Skrydžiai privačiais lėktuvais: kaip atrodo darbas juose, ir ar tikrai jie tokie jau neprieinami?

2024 m. kovo 6 d. 15:00
Sunku būtų ir sugalvoti akivaizdesnį prabangos atributą už privačius lėktuvus. Regis, kai tik kokia nors garsenybė pasiekia tam tikrą žinomumo (ir turtų) lygį, jai pasidaro tiesiog privalu įsigyti savo lėktuvą. Tiesa, aviacijos ekspertai sako, kad toks privačių skrydžių įvaizdis yra šiek tiek perspaustas. Realybėje jie yra prieinami gerokai didesnei daliai žmonių nei galėtumėte pamanyti, o vienais iš rinkos lyderių Europoje čia yra „Avia Solutions Group“ priklausanti privačių skrydžių bendrovė „KlasJet“.
Daugiau nuotraukų (7)
Tik pačių turtingiausiųjų privilegija?
Vasarį pasaulį (o tiksliau Jungtines Valstijas) sudrebino Super Bowl LVIII – amerikietiškojo futbolo lygos finalinės varžybos. Europoje šis sportas fanų nelabai turi, bet žiniasklaida vis tiek nepraleidžia progos pranešti apie šį renginį. Kodėl? Labiausiai dėl to, kad jis sutraukia daugybę žvaigždžių. Viena iš įdomesnių antraščių skaitytojus kreipė į animuotą vaizdo įrašą, kuriame vaizduojami visi privatūs lėktuvai, palikę Las Vegasą iš karto po varžybų.
Tai puiki iliustracija, kokiu privilegijos simboliu yra tapę privatūs skrydžiai. Kai kurios įžymybės juos norėtų padaryti netgi dar privatesniais. Pavyzdžiui, mega pop žvaigždė Taylor Swift, į tą patį Super Bowl LVIII privačiu lėktuvu atskridusi tiesiai iš koncerto Tokijuje, netgi aktyviai bando išsitrinti iš visiems prieinamos skrydžių duomenų bazės. Motyvacija? Dar didesnio privatumo siekis.
Toks išskirtinumo troškimas tegu ir yra šiek tiek perspaustas, bet sykiu pakankamai gerai suprantamas. Privatūs skrydžiai – itin patogus keliavimo būdas, prie kurio labai greitai priprantama. Kaip sako juos organizuojančios dukterinės „ASG“ kompanijos „KlasJet“ vadovas Justinas Bulka, tokius skrydžius paprastai renkasi tie, kuriems laikas – pinigai. Tokie žmonės nori išvengti minių ir eilių prie patikros oro uoste, turėti daugiau privatumo, sėdėti patogiai, nelaukti, kada atsilaisvins tualetas, gauti patogias sąlygas šiek tiek padirbėti ir t.t.
„Kelionė privačiu lėktuvu yra personalizuota ir pritaikyta pagal keleivio pageidavimus bei pomėgius. Privatūs skrydžiai – tai aukščiausios klasės būdas keliauti tiek asmeniniais, tiek darbo reikalais. Tas, kas užsako skrydį, gali diktuoti taisykles ir įvardinti, ko nori. Pradedant skrydžio laiku, vieta, terminalų pobūdžiu, ir baigiant aptarnaujančio personalo dydžiu, maisto ir gėrimų pasirinkimu ir t.t. Apriboti gali tik fantazijos stoka“, – pasakoja jis.
Svarbus aspektas ir tas, kad keliaujantys privačiomis oro linijomis paprastai su savimi gali pasiimti gerokai daugiau bagažo nei keleiviai įprastuose skrydžiuose. Kartu skristi gali ir jų gyvūnai. Ir ne bet kaip, o tikromis VIP sąlygomis. Kelionei tai suteikia dar daugiau patogumo. Gal ir nieko keisto, kad tokius skrydžius pastaraisiais metais renkasi vis daugiau žmonių. Rinkos analizės netgi rodo, kad per artimiausius penkerius metus ji turėtų augti kone dvigubai.
„Mums patiems 2023–ieji buvo labai intensyvūs. Mūsų darbo specifika tokia, kad neturime griežtai nustatytų krypčių – viskas priklauso nuo poreikio. Visgi galima paminėti, kad vasarą pagrindinis judėjimas vyksta Europoje, o nuo lapkričio veiksmas persikelia į Artimuosius Rytus ir Afriką“, – pasakoja J.Bulka.
Kiek toks malonumas kainuoja? Viskas labai priklauso nuo to, kaip greitai jums reikia lėktuvo, kiek žmonių skris, kokių papildomų paslaugų pageidaujate. Bet kokiu atveju galima teigti, kad privatūs skrydžiai ne tokie ir nepasiekiami, kaip būtų galima pamanyti. Tarkime, dešimties žmonių kompanija į Paryžių ir atgal suskraidyti galėtų už maždaug 15–30 tūkst. eurų.
Nuo sporto klubų iki religinių bendruomenių
Vis dėlto, privačiai paprastai skraido žmonės su aukštesniu statusu. Per pastaruosius metus kompanija skraidino Eurolygos krepšinio klubus, stipriausias Europos futbolo komandas ir nacionalines rinktines, pasaulinio lygio muzikos grupes, politikus, verslininkus. Kiekviena iš šių grupių turi savo specifinius poreikius.
„Tarkime, sportininkai paprastai laikosi griežtai subalansuotos mitybos ir nori gauti labai specifinių, ne visada lengvai gaunamų maisto produktų. Jiems taip pat nepasiūlysi gazuotų gėrimų ar alkoholio. Muzikantai ar filmavimo grupės skrydžio metu nori pailsėti, labai vertina greitį. Politikų skraidinimas specifinis dėl saugumo reikalavimų. Daugiausiai sau leidžia verslininkai. Jie paprastai sau leidžia pasimėgauti prabangiais gėrimais, saldumynais ir pan.“, – dėsto J.Bulka.
Kiek egzotiškesnė keliautojų grupė – tai religinės bendruomenės. Gali skambėti kiek netikėtai, bet jos užsakomaisiais skrydžiais naudojasi labai dažnai. Tokiu būdu labiau pasiturintys žmonės leidžias į piligrimines keliones. Skrydžių organizatoriams tai būna įdomi, bet ir pakankamai iššūkių sukelianti patirtis.
„Tai būna itin įdomios ir išskirtinės kelionės. Per jas tenka labai akivaizdžiai susidurti su įvairiais kultūriniais skirtumais. Tarkime, labai dažnai norima halalinio arba košerinio maisto. Kartais lėktuve dirbančios palydovės turi vilkėti abajas. Tokiu atveju, tai tampa jų uniformos dalimi, kurią su savimi jos turi visada“, – pasakoja „KlasJet“ vadovas.
Ką daryti, kai kažkas nutinka princo maistui?
Nesvarbu, ar keliautų būtent tokia religinė bendruomenė, ar vestuves švenčianti grupė – reikalavimai lėktuvo personalui visada išlieka tokie patys griežti. Čia svarbu turėti išskirtinius bendravimo įgūdžius, empatijos, elegancijos, gebėjimą pastebėti mažas detales, efektyviai dirbti komandoje.
Tai, koks svarbus šioje industrijoje yra dėmesys detalėms, puikiai iliustruoja skrydžio metu teikiamos maitinimo paslaugos. Ore jos gerokai skiriasi, nes net ir skonio receptoriai čia veikia kitaip nei ant žemės. Viską renkasi klientai. Būtent jie nurodo, kokio pobūdžio meniu nori. Personalas gali tik patarti.
„Mes dirbame su įvairiais prabangių oro linijų maisto tiekėjais, kurie dažniausiai veikia pačiuose oro uostuose. Užsakome meniu, siunčiame pavyzdžius, receptus, kaip maistas turi būti pagamintas, kaip jis turi atrodyti. Galiausiai, prašome patiekalų nuotraukų. Jeigu tik kas nors netinka, taisome tol, kol įsitikiname, kad patieksime patį geriausią įmanomą variantą“, – pasakoja pašnekovas.
Pasak jo, įspūdžių tokiame darbe daugybė. Ypatingai įsimena kelionės su pasaulinėmis įžymybėmis. Jų prašymus smagu ir įdomu įgyvendinti. Itin smagios kelionės su augintiniais, kuriems visada skiriama papildomo dėmesio: užsakoma maisto, miegojimo vietos, pasirūpinama valgymo indeliais, žaisliukais ir pan. Savaime suprantama, laikomasi ir visų aviacijos saugumo taisyklių. Žinoma, būna ir brangių nesusipratimų.
„Itin įsiminė diena, kai su mumis skrido vienos šalies princas. Taip jau nutiko, kad mūsų užsakytas itin brangus ir kokybiškas maistas buvo netinkamai gabentas ir mums pristatytas visas išvartytas. Daug patiekalų buvo nebeserviruotini. Toje situacijoje mūsų komanda čia, Lietuvoje, sparčiai ir glaudžiai dirbo su komanda, kuri tuo metu buvo Tolimuosiuose Rytuose. Viskas pavyko ir sugebėjome laiku gauti ir patiekti kokybišką bei prezentatyvų maistą. Tokias istorijas prisimeni dar labai ilgai“, – teigia J.Bulka.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.