Elektroninių cigarečių populiarumas auga, ypač tarp jaunimo. Jų patrauklumą dažnai lemia pridėtiniai skoniai ir kvapai, tokie kaip braškės, arbūzai ir daugybė kitų.
„Jau prieš pusantrų metų buvo priimtas įstatymo projektas, draudžiantis prekiauti el. cigaretėmis su skoniais ir kvapais, tačiau platintojai apeina tuos dalykus, jie ginčija laboratorijų išvadas ir, kaip visi žinome, visose parduotuvėse galima nusipirkti tiek įvairiausių tų skysčių skoniams, tiek tų vadinamų flomasterių, tų spalvotų el. cigarečių bet kokiu skoniu“, – „Lietuvos ryto“ televizijai dėstė Vytautas Kernagis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys.
Nuo lapkričio mėnesio įsigalios Seimo patvirtinti pakeitimai – dar labiau griežtinamas elektroninių cigarečių su skoniais ir kvapais pardavimas.
„Bus uždrausti ne tik kvapai ir skoniai, bet ir pagrindiniai komponentai, kurie tuos skonius ir kvapus sudaro, tai yra cukrus ir saldikliai“, – aiškino jis.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) sudarys konkrečių leidžiamų naudoti cheminių medžiagų sąrašą.
„Cheminių medžiagų aptikimas galbūt bus aiškesnis. Mes tikrai žinosime, ko ieškome ir kas yra draudžiama, kas yra patvirtinta. <...> Tai buvo tikrai interpretacijų, kad būdingas tabako kvapas, kad yra nebūdingas tabako kvapas, buvo ginčijama ir dėl tyrimo metodologijos, ir dėl dokumentinio vertinimo“, – minėjo VVTAT skyriaus vedėja Vita Šarmavičienė.
Seimo narys sako, kad uždraudus įprastas ar kaitinamojo tabako mėtines cigaretes, problemų nekilo.
Elektroninių cigarečių pardavėjai iki šiol randa būdų, kaip apeiti įstatymus ir toliau prekiauti gaminiais, turinčiais skonio priedų.
Pasak jo, iki šiol pardavėjai sako, kad tam tikras skonis – tai tabako poskonis, ir tai yra jų argumentas.
„Šiemet mes esam pasitelkę Danijos laboratoriją, kuri tiria kvapus el. cigaretėse, tai šiemet, pavyzdžiui, išsiuntėme 40 bandinių, iš kurių visuose 40 radome nebūdingo tabako kvapo ir tik trijuose apskritai buvo aptikta tabako kvapas. Tai rodo, koks yra mastas“, – teigė V.Šarmavičienė.
Neatmetama, kad įsigaliojus naujam draudimui, pirkėjai gali atsigręžti į nelegalią rinką. Todėl Seimo priimtais pakeitimais nuspręsta leisti tabako gamintojams ir prekybininkams remti kovą su kontrabanda ir nelegalia rūkalų prekyba. Didžiausią kontrabandos dalį sudaro įprastos cigaretės.
„Nuoširdžiai, asmeniškai manyčiau, kad seniai laikas buvo tą padaryti, – komentavo Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas. – Nes mūsų kaimyninės Baltijos valstybės nemato jokių problemų teisėtam verslui prisidedant kovoje su kontrabanda“.
Tačiau, A.Neverausko teigimu, to nepakanka. Jis sukritikavo šalies akcizų politiką. Pašnekovo manymu, kontrabandines cigaretes dažnas renkasi dėl kainos, esą jos – bent keletą kartų pigesnės.
„Imti vieną akcizą ir sakyti, kad kitos valstybės turi jį mažesnį, todėl jos geresnės, manau, kad nėra sąžininga taip kalbėti, o verslas visą laiką bus suinteresuotas, jei tik galima, išvis nemokėti mokesčių“, – patikino Seimo narys.
Nuo Naujųjų padidėjo kai kurių apmokestinamų produktų akcizų tarifai. Rūkalai dėl to brangsta 15–47 centais.