųjų tinklų sąlygas gamintojui ar gaminančiam vartotojui. Šis reikalavimas yra nustatytas kvietimuose teikti paraiškas, kurie skelbiami viešai“, – teigė agentūros atstovė.
Tiesa, reikalavimai saulės elektrinės statytojo pasirinkimui kvietime nėra nustatyti.
„Pareiškėjai, įsirengdami saulės elektrines, turi vadovautis ir kitais bendraisiais teisės aktais, kaip, pavyzdžiui, perkančiosios organizacijos privalo vadovautis Viešųjų pirkimų įstatymu ir pan.“, – priminė V.Danilevičiūtė Černiauskienė.
Atmintinę, kurioje pateikiama esminė informacija, žinotina teikiant paraišką, galima rasti čia.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.