„Stengėmės padėti verslui, kad tik jis išliktų – kad tik nenutrauktų veiklos, nes patirtis liudija, kad po sunkmečių žiemos visada ateina viltingas pavasaris,“ – pratarė Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) prezidentas, bendrovės „Traidenis“ vadovas Sigitas Leonavičius.
Pasak Vilniaus PPAR generalinio direktoriaus dr. Almanto Danilevičiaus, 2023-ieji verslui buvo iššūkių metai.
„Dėl geopolitinės situacijos eksporto keliai keičiasi. Rūmai stengiasi pagelbėti įmonėms tiek, kiek įmanoma. Rengėme verslo misijas į Japoniją, Singapūrą, kitas valstybes, neseniai misija grįžo iš Peru. Ieškome naujų rinkų, o tai – vienas geriausių būdų verslui padėti“, – sakė dr. A.Danilevičius.
Apie praeitį ir viltį
Šį gruodį, kaip ir kaskart baigiantis metams, Vilniaus PPAR gruodžio 6-osios vakarą surengė tradicinį padėkos renginį, kuriame apdovanojo išskirtinių rezultatų šiemet pasiekusios įmonės. Tai pat buvo pagerbti ir geriausi jų vadovai, ir rūmų nariai, aktyviai dalyvavę šios organizacijos veikloje.
Ši šventė, kaip ir dauguma prieš Kalėdas vykstančių renginių, skirta metų rezultatams apibendrinti.
Tačiau šnekučiuodamiesi tarpusavyje jos dalyviai kalbėjo ne tik apie gaminių ar paslaugų pardavimo apimtis, bet ir apie tai, kas vyksta pasaulyje, nepamiršdami ir šiemet vidaus rinkoje kilusių rūpesčių.
„Gyvename Ukrainoje vykstančio karo kaimynystėje. Jau pora mėnesių, kaip vyksta karas Artimuosiuose Rytuose, ir skaudžios žinios iš tų valstybių kiekvieną paliečia asmeniškai.
Netrūko įtampos ir mūsų pačių valstybėje. Verslui ypač didelį nerimą buvo sukėlusi valdančiųjų sukurpta mokesčių reforma. Mums pavyko laimėti – projektas buvo atšauktas, ir bent jau dabartinė vyriausybė jo nebesiims.
Tai – didelis mūsų pasiekimas, kuris paliudijo, kad verslas gali susivienyti. Net 54 verslo organizacijos buvo pasirašiusios memorandumą, – kreipimąsi į visas valstybės institucijas, prašydamos stabdyti gniuždantį projektą. Ir tai buvo padaryta“, – apžvelgdamas 2023-iuosius lrytas.lt sakė S.Leonavičius.
Įtampos sklidinas laikas
Pasak jo, praeinantys metai verslui buvo sklidini ir finansinės įtampos, – infliacija pančiojo planus, paskolų palūkanos sparčiai augo.
Nuolat buvo kartojama, kad tol, kol nepadaryta mokesčių reforma, nepavyks gauti Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) fondo lėšų.
„Tačiau dabar, metams baigiantis, atsirado gerų žinių. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pranešė, kad RRF pinigai ateinančių metų pirmąjį ketvirtį pradės judėti į Lietuvą“, – sakė S.Leonavičius.
Minėta ministerija vieną po kitos skelbia priemones, kurių bendra vertė siekia beveik 1 mlrd. eurų. Apie 365 mln. eurų numatyta verslui, inovacijoms ir investicijoms, 320 mln. eurų – valstybės ir verslo skaitmenizacijai, 268 mln. eurų – žalesnei ekonomikai.
„Europos centrinis bankas kitąmet žada mažinti palūkanas. Verslui to labai reikia, nes tuomet bus lengviau gauti RRF pinigų. Įmonėms svarbu, kad projektams finansuoti skirtų lėšų palūkanos būtų kuo mažesnės ar apskritai jų nebūtų“, – teigė pašnekovas.
Pasak S.Leonavičiaus, ateinantys 2024-ieji vis dėlto bus įdomūs, – artėja Prezidento rinkimai, laukia politinių batalijų laikas.
„Turėdamas savo verslą daugybę metų dalyvauju asocijuotose verslo struktūrose. Regiu ir tai, kad pagaliau Lietuvoje verslas tapo vieningas. Verslininkai pagaliau suprato, kad tik surėmus pečius, susivienijus įmanoma įveikti ir politikų agresiją, ir jų išpuolius. Tai paliudijo ir mokesčių reformos projektas.
Tikiu, kad vienybė ir toliau išliks, juo labiau kad iššūkių versle niekada nepritrūksta. Vis dėlto norėtųsi, kad politikai verslą matytų kaip socialinį partnerį, kuriantį Lietuvos ekonomiką ir auginantį bendrąjį vidaus produktą. Galbūt ir tai taps realybe“, – sakė S.Leonavičius.
Reikia tikros pagalbos
„Verslui – sunku, ir šioje situacija ypač svarbi vyriausybės parama – didesnis jos dėmesys. Regime, kokių veiksmų imasi didžiosios valstybės, pavyzdžiui, Vokietija, Prancūzija. Jos padeda verslui integruotis kitose rinkose. Net Ukrainoje dirbančiam verslui Vokietijos, Danijos vyriausybės garantuoja, kad su juo bus atsiskaityta.
Mūsų kol kas šalis tokių resursų neturi“, – sakė apšvietimo inžinerinius sprendimus pramonei ir verslui teikiančios įmonės „LEDlife“ vadovas, Vilniaus PPAR viceprezidentas Kęstutis Černeckas. Tad kaip reikėtų verslui pagelbėti?
„Esti tam tikrų priemonių, kaip kad verslo partnerių atranka, bet rimto finansinio postūmio nėra.
Lietuvos verslas bando glaustis prie Suomijos ar Vokietijos rinkos ir tapti subkontraktoriais.
Kitoms rinkoms atidaryti labai reikia diplomatinio korpuso pagalbos, aktyvaus komercijos atašė dalyvavimo. Jie labiau pažįsta šalis, kuriose dirba, todėl galėtų pagelbėti organizuojant susitikimus, verslo misijas. Svarbu įmonėms naujose rinkose padėti žengiant pirmuosius žingsnius“, – sakė K.Černeckas.
Anot kandidato į prezidentus Igno Vėgėlės, verslui pats tinkamiausias palinkėjimas šiuo iššūkių metu – neleisti, kad iš jo būtų atimama tai, ką jis sukuria ir nevogti iš kitų tam, kad pats išliktų.
Maži, bet gerai regimi
Šiemet jos – geriausios savo srityje. Tai – įmonės, kurios kūrė, gamino, eksportavo, mokė, saugojo, kuriose žmonės dirbo tai, ką geriausiai moka.
Tos įmonės kūrė pridėtinę vertę net ir esant sudėtingai geopolitinei situacijai bei įtampai rinkoje, o jų vadovai, atsidūrę iššūkių akistatoje, juos įveikė pasitelkę žinias ir išmintį.
Vienas pagrindinių Vilniaus PPAR teikiamų apdovanojimų – tai „Merkurijaus“ statulėlės, kurios įteikiamos pagal 7 kategorijas geriausioms įmonėms bei vadovams.
Maždaug prieš 2,5 metus veiklą pradėjusios bendrovės „Ekko LT“ direktorius Aurimas Bagdanavičius pernai gavo „Geriausio įmonės vadovo“ apdovanojimą, o šiemet jam įteiktas „Geriausios eksportą vykdančios įmonės“ apdovanojimas.
Ši įmonė spaudžia ekologišką aliejų iš Lietuvos ūkininkų užaugintų ekologiškų rapsų, kanapių sėklų bei kitų kultūrų. Išspaudas ji parduoda ekologiniams gyvulių ūkiams bei pašarų gamintojams, o aliejus, išpilstytas į įvairios talpos butelius, patenka ir į mūsų šalies prekybos tinklus: „Maximą“, „Iki“ bei „Rimi“.
Nors įmonė dar jauna, ji jau eksportuoja apie 70 proc. produkcijos, daugumą – taip pat į prekybos tinklus.
„Metai mūsų verslui buvo nelengvi. Užauginti pardavimą padėjo tai, kad nuolat ieškome naujų prekybos galimybių užsienyje. Tai darant tenka vykti į tarptautines parodas bei verslo misijas.
Šiemet du kartus buvome JAV, ieškome jose klientų. Regime, kad ekologija ir mūsų gaminamas įvairių rūšių aliejus ten turi paklausą.
JAV jau turime vieną klientą, bet rinka ten – 330 mln. gyventojų, tad ieškome daugiau porekybos jose galimybių.
Šiemet Lenkijoje vykusiose parodose dalyvavome porą kartų, lankėme jojse jau esančius klientus. Pirmą kartą bandomąsias siuntas išsiuntėme į Estiją bei Šveicariją“, – sakė A.Bagdanavičius.
Įrengia išskirtinį būstą
Geriausia įmonė (nevykdanti eksporto), kuriai įteikta „Merkurijaus“ statulėlė labai mažų ir mažų neeksportuojančių įmonių grupėje – bendrovė „Esima“. Jos veiklos sritis – konstrukciniai bei interjero sprendimai bei apdailos darbai.
Pasak jos direktoriaus Simono Neteckio, jo vadovaujamai įmonei jau yra 14 metų.
„Turime gerą įdirbį ir daug patirties. Laikausi nuostatos, kad „mažiau yra daugiau“ – nesiplėšome dėl didelių užsakymų, bet pamažu stropiai ariame savo darbų vagą. Keletas projektų per metus -- tai mūsų darbų tempas“, – patikino S.Neteckis.
Kokie tie klientai? „Tai – pavieniai privatūs asmenys, kurie nori išskirtinio, gražaus interjero. Mes esame maža įmonė, o reklama apie mus sklinda iš patenkintų klientų.
Man pavyko išlaikyti savo seną komandą, visi esame gerai pažįstami, o tiems, kurie ateina nauji, belieka prisitaikyti“, – pasidžiaugė S.Neteckis.
Įkūrė filialą Norvegijoje
„Merkurijaus“ apdovanojimų konkurse vidutinių ir didelių, eksportuojančių įmonių grupėje nugalėtoja Vilniaus PPAR pripažino „Skogran“ miškininkystės įmonę.
Šios įmonės darbuotojų komanda atlieka miškų sodinimo, miško priežiūros, kankorėžių skynimo, elektros linijų priežiūros darbus Europoje. Darbuotojų skaičius sezono įkarštyje joje pasiekia net 400 žmonių.
Įmonė šiemet įsteigė savo filialą Norvegijoje.
Ant garbės pakylos – vadovai
Geriausia įmonės vadove šiemet buvo išrinkta konsultavimo agentūros „Global World Consulting Agency“ įkūrėja ir vadovė Laura Aldonė.
Ši versli moteris pastaruosius dešimtį metų darbuojasi kaip Rumunijos garbės konsulė, yra verslių moterų organizacijos „International Business Women Network (IBWN) prezidentė.
„Dirbu finansų srityje – padedu įmonėms, startuoliams ir kitiems pradedantiesiems verstą gauti ES fondų ar verslo angelų lėšų.
Visada buvau linkusi daugiau duoti, nei imti, o mano vieni gausiausių klientų yra startuoliai. Gavę savo projektams finansavimą jie ir toliau prašo patarimų, tad dažnai su startuoliais keliauju toliau. Tai darau tol, jie plėtoja savo verslą ir kol jiems reikia profesionalo patarimų“, – lrytas.lt yra sakiusi L.Aldonė.
„Merkurijaus“ statulėlė atiteko ir geriausiu įmonės vadovu išrinktam bendrovės „SDG“ direktoriui Eduardui Jasui. Šio žmogaus vadovaujama įmonė turi didelės patirties, joje dirba apie 200 žmonių.
„SDG“ ne kartą buvo apdovanota ir už socialiai atsakingą verslą. „Ar brangiai kainuoja socialinė atsakomybė? Labai. Pas mus dirba daug žmonių – reikia ir pinigų, ir žmogiškųjų resursų.
Verslo užduotis – uždirbti pinigus ir suformuoti valstybės biudžetą. O kai įmonė yra tvari, jau gali skirti žmogiškųjų išteklių.
Mes socialinius projektus pradėjome kone prieš porą dešimtmečių, bet naudą pajutome daug vėliau. Žmogus yra pragmatiškas, jis renkasi įmonę darbui, kuri socialiai atsakinga – mes užsiauginome žmones. Mes neturime problemos kaip darbuotojų stygius , darbuotojų kaita maža. Tai mūsų socialinės atsakomybės rezultatas“, – yra sakęs E.Jasas.
Vilniaus kavos staliukas
Metai buvo margi – buvo ir sunkumų, ir to, kuo galima pasidžiaugti. Kartu su baldų dizaineriu iš Niujorko Karimu Rashido baigėme projektą. Jo sukurta kavos staliukų „Icon Cities“ kolekcija jau pasiekė Lietuvą. Kiekvienas jų paženklintas tam tikrų Lietuvos miestų simbolika.
Taigi ir Vilnius jau turi kavos staliuką, sukurtą Niujorke, o pagamintą Lietuvoje“, – pasidžiaugė bendrovės „Vadasiga“ direktorius Vaclovas Daukintis.
„Vadasiga“ sutartį su Karimo Rashido studija dėl kavos staliukų dizaino sukūrimo buvo pasirašiusi 2022-ųjų sausio mėnesį.
„Visiems mums daro poveikį tai, kas vyksta aplinkui. Paskolų palūkanos – didelės, žmonės turi neplanuotų išlaidų. Nepaisant to verslas išliko gyvybingas – kuriamos naujos darbo vietos, biurai, tad ir mes turime užsakymų“, – sakė V.Daukintis.
Už bendradarbiavimą ir nuopelnus šalies verslui jį Vilniaus PPAR apdovanojo bronzos – III laipsnio „Darbo žvaigžde“.
Vilniaus PPAR apdovanojimai
„Merkurijaus“ statulėlės:
Geriausia eksportuojanti įmonė labai mažų ir mažų įmonių grupėje – ekologinio aliejaus gamybos bendrovė „Ekko LT“, direktorius Aurimas Bagdanavičius.
Geriausia eksportuojanti įmonė vidutinių ir didelių įmonių grupėje – miškininkystės bendrovė „Skogran“, direktorius Lukas Sederavičius.
Geriausia neeksportuojanti įmonė labai mažų ir mažų įmonių grupėje – būsto apdailos darbų bendrovė „Esima“, direktorius Simonas Neteckis.
Geriausia įmonės vadovė – konsultacijų įmonės „Global World Consulting Agency“, direktorė Laura Aldonė.
Geriausias įmonės vadovas – saugos darbe bendrovės „SDG“ direktorius Eduardas Jasas.
„Už pasiekimus 2023 metais“ (iš profesinio mokymo institucijų) – Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centras TECH IN, direktorius Mindaugas Černius.
„Už pasiekimus 2023 metais“ (iš aukštųjų mokyklų) – Vilniaus Gedimino technikos universitetas – VILNIUS TECH.
Apdovanojimai už asmeninius nuopelnus
Apdovanoti Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų BRONZOS (III laipsnio) „Darbo žvaigžde“ už bendradarbiavimą ir nuopelnus šalies verslui bei aktyvų dalyvavimą Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų veikloje gerinant verslo sąlygas:
Erika Kuročkina – EIMIN viceministrė;
Gediminas Miškinis – Vilniaus r. savivaldybės administracijos vyriausiasis patarėjas;
Gintarė Danilevičė – Vilniaus PPAR korporatyvinių reikalų skyriaus vadovė;
Gediminas Daukšys – bendrovės „Vėtrija“ vadovas;
Vaclovas Daukintis – „Vadasiga“ direktorius;
Evaldas Pocinas – „EG Media“ direktorius.
Darbo žvaigždės medaliais apdovanoti:
Vitalijus Kabelis, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos profesijos mokytojas;
Laimas Daniūnas, VILNIUS TECH kapitalinės statybos direkcijos direktorius;
Grigorij Žilinskij, VILNIUS TECH plėtros projektų skyriaus vedėjas.
Padėka „VILNIUS TECH“ architektui Valdui Mikoliūnui už aktyvų ir nuoširdų darbą, reikšmingą indėlį į architektūrinį projektavimą.
Apdovanojimai – verslo moterų tinklo narėms
Už nuolatinį įsitraukimą remiant bei palaikant Socialinius renginius: Inga Tribuišienė, bendrovė „Burbuliukas ir Co“ (Fresh post).
VVMT Tarptautiškumo stiprinimas: Laura Kaziukonienė, bendrovė „Geld Baltic“ ("Supergarden") – už tartautinę sklaidą.
VVMT 2023 metų atradimas: Ingrida Zmejauskienė, bendrovė „Subtili erdvė“ – už aktyvų įsitraukimą Tarybos veikloje ir renginių organizavimo.