Vilniaus Konarskio turgelyje nuo pat ryto gausu vyrų, kurie nešini gėlių glėbiais skuba sveikinti moterų.
Vienas kalbintas praeivis teigė, kad ruošiasi sveikinti draugę, kiti – ne tik mamą, žmoną ar kolegę, bet ir meilužes.
„Labai labai daug gėlių turiu nupirkti.... Na, meilužėms, visoms moterims, kurias pažinojau, kurias dar pažinsiu. O ką jūs galvojat, vien tik mamai? Mamos diena dar bus“, – mintimis dalijosi „Lietuvos ryto“ televizijos kalbintas vyras.
Dar vienas pašnekovas tikino – tradiciškai tulpes įteiks mamai, žmonai ir kolegėms darbe.
Pasak turgelyje prekiaujančio Kęsto, šią dieną vyrai pirkdami gėlės į kainą beveik nekreipia dėmesio.
„Jeigu įmonė, tai gali išleisti ir 60–80 eurų, jeigu sau artimus žmones sveikina, tai 10–20 eurų“, – skaičiavo jis.
Nors dauguma vyrų savo mylimoms moterims perka tulpes, Kęstas sako, kad šiemet nemažai dėmesio sulaukia ir kita gėlė – rožė. Pats prekeivis jau buvo pardavęs apie du šimtus tulpių ir apie 100 rožių.
Tačiau ne visos moterys šiandien nori gėlių. „Reikia ne tulpių, o Stambulo konvencijos ratifikavimo“, – tikina Žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė. Jos teigimu, smurtas prieš moteris vis dar yra opi problema Lietuvoje.
„Jei moteris yra užpulta gatvėje ir prieš ją panaudojama seksualinė prievarta – nėra vieno centro, kur ji gali kreiptis ir jai būtų pasakyta, kokiu būdu ji turi surinkti įrodymus, kaip juos užfiksuoti, kaip gauti psichologinę pagalbą“, – kalbėjo ji.
Svarbu kalbėti ne tik apie smurtą prieš moteris, bet ir apie visuomenėje įsišaknijusią problemą – moters kūno aptarinėjimą. Švęsti kūnų įvairovę, solidarizuotis su savo ir visų moterų krūtimis ir kūnais rotušės aikštėje kvietė feministinė grupė „Spokšok“.
Anot Vilniaus moterų namų vadovės Lilijos Henrikos Vasiliauskės, lyčių nelygybės problemas Lietuvoje supa daug klausimų, į kuriuos atsakymų – mažai. Anot pašnekovės, moterų nelygybės klausimus reikia spręsti Vyriausybės ir Seimo lygyje.